تحلیل تجربیات جهانی پلیس برای کاهش آسیب های اجتماعی و جرائم در بافت های فرسوده

  • آنچه نقشه ها و آمار و اطلاعات نشان می دهد حاکی از آن است که در محلاتی که از نظر کالبدی دچار فرسودگی هستند و با استفاده از معیارهای وزارت راه و شهرسازی فرسوده تلقی شده اند ، فقر شهری دیده می شود . این فقر در ابعاد مختلف اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی تاثیر گذار بوده و سبب آسیب پذیری بافت های فرسوده از نظر اجتماعی می شود و پتاسیل ایجاد جرم و جنایت را در این بافت ها افزایش می دهد.
  • خانواده های کم در آمد که عمدتا از تحصیلات کمی برخوردار هستند و از موقعیت شغلی مناسبی برخوردار نیستند ، از نظر فرهنگی و اجتماعی پتانسیل آسیب پذیری بیشتری در برابر معضلات بسیاری همچون اعتیاد ، دزدی و غیره دارند . این امر بافت های فرسوده را که عمدتا قشر کم در آمد را در خود جای می دهد از نظر امنیت شهری تهدید می کند.
  • فعالیت های ناجا در بخش های مختلف مناطق فرسوده نسبت به سال های گذشته بهبود یافته است ، هر چند نیاز به اولویت بندی جرائم و برخورد متمرکز با بزهکاران در این مناطق ضروری است و نیاز به تقویت راهکارهای موجود و به کارگیری راهکارهای جدید وجود دارد.
  • این فعالیت ها گاهی سرکوبگرانه و گاهی نیز پیشگیرانه هستند. اما ، تدابیر پیشگیرانه به دلیل اقتصادی تر و انسانی تر بودن آن ها ، از جایگاه والاتری برخور دارند. ناجا تلاش دارد با اتخاذ رویکردهای علمی و کارآمد ، نسبت به پیشگیری از جرم و نا امنی اقدام کرده و بستر لازم را برای توسعه ی پایدار و امنیت انسانی فراهم سازد.
  • حضور مشهود پلیس در جامعه و برقراری نظارت و ایجاد اطمینان عمومی در مورد امکان دسترسی سریع به پلیس ، ارجاع افراد و خانواده های دز معرض خطر به نهادهای مناسبی مانند ترک اعتیاد به الکل و مواد مخدر ، مداخلات حین کودکی ، برنامه های مرتبط با والدین ما ارائه مشاوره برای افراد مورد سوء استفاده جنسی ، قربانیان جرم و کودکان شاهد سوء استفاده جنسی و برقراری سیستم ویژه ای برای حمایت از بزه دیدگان در درون اداره ی پلیس از فعالیت هایی است که پلیس در ارتباط با سایر نهاد ها در پیش گرفته است . به علاوه ، با به کارگیری روش های پلیس اجتماعی ، ناجا به دنبال بهبود اعتماد عمومی به پلیس است گر چه سرکوب اعتراضات مردمی گاهی سببکم اعتمادی مردم نسبت به پلیس شده است.
  • گر چه ناجا از بسیاری از این روش ها در حال حاضر استفاده می کند ، اما با ترکیب این روش ها با یکدیگر و همچنین تقویت آن ها در بخش های مختلف با توجه به آسیب هایی که در هر محدوده وجود دارد ، می تواند کارایی این روش ها را افزایش دهد. با استفاده از روش های طراحی محیطی ، افزایش دوربین های مدار بسته ، تقویت نور پردازی در خیابان های تاریک با امنیت کم و افزایش مقاوم سازی محلات مسکونی می تواند محلات را در برابر سرقت ایمن سازد . حضور پلیس با برنامه های پلیسی موقعیت مدار نیز سبب ترس مجرمان و خارج شدن آن ها از محلات می شود . با وجود آن که دوربین های مداربسته در مناطق بسیاری توسط ناجا به کارگرفته شده است ، همچنان با افزایش آن می توان از شرارت و قتل و تجاوز کاست.
  • مقاوم سازی محلات همچنان می تواند خرید و فروش مواد مخدر را با کاهش حضور مجرمان در محلات کاهش دهد . همچنین ، برنامه های پلیسی موقعیت مدار و خدمات اجتماعی پلیس می تواند همه ی انواع جرائم را تحت تاثیر خود قرار داده و قربانیان این جرائم را تسلی بخشد . با وجود اقدامات اجتماعی پلیس با نهاد های اجتماعی مانند سخنرانی در مساجد و مدارس ، پخش تراکت های آموزشی و غیره ، افزایش پیوند بین پلیس و مردم و جلب اعتماد آن ها برای کاهش جرائم اجتماعی ضروری است .
  • منبع : مقاله تحلیل تجربیات جهانی پلیس برای کاهش آسیب های اجتماعی و جرائم در بافت های فرسوده
  • سال انتشار : 1399
  • نویسندگان مقاله : علیرضا جزینی و کیاوش سلطانی

تهیه و تنظیم : معاونت آموزشی بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی

, , , ,
نوشتهٔ پیشین
همه چیز درباره بیماری اوتیسم و دلایل و علایم آن در کودکان
نوشتهٔ بعدی
جوانان ، خانواده و مدیریت ازدواج

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست