اختلال طیف اوتیسم (ASD) شدید ترین اختلال روانی کودکان به حساب می آید که خانواده های بسیاری را در سرتاسر جهان درگیر خود  کرده است .

اختلال طیف اوتیسم شامل انواع رفتارهایی است که مشخصه ی اصلی آنها  مشکلات شدید در چندین حوزه ی رشدی از جمله ارتباط برقرار کردن با دیگران تبادل اطلاعات با دیگران و محدود بودن فعالیتها و رفتارهای تکراری و تپیکال در گفتار.

اختلال طیف اوتیسم از لحاظ شدت به سه گروه تقسیم میشود:

سطح یک : زمانی است که فرد قادر به حرف زدن است اما تعامل اجتماعی اندکی دارد(این سطح شبیه سطح آسپرگر است که در راهنمایی تشخیصی و آماری اختلال های روانی (DSM-5) عنوان آن تغییر کرده و در بین طیف اوتیسم جای داد شده است)

سطح2: زمانی است که گفتار در حداقل و تعامل اجتماعی نیز در حداقل است(این سطح شبیه سندروم رت است که در راهنمایی تشخیصی و آماری اختلال های روانی(DSM-5) عنوان آن تغییر کرده و در بین طیف اوتیسم جای داده شده است)

سطح3:زمانی است که فرد قادر به حرف زدن نیست و فقدان هر گونه تعامل اجتماعی دارد.

شیوع:

آمارهای کنونی نشان دهنده ی میزان شیوع یک درصدی بیماری اوتیسم در جمعیت هر جامعه ای است. یعنی به طور تخصصی آمارها نشان میدهد که از هر 68 کودکی که به دنیا می آید یکی از آنها به اختلال طیف اوتیسم مبتلاست و ای آمارها حاکی از آن است که میزان شیوع این اختلال در پسرها 5/4 برابر دختر ها است یعنی از هر 42 پسر متولد شده 1 پسر و از هر 189 دختر متولد شده 1 دختر به اوتیسم مبتلاست.

سبب شناسی اختلال طیف اوتیسم :

اوتیسم حاصل ترکیب عوامل محیطی و ژنتیک است . با وجود اینکه در مورد سبب شناسی و علل بروز این اختلال روانی پاسخ قطعی ارائه نشده ولی مطالعات نوروآناتومیک قویاً حکایت از آن دارد که تغییر یا اختلال در رشد مبتلایان به اوتیسم در هفته های اول بارداری شروع میشود. ظاهراً این تحقیقات رشدی حوادثی پاتولوژیک در مغز پدید می آورند که مغز را به شدت تحت تاثیر عوامل محیطی قرار میدهند. وزن و حجم کودکان اوتیستیک بیشتر از همتایان سالم ایشان است که ناشی از افزایش تعداد نورون ها و تغییر الگوی ارتباطات نورونی است.

همچنین چندین ناهنجاری نوروترانسمتری در مبتلایان به اوتیسم تشخیص داده شده که مهمترین آنها افزایش سطح سروتونین است. در سال های اخیر تحقیقات زیادی روی تاثیر ژنتیک بر بیماری اوتیسم انجام شده است. از جمله اینکه جهش ژنی در اسپرم پدر در ایجاد اوتیسم خیلی نقش مهمی ایفا میکند. مطالعات نشان میدهند که خطر تغییر در DNA در نتیجه جهش ژنی در اسپرم مردها بخصوص در سنین بالا تاثیر گذار است. جهش ژنتیکی در DNA کودکان اوتیستیک عیناً همان جهش های ژنتیکی هست که در اسپرم پدرشان وجود داشته است. به کمک این روش با بررسی اسپرم هر پدری میشود فهمید که چقدر احتمال تولد فرزندی با اختلال اوتیسم وجود خواهد داشت.

عوامل خطر ساز:

از عوامل خطر ساز این اختلال میتوان به بالا بودن سن پدر وپایین بودن سن مادر ، بالا بودن استرس مادر در بارداری ، وجود علایم آلرژیک در دوره بارداری، ازدواج فامیلی در والدین کودک ، وجود سابقه اختلالات ارتباطی و گفتار و زبان در خانواده که با وقوع اختلال اوتیسم رابطه معناداری دارند ، نام برد. همچنین حوادث غیر معمول قبل از تولد کودک،  نقش در رشد نوزاد در دوره جنینی و از حوادث حین تولد آنوکسی و هایپرکسی کودک (تولد کودک از پا)، زودرس بودن(طول بارداری کمتر از 35 هفته) و نمره آپگار 7 در 5 دقیقه اول بعد از تولد میباشد. از میان فاکتورهای مورد بررسی سابقه اختلال اسکیزوفرنیا در والدین ، سن کمتر از 20 سال مادر و سن بالای 39 سال پدر را میتوان برشمرد که دارای ارتباط معنی داری با وقوع اوتیسم بودند .

در مورد حوادث پس از تولد وقوع تشنج و تب از زمان تولد تا تشخیص قطعی اختلال و نیز ضربه به سر کودک در اثر سقوط از بلندی، تصادف و یا برخورد یک شی سخت در این گروه کودکان است که نسبت به گروه دیگر به طور معنی داری بیشتر بوده است.

ارزیابی جامع تشخیص اوتیسم:

این بررسی شامل ارزیابی دقیق کودک و مصاحبه با والدین است و میتواند شامل ارزیابی شنوایی،بینایی،حسی و حتی آزمایشات ژنتیک گردد. در این مرحله میتوان از تست های استاندارد تشخیص اوتیسم شامل ADI-R و ADOS-G و گارس (GARS) استفاده نمود. در حال حاضر تست گارس و ADI-R در کشور ما و در مرکز اردیبهشت جهت دقیق اوتیسم انجام می پذیرد.

درمان:

متاسفانه درمان قطعی برای این اختلال وجود ندارد اما تشخیص زود هنگام آن میتواند بسیار تاثیر گذار در روند پیشرفت این اختلال باشد و یک سری آموزش هایی را جهت پیشبرد بهتر وضعیت ارتباطی و گفتاری کودکان توسط مربی های اوتیسم آغاز شود که بسیار تاثیر گذار میتواند باشد.

تهیه شده توسط معاونت آموزشی بنیاد(سحر حکیمی نژاد ارشد روان شناسی)

 

نوشتهٔ پیشین
برگزاری جلسه مشترک جمعیت زنان چهارمحال و بختیاری و نمایندگی بنیاد در استان
نوشتهٔ بعدی

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست