علاقمندی های پر خطر فرزندانمان

علاقمندی های پر خطر فرزندانمان 

فضای مجازی ؛ اینستاگرام امروزه یکی از پر طرفدارترین شبکه های اجتماعی می باشد که این شبکه بسیار جذاب است زیرا می توانید تمام اطلاعات و ویدئو ها را از سراسر دنیا در آن مشاهده کنید و بین کاربران نیز در تمام نقاط دنیا به اشتراک بگذارید و بنابراین قطعا به آن معتاد خواهید شد. در سال های اخیر این شبکه اجتماعی تعداد کثیری از افراد را به سمت خود کشانده است و معمولا افراد با گرفتن سلفی ها در آن معروف می شوند اما نکته اینجا است زمانی که صحبت از تربیت و آموزش کودکان و نوجوانان می شود، باید خطرات اینستاگرام را نیز در نظر بگیرید. شما نیز باید به عنوان والدین از خطرات آن آگاه باشید تا بتوانید بهترین راهنمایی ها را به فرزند خود کنید.

یکی دیگر از معضلات این فضا این است که جوانان تصاویر شخصی خود را به اشتراک می گذارند جوانان معمولا هر ثانیه در حال ارزیابی این هستند که عکس هایشان چه تعداد در این شبکه اجتماعی لایک گرفته است یا این که چند نفر آن ها را فالو کرده اند و در واقع لایک گرفتن و تعداد بالای فالوور به شخصیت آن ها هویت می بخشد و همین باعث ایجاد حساسیت ها و خود بینی ها و سرخوردگی در آن ها می شود و از طرفی یک رقابت نا سالم و بی هدف را بین آن ها به وجود می آورد.

 

این شبکه های اجتماعی فضایی را فراهم می کنند تا کودکان و نوجوانان به راحتی با افرادی که شناخت کامل نسبت به آن ها ندارند، صحبت کنند و در نتیجه احتمال آسیب دیدن آن ها و سوء استفاده از آن ها بسیار بالا تر می رود. گاهی اوقات این افراد ناشناس انگیزه های غلط را به کودکان یاد می دهند .

بسیار سخت است که بخواهیم کودکان و نوجوانان را از استفاده از شبکه های اجتماعی منع کنیم زیرا جذابیت آن ها به حدی زیاد است که ما حریف شان نمی شویم. توصیه هایی که می توان برای فرزندانمان داشته باشیم این هست که با تبعات به اشتراک گذاری اطلاعات و تصاویر شخصی و خصوصی اشنایشان کنید که افراد ناسالم می توانند به آنها آسیب وارد کنند هم آسیب روانی و‌هم آسیب جسمانی و آسیب به آینده آنها که می تواند تمام مسیرهای موفقیت فردیشان را به مخاطره بیاندازد و همچنین این بی توجهی می تواند فضای سوء استفاده های مالی و تهدیدهای روانی افراد بیمار را فراهم سازد.

آنچه که به فرزندان ما کمک می کند دادن اطلاعات صحیح و افزایش آگاهی و شیوه کلامی مناسب و صمیمت و ارتباط دوستانه هست که بستر پذیرش فرزندان را می تواند ایجاد کند تا در مسیر درستی قرار بگیرند و از خطرات این فضاها مصون بمانند.

 

کلاهدوز

روانشناس بالینی

, , , , ,
نوشتهٔ پیشین
کارآفرینی و ایجاد بستر فعالیت در زمینه کشت و فرآوری گیاهان دارویی
نوشتهٔ بعدی
علل پیدایش دروغگویی در کودکان

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست