ماده مخدر ماشروم چیست؟

اغلب ما سکانسی را در فیلم هایی دیدایم، تصویر کسی درحالی که در جنگل راه می‌رود ناگهان با یک قارچ در کنار درخت برخورد کرده و وقتی آن را می‌خورد، صورتش چند رنگ شده و توانایی‌های خارق‌العاده کسب می‌کند، بی‌آنکه بدانیم، این صحنه خیالی نیست و واقعی است. نام این گیاه مجیک ماشروم است که می تواند به نوبه خود یکی از سمی ترین قارچ های دنیا باشد که نوعی ماده مخدر نیز به حساب می آید، ماشروم یا قارچ سمی یکی از قدیمی‌ترین گیاه طبیعی باشد که بدون دخالت انسان‌ها و در طبیعت به شکل طبیعی رشد می‌کرده و یافت می‌شود.

ماده محرک قارچ یا ماشروم از گیاهی بنام مجیک ماشروم (Magic mushroom) گرفته شده که دارای نام‌های متعددی از جمله: قارچ جادویی، قارچ مقدس،قارچ نابغه،قارچ پیشگویی، گوشت خدایان و .. است که با نام علمی سیلوسایبین (psilocybin) ماشروم شناخته می شود.او ادامه داد: روانگردان ماشروم، قارچی چتری شکل حاوی ماده توهم زای سیلوسایبین(psilocybin) و سیلوسین((psilocin با خاصیت روانگردانی بالا است، این محرک به محض ورود در سیستم گردش خون با تقلید از عملکرد سرتونین در مغز، باعث تغییر در آگاهی فرد می‌شود.: این محرک در سی دقیقه تاثیر خود را بر روی سیستم بدن میگذارد و بعد از دست یافتن به سرخوشی و نشاط حدود چهار تا شش ساعت در همین حال باقی می‌ماند که در این حالت فشارخون در فرد افزایش می‌یابد مردمک چشم‌ها گشادتر می‌شود و فرد احساس گرمای شدید و حالت گرگرفتگی را در خود دارد.

یکی از دلایل گرایش به مصرف این نوع ماده این باشد که دارای بو و دود نیست ،مکان خاصی برای مصرف نمی‌خواهد و به راحتی می‌توان آن را مصرف کرد ،در ضمن راه‌های تشخیص آن از طریق روش‌های آزمایشگاهی سخت است و با آزمایشات معمول اعتیاد قابل شناسایی نیست البته می‌توان آن را در آزمایشگاه‌های مخصوص قارچ شناسی تشخیص داد،

اثرات ماشروم تا سال‌ها در بدن باقی می‌ماند تا جایی که همه مصرف کنندگان آن اداعا دارند که همه رنگ‌ها پررنگ می‌شوند، صداها بلندتر شده و بهتر به گوش می‌رسند، حتی اتفاقات هم به شکلی رخ می‌دهند که انگار قرار است شما را وارد دنیایی دیگر کند. شاید توهمی زیاد و عجیب مانند آنچه در روانگردان‌های دیگر وجود دارد در مصرف ماشروم دیده نشود اما، نکته مهم این است که چون این ماده سمی خوراکی است و از طریق خوردن و جذب در معده وارد جریان خون و مغز می‌شود تا ماه‌ها و سال‌ها در بدن باقی می‌ماند و اثراتش با کمترین اتفاقی بروز می‌کند. بعضا بعد از مصرف تا مدت‌ها حالات هیجانی منفی را تجربه میکند فرد زمانی که از خواب بلند می‌شود سردرد و تهوع دارد و با کمترین مسمومیت و یا مصرف ماده مشکوکی کل حالات ,ازار دهنده برمی‌گردد و این تجربه واقعا ناخوشایند است چون توان تمرکز و کنترل مغزی را از فرد می‌گیرد و زندگی عادی را سلب می‌کند. از دیگر عوارض این ماده سمی میتوان به انقباض رگ‌ها و اختلال در کار کلیه‌ها، خواب آلودگی وسیع در فرد، آسیب‌هایی به دستگاه عصبی و سلول‌های خاکستری مغز، تاثیر مستقیم بر روی حواس بینایی، شنوایی و لامسه اشاره کرد و در پاره‌ای اوقات هم استفاده افراطی از این قارچ سمی موجب دردشکم، اسهال، تهوع و مرگ از عوارض این ماده است.

دکتر مهدی عابد مدرس بنیاد پیشگری از آسیب های اجتماعی

, ,
نوشتهٔ پیشین
در جلسه پرحاشیه ستاد بحران آسیب‌های اجتماعی لواسانات چه گذشت؟
نوشتهٔ بعدی
پیشگیری از آسیب های اجتماعی وظیفه همه دستگاه ها است

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست