سلامت روان سالمندان در دوان کرونا و قرنطینه

سلامت روان در سالمندان با توجه به تغییراتی که در این دوران در افراد از نظر ذهنی وجسمی بوجود می آید متفاوت بوده نوع برخورد و مواجهه شخص سالمند هم با این تغییرات باید مورد توجه قرار گیرد. و با توجه به حال سالمند وعلائم و بیماریهایی که دارند به موقع و در زمان مناسب کنترل و درمان شود. تا با این روند شاهد کیفیت بهتر و طول عمر بیشتر در سالمندان شویم. چرا که پیری نباید باعث از کار افتادگی و ناتوانی مطلق در سالمندان شود و سالمند باید بتواند از این دوران زندگی بیشترین لذت را ببرد.

ولی متاسفانه با وجود اپیدمی کرونا و دوران قرنطینه همانطور که این مسئله برای همه گروه های سنی باعث اختلال در روند زندگی شده برای سالمندان با توجه به شرایطی که دارندباید بیشتر به آن توجه شود.

درسنین سالمندی به دلیل حواسپرتی ها ، فشارهای عصبی و اضطرابی که در حال حاضر در زندگی ها وجود دارد لازم است با در نظر گرفتن برنامه صحیح و کمی دقت بیشتر زندگی را برای این عزیزان آسانتر کرده تا دوران قرنطینه را با مشکلات کمتری سپری نمایند.

البته دوری از اعضای خانواده و اینکه سالمندان در معرض خطر بیشتری نسبت به دیگر گروه های سنی قرار دارند باعث بوجود آمدن چالش های بیشتری درزندگی این عزیزان میباشد.

ترس از برقراری ارتباط و رعایت فاصله اجتماعی و عدم دسترسی به امکانات بیرون از منزل باعث اضطراب بیشتری در سالمندان میگردد. ولی این عزیزان میتوانند با در نظر گرفتن شرایط جسمی و روحی خود و عمل به پروتکل های بهداشتی با امنیت و آسایش بیشتری به زندگی خود ادامه دهند.

مثلا اینکه از رفتن به جاهای شلوغ و میهمانیها خودداری کنند و برای کمتر شدن دلتنگی ها از ارتباطهای مجازی ویا تلفن استفاده کنند. سالمندان عزیز می توانند با فراهم کردن مکانی هرچند کم وسعت به پرورش گل و گیاه بپردازند و یا با تماشای فیلم های مورد علاقه یا تفریح های متنوع با توجه به شرایط جسمی و روحی شان بپردازند.

نزدیکان و فرزندان این عزیزان نیز باید با تلفن و تماس های مکرر و خرید وسایل ضروری داروها ،پرداخت قبوض و لوازم روزانه برای آنها از خطر بیرون رفتن و مواجهه با بیماری و ابتلائ به کرونا در آن ها بکاهند.

علاوه بر سلامت جسمی که لازمه بدن در هر انسان میباشد سلامت روان نیز باید پیش از هر چیز در سالمندان مورد توجه قرار بگیرد . یعنی علاوه بر تغذیه سالم ، خواب کافی سالمند باید با انجام ورزش های سبک و گوش دادن به موسیقی و ارتباط با طبیعت و حیوانات و پرندگان با رعایت بهداشت فردی به سلامت روان خود نیز اهمیت بدهد.

علاوه بر آن سالمندان عزیز میتوانند با حل کردن جداول ومعماها و مطالعه کتاب های مورد علاقه خود باعث تقویت ذهن و فکر خود شوند و یا با خواندن داستان وتعریف خاطرات برای نوه ها و بازی و کمک در حل تکالیفشان  زندگی شیرین تری را برای خود رقم بزنند .

حتی شرکت در امور خیریه و کمک های داو طلبانه با اقشار نیازمند هم میتواند حس خوبی را در افراد سالمند ایجاد نماید.

همچنین سالمندان عزیز می توانند با رعایت قوانینی که می توانند برای خود در خانه وضع کنندباعث امنیت روانی و آرامش خود و اعضای خانواده اشان شوند. مثلا روی یک کاغذ شماره تلفن های مفید و ضروری را نوشته و و نزدیک تلفن روی دیوار بچسبانند تا بتوانند در مواقع ضروری با آنها در تماس باشند .ویا اگر کسی را نمیشناسند بدون دیدن کارت شناسایی او را به خانه راه نداده و هیچگاه مشخصات بانکی و مسائل شخصی و وضعیت مالی خود را در اختیار کسی قرار ندهند.

لازم به ذکر است که در این دوران سالمندان هم مانند کودکان نیارمند توجه و محبت بیشتری از سوی اطرافیان و نزدیکان خود هستند و این گزینه مهمترین عامل سلامت روان در سالمندان است که باید بیش از هرچیز مورد توجه قرار گیرد .

با توجه به افزایش تعدادسالمندان در کشور مسئولین نیز باید تمهیدات لازم رابرای آسایش ، امنیت و راحتی هرچه بیشتر این عزیزان در نظر گرفته و فراموش نکنیم که پیری از کار افتادگی نیست بلکه میتوان در این سنین هم  با رعایت اصول صحیح و آرامش  بهترین و دلپذیر ترین سال های زندگی کرد.

تهیه و تنظیم : بنیاد یشگیری از آسیبهای احتماعی

, , , , , , , , , ,
نوشتهٔ پیشین
صدا و سیما تمام قد برای کاهش آسیبهای اجتماعی آماده است
نوشتهٔ بعدی
راه های پیشگیری از کودک آزاری

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست