EMAIL NOW

info@pishgiri.org

CALL US

۲۲۲۴۷۸۲۶- ۲۲۲۰۸۳۵۷

دختر دار ها بخوانند | چرا بعضی دختران ارتباطات خارج از عرف متعدد و روابط با مردان سن بالا دارند؟

Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on google
Google+

دختر دار ها بخوانند

چرا بعضی دختران ارتباطات خارج از عرف متعدد و  روابط با مردان سن بالا  دارند؟

رئیس انجمن روانشناسی تربیتی ایران با تاکید بر اهمیت ارتباط مناسب دختران با پدران و با اشاره به سندروم “daddy issue” (مساله با پدر) گفت: دختران مبتلا به این سندرم معمولاً رفتارهای آسیب زایی را در ارتباط با جنس مخالف در پی می‌گیرند. ارتباطات خارج از عرف متعدد، ارتباط با مردان سن بالا و چسبندگی در روابط از جمله نشانه‌های رفتاری این افراد است.

دختران زیادی در جامعه وجود دارند که به علت غفلت‌های پدران و عدم دریافت محبت کافی از جانب آن‌ها مورد آسیب‌های جدی از جمله سندروم  daddy issue  (مساله با پدر) قرار گرفته‌اند. این سندرم از جمله اختلالاتی است که برای دختران در اثر عدم ارتباط مناسب با پدرشان ایجاد می‌شود. عدم توجه و عدم ارضای نیازهای عاطفی دختران از جانب پدر در درون دختر یک خلاء عاطفی به وجود می‌آورد که این دختران با انجام رفتارهایی نظیر ارتباط خارج از عرف متعدد، ارتباط با مردان سن بالا و چسبندگی در روابط به دنبال پر کردن خلاء‌های عاطفی به جامانده از جانب پدر خود هستند

دختران بر اساس الگویی که از پدر دارند توقعاتشان از مردان دیگر را شکل می دهند

رئیس انجمن روانشناسی تربیتی ایران، تیپ‌های شخصیتی، شیوه­‌های فرزندپروری و مدیریت رفتار پدران را از جمله عوامل موثر در ارتباط بین دختر و پدر و روابط دختران با سایر مردان دانست و اظهار کرد: پدر اولین مردی است که دختر به عنوان جنس مذکر با او آشنا می شود.

دختران بر اساس الگویی که از پدرشان در ذهن دارند، توقعاتشان را از مردان دیگر شکل می­ دهند. اگر دختری از پدرش متنفر باشد یا بسیار عاشق او باشد یا پدر بی کفایت و ناشایست یا بسیار موفق و مهربان داشته باشد، از تصویر او برای شکل دادن به انتظاراتی که از سایر مرد ها دارد استفاده میکند.

بنابر این میتوان گفت که  پدر نقش مهمی در معیار های انتخاب و ارتباط دخترش با سایز مرد ها دارد.

به گرداوری سایت بنیاد  پیشگیری از آسیب های اجتماعی ،

دخترانی که برای به دست آوردن عشق به هر دری می‌زنند

الگوی ((پدران بی محبت))

رابطه بد پدر و مادر می ‌تواند تا همیشه روی زندگی عاطفی فرزندان سایه اندازد و حتی در بزرگسالی به صورت مانعی برای عشق دربیاید. وقتی پدر با مادر رابطه‌ معیوب داشته  یا نتوانسته ­است عشق کافی به فرزندان نشان دهد، در واقع اضطرابی دائمی در دختر ایجاد شده که باعث می ‌شود دختر برای به دست آوردن عشق به هر دری بزند و هر چیزی را تحمل کرده و حتی شخصیتی مهرطلب پیدا کند.

تنها سایه‌ ای از آنها در خانواده دیده می شود‌­«پدران بی‌خیال»

به این منظور که : بعضا دختران پدرانی که از نظر عاطفی بود و نبودشان در خانه به چشم نمی آید، علاقه چندانی به فرزند خود و کارهایی که انجام می ­دهد نشان نمی­‌دهند و رابطه عاطفی خاصی میان آنها وجود ندارد، در بزرگسالی در جستجوی مردانی هستند که جلب توجه زیادی بکنند.

در مقابل پدران بی­خیال با پدرانی کنترل­گر و تندخو مواجه هستیم که در ارتباط این پدران با دختران، پدر برای دختر نوعی «تأیید» محسوب شده و روابط بین آن دو برای هر دو طرف اهمیت و برتری خاصی دارد.

نیاز پنهانی به یک منجی در برخی دختران

در اثر ناتوانی پدر در کنترل ارتباط همراه با صداقت، دختر نیز به سوی پنهان کاری و عدم اعتماد سوق داده می­‌شود.

بدیهی است این احساسات و رفتارها باعث می­‌شود تا دختری که بزرگ شده است در ارتباطاتش با مردان، به صورت غیرمستقیم و با عدم صراحت عمل کند. از طرفی دیگر، دختران و زنان بسیاری بدون توجه به اینکه چقدر قوی یا شایسته هستند، نیازی پنهانی به یک منجی دارند. آنها کسانی هستند که از دوران کودکی از طرف پدر خود به مستقل بودن تشویق نمی‌­شدند و از این رو آموزش می­‌بینند که همواره منتظر دریافت کمک از دیگری باشند و مهارت­‌های خود را در حل مشکلات نادیده بگیرند و در عوض متکی به یک مرد باشند. این دختران از بچگی همیشه کمکی از پدرشان دریافت کرده­ و بیش از حد حمایت شده­‌اند.

این حس نیازمندی دائمی، معمولاً در رابطه با سایر مردان بی­‌جواب می­ ماند، چراکه هیچ مردی نمی‌تواند نقش پدر یک دختر را بازی کند بنابراین، دختر احساس می ­کند بدون حمایت رها شده، کسی از او مراقبت نمی‌کند و کسی او را دوست ندارد.

پدران باید به نقش خود در رشد شخصیت زنانه دختر بسیار توجه کنند و شناخت پدر از حالات زنانگی دختر یکی از مسائل بسیار مهم و حائز اهمیت است چراکه اگر دختر از طرف پدر احساس شناخت و توجه نکند و یا پدر به شیوه­ای افراطی خانم ها را جنس برتر و ارزشمندتر بداند، در آینده دختر در رشد شخصیت و حتی پذیرش جنسیت خود دچار مشکلاتی خواهد شد.

سایت بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی در این زمینه نوشت:

رابطه پدر و دختری بخش اعظم سلامت روان دختران را تشکیل می‌دهد

در تربیت فرزندان هردوی والدین مسئول هستند اما پدران نقش بیشتری در ایجاد حس امنیت، استقلال و انتخاب­‌های صحیح دخترانشان در آینده دارند، ادامه داد: همچنین رابطه و رفتار پدر با دختر مسئله بسیار مهمی است که تعیین کننده بخش اعظمی از سلامت ­روان دختران به حساب می‌آید. رفتار پدر با دختر نیازمند مهارت خاصی است. فرزندپروری یکی از مهارت‌هایی است که هر والدی نیاز به یادگیری آن دارد. رفتار پدر با دختر در مراحل رشدی مختلف، متغیر بوده و در هر دوره الزامات خاص خود را دارد. یعنی در هر سنی، والدین با توجه به نیازهای کودک باید به او توجه نشان دهند و رفتارشان را تغییر دهند.

فرزندان در هر دوره رشدی که باشند، به محبت و رابطه محبت آمیز با پدر، توجه از جانب پدر، اقتدار پدرانه و صمیمیت با پدر نیاز دارند.

نقش پدر در شکل ‌گیری شخصیت زنان موفق

پدرانی که نقش طبیعی خود را به عنوان حامی جنسیت دختر خود نادیده می ­گیرند، بیشتر به روحیه دختر آزار رسانده و روند رشد عادی او را برای معاشرت با دیگران به خطر می ­اندازند. چنین دختری همیشه به دنبال هویت جنسی گمشده خود می‌گردد. بسیاری از زنان موفق در دوره کودکی و نوجوانی، پدرانی داشته‌اند که استعداد و احساسات مربوط به جذابیت و دوست‌داشتنی بودن را در آن‌ها پرورش داده‌اند. در واقع، این زنان در طول زمان شکل‌گیری شخصیت، به طور مستمر از جانب پدران‌شان مورد احترام بوده و هیچ‌گاه ضعیف شمرده نشده‌اند.

گردآورنده : هانیه جعفری / روانشناس بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.