معجزه سکوت در مبارزه با افسردگی

همه ی ما می دانیم ناراحت بودن و نداشتن حس و حال برای انجام کاری چگونه خواهد بود. حتی ممکن است به خودمان بگوییم “من افسرده شده ام.”

با این وجود افسردگی مشکلی واقعا جدی است که می تواند روی هردو سلامت فیزیکی و روانی فرد اثر داشته و به شدت روی کیفیت زندگی او اثرگذار خواهد بود.

وقتی فردی احساس ناراحتی یا بی حوصلگی دارد این احساسات اغلب به سرعت از بین خواهند رفت. با این وجود افسردگی زمانی است که این احساسات برای چند هفته ادامه دارند و روی تمام بخش های زندگی فرد اثر گذاشته اند. مثلا در ایرلند تخمین زده شده است از هر ده نفر یک مورد در مرحله ای از زندگی خود افسردگی را تجربه کرده است.

افراد افسرده نمی توانند خودشان از این وضعیت خارج شده یا یکدیگر را از افسردگی بیرون بیاورند. آن ها نیاز به کمک های تخصصی دارند. از این رو اگر فکر می کنید شما یا فرد دیگری که می شناسید علائمی از افسردگی را از خود نشان می دهد با پزشکتان صحبت کنید. نباید ساکت مانده و از افسردگی رنج ببرید به این امید که خودش برطرف خواهد شد.

افسردگی یک بیماری قابل درمان است.

افسردگی می تواند همراه با علائم روانی و فیزیکی باشد. این ها می توانند شامل هریک از موارد زیر باشند:

علائم روانی

اضطراب

نداشتن احساس عاطفی

نداشتن انگیزه برای کاری

احساس زودرنجی یا عصبانیت

داشتن احساس گناه یا خجالت

مشکلات در حافظه و تمرکز کردن

احساس ناامیدی یا بی ارزش بودن

وضعیت خلقی بد و ناراحتی ماندگار

کمبود اعتماد به نفس / نداشتن عزت نفس

فکر کردن به خودکشی، آسیب زدن به خود یا مرگ

نداشتن علاقه به فعالیت هایی که قبلا از آن لذت می بردید.

علائم فیزیکی

یبوست

احساس خستگی

بی نظمی در عادت ماهانه

از دست دادن علاقه به فعالیت جنسی

افزایش یا کاهش بی دلیل در اشتها و وزن

سردردهای مکرری که با درمان از بین نمی روند.

مشکلات در خواب (این ها شامل خواب خیلی زیاد یا مشکلات در خوابیدن می شوند.)

چه چیزی باعث بروز افسردگی می شود؟

در برخی موارد دلیل مشخصی برای ابتلای فرد به افسردگی وجود ندارد. او ممکن است اتفاقات تلخی را تجربه کرده باشد، مانند مرگ یکی از عزیزان، پایان یافتن رابطه یا از دست دادن کار. این ها را فاکتورهای محیطی می نامند و این نوع از افسردگی را گاه افسردگی واکنشی می نامند – زیرا این افسردگی در نتیجه ی یک واکنش مستقیم به یک حادثه ایجاد شده است.

با این وجود گاه دلیل واضحی وجود ندارد. در این موارد افسردگی می تواند ژنتیکی یا بیولوژیکی باشد. برای مثال افسردگی بر اثر تغییرات در سطح هورمون ها ایجاد شده است که فرد به طور ارثی استعداد ابتلا به افسردگی دارد.

اغلب افسردگی می تواند ترکیبی از فاکتورهای بیولوژیکی، روانی، ژنتیکی و محیطی باشد. علت هرچه می خواهد باشد، محققان یافته اند افراد مبتلا به افسردگی دچار عدم تعادل شیمیایی در مغز می شوند که روی وضعیت خلقی آن ها اثر دارد.

افسردگی

فاکتورهای متعددی هستند که می توانند خطر ابتلا به افسردگی را افزایش دهند. این ها عبارتند از:

جنسیت: زنان دو برابر مردان احتمال دارد مبتلا به افسردگی تشخیص داده شوند.

داروها: مصرف الکل و داروها می توانند منجر به افسردگی شوند. استفاده از داروهای خاص می تواند همراه با افسردگی باشد.

فاکتورهای محیطی: فاکتورهای متعددی هستند که می توانند در محیط خانواده منجر به افسردگی شوند، برای مثال، مرگ یکی از والدین یا خواهر و برادرها و یا در صورت وجود خشونت جنسی در خانواده.

مشکلات در سلامت: مشکلات متعددی در سلامت هستند که می توانند با افسردگی همراه باشند، زمانی که فرد احساس استقلال خود را از دست داده و برای خوب شدن به دیگران وابسته می شود، مثلا در سکته ی قلبی، سرطان و زوال عقل.

شخصیت: هیچ نوع شخصیت خاصی نیست که بتواند باعث شود فرد بیشتر از دیگران مستعد باشد. با این وجود برخی افراد سخت گیر، مضطرب و پرخاشگر بوده و یا احساسات خود را پنهان می کنند، این ها بیشتر در خطر خواهند بود.

ژن: افسرگی می تواند در خانواده ها دیده شود. البته به این معنا نیست که اگر عضوی در خانواده مبتلا به افسردگی شود شما نیز حتما آن را تجربه خواهید کرد. با این وجود اگر افسردگی در خانواده ی شما دیده شده است باید نسبت به علائم آن هشیار باشید.

افسردگی چگونه درمان می شود؟

اگر شما مشکوک به ابتلا به افسردگی باشید باید از پزشک خود کمک بگیرید. افسردگی قابل درمان است و با این حال افراد زیادی هستند که با علائمی که روی زندگی شان اثرگذار می باشند سال ها و تا زمان مرگ خود ادامه می دهند.

گزینه های درمانی متعددی وجود دارد:

روان درمانی، روان درمانی یا گفتار درمانی ماند مشاوره یا درمان رفتار شناختی برای افرادی که افسردگی خفیف تا ملایم دارند بسیار اثرگذار بوده است و می تواند بخش مهمی از درمان برای افسردگی شدید باشد. روان درمانی به شما کمک می کند راه مثبت تری برای تفکر پیدا کرده و راه های تازه ای برای حل مشکلات خود پیدا کنید.

داروها، اگر دچار افسردگی شدید باشید یا افسردگی ملایم شما بعد از مشاوره بهتر نشده باشد، پزشک مصرف داروهای ضدافسردگی را به شما پیشنهاد خواهد داد. این داروها عدم تعادل شیمیایی در مغز را بازسازی می کنند، اتفاقی که در اثر افسردگی رخ می دهد.

سکوت منبعی عالی از قدرت

با وجودی که برخی افراد محیط های ساکت را دوست ندارند، آن را برابر با تنهایی می دانند، برخی دیگر به دنبال گذراندن وقتی در تنهایی با افکار خود بوده و با اشتیاق به دنبال جای ساکتی هستند و آن را هدیه ای عالی می دانند. در حقیقت سکوت فواید زیادی دارد که شاید زیاد از آن آگاه نباشیم.

سکوت برای سلامتی کلی فیزیکی و روانی شما خوب است.

جدا از اینکه کمی به گوش هایتان استراحت می دهید نشان داده شده است سکوت فواید زیادی برای بهبود وضعیت سلامت شما به همراه دارد. از دیدگاه یک روان شناس سکوت به شما کمک می کند تا:

افزایش ایمنی بدن

تنظیم سطح هورمون ها

پیشگیری از لخته شدن خون در رگ ها

فواید برای شیمی مغز با رشد سلول های جدید.

کاهش یافتن سطح فشار خون که به پیشگیری از حملات قلبی کمک می کند.

کاهش استرس با کم شدن سطح کورتیزول و آدرنالین. بعلاوه دو دقیقه سکوت می تواند تنش در مغز و بدن شما را کاهش داده و آرامش بخش تر از یک موسیقی ملایم خواهد بود. این ها شاید با تغییر در گردش خون و فشار خون همراه باشند.

سکوت فواید زیادی برای سلامت عاطفی و روانی شما دارد.

داشتن کمی استراحت در بین کارهای خانه، مدرسه یا محیط کار اغلب برابر است با انتخاب محیطی ساکت و آرام. بدون داشتن حواس پرتی از ماشین های در حال کار، زنگ زدن تلفن ها، آمدن پیام، ملاقات های غیرمنتظره یا درخواست های فرزندان یا همکاران، آمدن دوستان یا اعضای خانواده، این سکوت است که در همه ی موارد زیر به شما کمک خواهد کرد.

وقتی اجازه می دهید افکار شما به جایی که می خواهید بروند می توانید بهتر الهام بگیرید. ممکن است برای مشکلات بزرگ خود راه حلی پیدا کنید. ایده های زیادی به شما کمک کرده و موفق تر خواهید بود.

آگاهی از خودتان و محیط، اگر در سکوت راحت هستید متوجه تغییر بزرگی در توانایی تان برای آگاهی از خود خواهید شد. بعلاوه بهتر می توانید دنیای اطرافتان را بشناسید، از جمله محیطی که در آن هستید.

انعکاس، سکوت به شما اجازه ی نوعی انعکاس را می دهد که فراتر از دورن گرایی است. سکوت باعث می شود توانایی ارتباط با جهان را بتوانید بهتر کنید. بعد از کمی مدیتیشن در محیطی ساکت انگیزه ی بیشتری خواهید تا روابطی که آسیب دیده اند را بهبود بخشید، در برنامه ی فردی خود تغییری ایجاد کنید، یک مسیر شغلی پرچالش را دنبال نمایید و سبک زندگی سالم تری را دنبال کنید.

 

  • منبع سایت همکده
, , , , ,
نوشتهٔ پیشین
فقرامکانات ورزشی شهرک اندیشه فرهنگیان/ زمین چمن سال‌ها متروکه است
نوشتهٔ بعدی
دادستان نظامی تهران بر شناسنامه دار کردن اوباش تاکید کرد.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست