آسیب های اجتماعی و نبود بیمارستان مشکل اصلی منطقه ۱۹


اعضای شورای شهر تهران در خصوص نبود بیمارستان، مراکز پزشکی و آسیب های اجتماعی منطقه ۱۹ گزارشی ارایه کردند و بر رفع آنها تاکید کردند.

روابط عمومی بنیادپیشگیری از آسیب های اجتماعی به نقل از خبرگزاری شبستان، «مرتضی آقامحمدی» در جلسه امروز شورای شهر تهران با ارایه گزارشی از اقدامات انجام شده در حوزه مدیریت شهری در منطقه 19 گفت: منطقه 19 دارای پنج ناحیه است که دو ناحیه در حریم منطقه واقع شده و سه ناحیه در داخل بافت آن قرار دارد.

دبیر شورایاری محله نعمت آباد با اشاره به موقعیت جغرافیایی منطقه 19 گفت: پیگیری برای احداث پل مکانیزه، پیگیری جهت احداث اورژانس هوایی کشور و دو عدد خط بالگرد در بوستان ولایت، ساماندهی دستفروشان و بساط گستران، احداث و اتصال خیابان مهران به رینگ بوستان ولایت، تعریض خیابان گلستان و شهید رجایی، تاسیس پنج زمین تنیس در بوستان ولایت و تلاش برای احداث و راه اندازی پیست دوچرخه سواری از جمله اقداماتی است که در این منطقه انجام شده است

آقامحمدی در خصوص مشکلات و چالش های پیش روی منطقه 19 نیز گفت: آلودگی صوتی مشکل بزرگ منطقه از نگاه شهروندان است و اگر آلودگی صوتی را جدی نگیریم، آسیب ها و مخاطرات زیادی برای ساکنان ناحیه یک ایجاد می شود.

وی در خصوص مشکلات ناحیه 2 منطقه 19 نیز گفت: تملک املاک داخل طرح پاساژ توحید که در بلوار شکوفه قرار دارد و مشکلات ترافیکی زیادی در آن محدوده ایجاد کرده است و به معبر عبور و مرور برای بیشتر شهروندان تبدیل شده، مشکل این ناحیه است و با توجه به رشد جمعیتی محله شریعتی شمالی در یک دهه گذشته و عدم وجود امکانات لازم در شرایط بحران احداث سوله مدیریت بحران در این محله ضروری است.

آقامحمدی خاطرنشان کرد: عدم وجود بیمارستان در ناحیه سه منطقه 19 از مشکلاتی است که شهروندان با آن دست به گریبان گیر هستند چرا که با وجود حجم جمعیت منطقه 19 متاسفانه شهروندان زحمتکش و غیر کارگرنشین این منطقه از داشتن حداقل امکانات پزشکی که شامل بیمارستان است، محروم هستند.

وی افزود: تعیین تکلیف بازار ضایعات خلازیر، درخواست تملک زمین پارک مرجان، اجرای لوپ شمال شرق پل شکوفه، وجود بساط گستران شیطان بازار در محدوده خیابان خلازیر، تعیین تکلیف پارک 180 هکتاری ایرانیان از دیگر مشکلاتی است که این منطقه با آن دست به گریبان است.

پس از ارایه گزارش از مشکلات، پتانسیل ها و چالش های منطقه 19 توسط دبیر شورایاری محله نعمت آباد اعضای شورای شهر تهران در خصوص این منطقه مطالبی بیان کردند.

ضرورت توجه به مشکلات اجتماعی منطقه 19

الهام فخاری در خصوص منطقه 19 و مشکلات آن گفت: مشکلات اجتماعی منطقه 19 موضوعی است که باید به آن به صورت ویژه پرداخت.

عضو شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه میدان اصلی میوه تره بار در منطقه 19 قرار دارد، افزود: این میدان فرصت مهمی تلقی می شود که در دل خود مسایل و پیامدهای اجتماعی خاصی را برای منطقه به وجود آورده است. پیامدهایی از جمله استقرار جامعه کارگری که در میدان رفت و آمد می کنند و حاشیه هایی که پیرامون میدان بزرگ میوه و تره بار تهران در این منطقه وجود دارد.

وی با اشاره به کوره پز خانه ها و سازه های بازمانده از گذشته در این منطقه گفت: بخشی از این کوره ها در تملک مالک خصوصی قرار دارد و بخشی هم در فضاهای عمومی شهرداری است؛ بنابراین این کوره پز خانه ها را باید از وضعیت شبهه تهدید به فرصت تبدیل کنیم.

فخاری در خصوص بازارهای تخصصی و موضوعی منطقه 19 نیز گفت: این بازارها در شب به فضای بی دفاع شهری تبدیل می شوند و این در حالی است که می توان از این فضاها به عنوان فرصت استفاده کرد.

وی با اشاره به بالا رفتن شاخص های آلاینده هوا گفت: در تهران برخی از مناطق وضعیت به ویژه منطقه 19 در مواردی شاهد هستیم که بالاترین شدت و آلاینده ها و ذرات بالای دو و نیم میکرون در این منطقه وجود داشته که باید به این موضوع نیز توجه ویژه ای داشته باشیم.

سرانه های خدمات شهری در منطقه 19 پایین است

در ادامه، مجید فراهانی نیز در خصوص منطقه 19 گفت: سرانه های خدمات شهری در منطقه 19 پایین است.

رییس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران مسایل مربوط به خدمات شهری و شهرسازی و معماری و مسایل اجتماعی را مشکلات اصلی مناطق جنوبی تهران برشمرد و گفت: این موضوع در گزارشات 1888 نیز از سوی شهروندان مطرح شده است.

فراهانی پایین بودن سطح امنیت در محلات جنوبی را نیز از دیگر مشکلات برشمرد و گفت: این موضوع باید با همکاری پلیس و استقرار کانکس برطرف شود.

فراهانی با اشاره به ترافیک موجود در محله نعمت آباد در طول شبانه روز گفت: محلات منطقه 19 به اصلاح هندسی معابر نیاز دارند.

عدم وجود بیمارستان و مراکز درمانی دیگر مشکلی بود که عضو شورای شهر تهران به آن اشاره کرد و گفت: باید با اختصاص زمین مناسب با تشویق خیرین نسبت به ساخت بیمارستان اقدام کنیم.

حجت نظری نیز گفت: برخی محلات منطقه 19 به ویژه خلازیر برای حل مشکلات به توجه ویژه نیاز دارند.

عضو شورای اسلامی شهر تهران خاطرنشان کرد: پروژه های مصوب شورای شهر تهران باید توسط ناظران پیگیری شود و اگر امروز برای پروژه های فرهنگی و اجتماعی بودجه قابل توجه ای هزینه کنیم در آینده مشکلات اجتماعی کاهش می یابد.

نظری ادامه داد: تجاری شدن منطقه 19 یکی از مشکلاتی است که این منطقه با آن مواجه است، به طوری که در آینده نزدیک این منطقه به انباری و خالی از سکنه تبدیل خواهد شد.

وی با بیان اینکه برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی و شب مردگی منطقه 19 باید اقداماتی انجام دهیم، افزود: شهرداری تهران باید عزم جدی برای رفع مشکلات فرهنگی، اجتماعی و توسعه خدمات اجتماعی ارایه کند و ساکنان این منطقه نیز نقش اجتماعی خود را ایفا کنند.

در ادامه، محمد سالاری نیز در خصوص منطقه 19 گفت: بخش قابل توجه ای از فضای باز منطقه 19 موقوفه است که متاسفانه طی سال های گذشته سهم شهرداری تهران از این اراضی گرفته نشده است.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران افزود: بوستان ولایت یک عرصه آماده است که مقام معظم رهبری چند سال پیش آن را به تهران هدیه کردند اما نمی دانم چرا در دوره گذشته اقدامی برای آن انجام نشده است و در حال حاضر نهادها به دنبال باز پس گیری این بوستان هستند.

سالاری با بیان اینکه می توان بوستان ولایت را به یک مرکز تفرجگاهی و محل حضور مستمر مردم تبدیل کرد، افزود: تاکنون چندین جلسه در این باره داشته ایم اما به نتیجه ای نرسیده است؛ بنابراین تقاضا دارم تا موضوع در کمیسیون ماده پنج مطرح شود.

عضو شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: ساماندهی بازار احسانی و منطقه خلازیر باعث می شود تا بسیاری از معضلات منطقه از جمله ترافیک حل شود.
منبع:شبستان
انتهای پیام

پیام بنیانگذار

مصطفی راستینه هر اجتماع انساني، فرهنگ خاصي دارد که مي‏توان آنها را از يکديگر تميز داد. بدين معني

آمار بازدید کنندگان

کاربران
3
مطالب
485
نمایش تعداد مطالب
127339