راه های پیشگیری از کودک آزاری

مقوله کودک آزاری پدیده ایست که در هر فرهنگ و جامعه ای دیده شده و به علت حساسیت  افکار عمومی جامعه باید به آن توجه بیشتری نشان داده شود.

آموزش راه های مراقبت از خود مهمترین کاری است که که پدر و مادر باید به کودک خود بیاموزند.  این امر حتی از برآورده کردن نیازهای اولیه کودک مثل تهیه غذا و پوشاک هم مهمتر است. زیرا زمانی که همه خطرات اطراف کودک به او آموخته شود باعث بهم ریختگی ذهن کودک شده و کودک دیگر نمی تواند به هیج جیز و هیچ کس اعتماد نموده و یک نوع تشویش و نگرانی را در مورد رفتار دیگران با خود حس می نماید.

بنابر این والدین باید در مورد هر نوع رفتار یا گفتاری که حقی از کودک ضایع نموده و یا کودک را در معرض خطر آزار جنسی قرار  دهد با کودک صحبت نموده و اورا مطلع سازند.

مثلا گفتن جمله هایی مانند  هیچوقت با افراد غریبه صحبت نکن یا چیزی از غریبه ها قبول نکن یا با آنها جایی نرو کافی نیست چرا که اکثر کودکان از طرف آشنایان خود مورد سوء استفاده جنسی قرار میگیرند.

اکثر کودکان بخاطر از طرف آشنایان خود مورد سوء استفاده جنسی قرار میگیرند.اکثر کودکان بخاطر عواطف پاکی که دارندخیلی زود به دیگران اعتماد می کنند و نیازی به اعمال زورو قدرت برای سوئ استفاده از آنها وجود ندارد .

در اکثر مواقع فرد تجاوز گر نوجوانیست که تازه به سن بلوغ رسیده و نمی داند چطور باید انرژی شهوانی خود را تخلیه نموده و خود را ارضاء نماید و کنترل این امر از ذهنش خارج میباشد و یا اینکه خود فرد تجاوزگر در هر سنی که باشد خود در سنین کودکی مورد تجاوز قرار گرفته و برای فراموشی این درد و رنج سعی در آزار کودکان دارد. این افراد دارای بیماری های روانی بوده و وجود کودکی در جلوی چشمانشان باعث تحریک آن ها شده و تاب مقاومت خود را از دست داده و به آزار جنسی کودک میپردازند. گاهی این افراد حتی با عکس گرفتن از کودک در حالت های جنسی و یا نشان دادن آلت جنسی خود به کودک و یا نگاه کردن به اندام کودکی که لباس عوض می کند و یا در حال دستشویی کردن میباشد نیز از کودک سوء استفاده میکنندکه اغلب این موارد تربیتی محسوب میگردند. البته آزار جنسی کودکان همیشه خشونت بار نیست . گاهی با بوسیدن و لمس شهوت انگیز بدن کودک یا خوابیدن کنار او و یا حتی نگاه های شهوت انگیز نیز می تواند انجام پذیرد.

به همین دلیل والدین باید ابتدا خود نسبت به این موضوع و عوامل و علائم آن آگاهی کامل داشته باشند و خود آموزشهای لازم را در این زمینه فرا بگیرند و با در نظر گرفتن رفتار کودک خود از کنار هیچ تغییر ونشانه ای در کودک خود بی تفاوت نگذرند.

در این مسیر پدر و مادر ها باید به روشنی در این موارد با کودک خود به صحبت پرداخته و به فرزند خود بیاموزند که هیجکس حتی نزدیکترین فرد به او هم نمی تواند اعضای بدن اورا لمس کند و یا اعضای خصوصی بدن او را نگاه کند. البته قبل از آن باید فرزند بتواند رابطه دوستانه و عاطفی نزدیکی را با والدین خود احساس کند تا در مواقع بروز چنین حوادثی بدون ترس و واهمه این مسائل را با والدین خود در میان بگذارد.

همچنین والدین باید کلمه “نه” گفتن را با قاطعیت به فرزند خود یاد بدهند. تا اگر کسی خواست بدن کودک را لمس کند ،کودک بتواند با قاطعیت به فرد نه بگوید واجازه انجام اینکار را به کسی ندهد.

کودک باید یاد بگیردحتی پزشک نیز باید در حضور پدر و مادر بدن او را معاینه کند . البته کودک باید احترام گذاشتن را بیاموزد ولی احترام گذاشتن نباید به معنای اطاعت و پیروی بدون قوانین و کورکورانه باشد.

والدین میتوانند برای کودکان کوچکتر در قالب داستان این مسائل بازدارنده از آزار جنسی را به کودک خود آمورش دهند . ویا در حمام هنگام شستشو به کودک خود یاد آور شوید که تمیز نگه داشتن این نقاط برای سلامتی او مهم بوده و هیچکس حق ندارد به آنها دست بزند.

همچنین والدین باید تفاوت بین لمس خوب و محترمانه و لمس بد و زشت را به کودکان آموخته و اگر حس بدی نسبت به این موارد پیدا کردند از فردی که این کار را انجام میدهدبخواهند که به او دست نزند وحتی فریاد بکشد و با کسیکه او را اینگونه لمس میکند برخورد نموده و دعوا کند و به او بگوید که حتما این کار  او را به والدینشان خواهند گفت . چرا که اینکار می تواند بهترین روش پیشگیری از اتفاقات بعدی باشد . از طرفی والدین باید با شرکت در فعالیت های روز مره کودک مثل مهد کودک ، مدرسه و کلاس های متفرقه حساسیت خود را نسبت به سلامت کودک خود به دیگران نشان دهند.معلمین و دوستان فرزند خود را بشناسند و کودک خود را حتی برای مدت زمان کوتاه با دیگران تنها نگذارند . چراکه افراد آسیب رسان معمولا به دنبال کودکانی هستندکه والدین آنهاکمتر به آنها توجه نشان می دهند . و همیشه کودکی که کمبود عاطفی داشته و بدنبال جلب توجه و دریافت محبت از سوی دیگران است بهترین صید برای این شکار چیان محسوب می گردد.

والدین باید هیچگاه از شنیدن خبر آزار جنسی کودک خود در نزد کودک خود را خشمگین نشان ندهند چرا که در این مواقع کودک نمیداند که خود مقصر است یا مشخص متجاوز . و اگر کودک خود را مقصر بداند برای دور شدن از تنبیه والدین جرات نمی کند که با والدین خود در این مورد صحبت نماید .پس والدین باید بتوانند به کودکان خود اطمینان دهند که حمایت کامل را از آنان انجام داده تا کودکان هم به والدین خود اعتماد کنند.

یعنی اگر کودکتان حتی با شک وتردید هم میکند مورد سوئاستفاده جنسی قرار گرفته باید جوری رفتار کنید که تشویق شود تا براحتی در مورد آن برایتان صحبت کند بدون اینکه او را قضاوت کرده و نظری درباره اش بدهید.

از طرفی یکی از علائم مشخص تجاوز جنسی ترس می باشد.و اگر کودک متوجه اشتباهی که بوجود آمده و شرایط غیر عادی اطراف خود گردد گیج و گمراه شده و ترس در وجود او رخنه خواهد کرد.

حتی اگر کسی غیر از افراد خانواده اقدام به سوئ استفاده جنسی نسبت به کودکان را داشت بدون هیچ واهمه ای با پلیس یا سازمان های حمایت از کودکان صحبت کنید . مثلا اگر ناپدری به فرزند همسرش تجاوز میکند این اتفاق ممکن است برای فرزندان دیگر نیز رخ بدهد و گاهی مادر احساس میکند که به درستی پاسخگوی نیاز همسرش نبوده و ممکن است که خودرا مقصر بداند و این امر کاملا اشتباه بوده و ربطی به نیاز جنسی ندارد. به همین دلیل همسر و کودکان به هیج وجه نباید تن به سکوت دهند چون ممکن است این آزار جنسی ادامه داشته و در مورد دیگر کودکان نیز در خانواده انجام شود.

مهمترین چیزی که والدین باید به آن اهمیت بدهند ،توجه به علائمی است که بطور ناگهانی در کودک خود مشاهده میکنند .

علائم هشدار دهنده مانند :

جویدن ناخن ، منزوی شدن ،افسردگی ، اضطراب ،کشیدن نقاشی های سیاه ،شب ادراری ، خودداری از غذا خوردن ، عدم ارتباط با شخصی خاص ، اشکال در راه رفتن یا نشستن ، ادرار همراه با خون ، درد و کبودی در اعضای تاسلی ، تغییر رنگ لباس زیر و علائمی که به یکباره در کودک شما بوجود آمده است و باعث ناتوانی کودک در کارهای روزمره و ارتباط با دیگران شده باید  به شدت مورد توجه والدین قرار گیرد.

لازم به ذکر است والدین باید بدانند سوء استفاده و رسیدن آسیب جنسی به کودکان باعث عوارض جبران ناپذیری به این کودکان در سالهای آینده شده و سلامت و ایمنی این کودکان را به خطر انداخته و در آینده نیز باعث عوترضی چون افسردگی و ترس شدید از صمیمت با دیگران و انزوا و اعتیاد و اختلاتی در برقراری روابط جنسی و ازدواج و طلاق و کاهش اعتماد به نفس و یا حتی خود کشی میگردد.

به همین دلیل والدین باید همواره حس اعتماد و حمایت خود را از کودک دریغ نکرده و به کودک بگویید که همیشه کنار او و مراقبش می باشید.

تحقیقات نشان داده کودکانی که مهارت های زندگی را آموخته اند و تحت آموزشهای اجتماعی و عاطفی چه در خانه و یا در مدرسه قرار گرفته اند خیلی بهتر میتوانند در مقابل تهدیدات جنسی از خود مراقبت نموده و آگاهی بیشتری در مورد این مسائل دارند.

همچنین نظارت والدین و مسئولین بر رسانه ها و بازی های رایانه ای و آهنگ ها و حتی جوکهای جنسی نیز تاثیر زیادی بر کیفیت مراقبت از کودکان داشته و والدین باید با افزایش ارتباط با اولیاء پیش دبستانی ها و مدارس مراقبت بیشتری را از کودکان خود بعمل آورند.

تهیه و تنظیم : بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی

, , , , , , , ,
نوشتهٔ پیشین
سلامت روان سالمندان در دوان کرونا و قرنطینه
نوشتهٔ بعدی
بلای خانمان سوز : کمیکال چیست؟

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست