EMAIL NOW

info@pishgiri.org

CALL US

۲۲۲۴۷۸۲۶- ۲۲۲۰۸۳۵۷

فرار ایرانیان از روان‌درمانی به چه علت است؟

Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on google
Google+

فرار ایرانیان از روان‌درمانی به چه علت است؟

یکی از مهم‌ترین عوامل عدم مراجعه افراد به روانشناس و روانپزشک، ناتوانی در تفکیک این دو حوزه است. روانپزشکی از شاخه‌های پزشکی و شامل دارودرمانی اختلالات عصبی و روانی و در موارد حاد، الکتروشوک‌درمانی (ECT) یا درمان از طریق امواج مغناطیسی (RTMS) است درحالی‌که روانشناسی از شاخه‌های علوم رفتاری است.
دلیل دوم، نگرانی از انگ اجتماعی است؛ افراد زیادی تصور  می‌کنند کسی که به روانشناس مراجعه می‌کند دچار یک بیماری روانی عجیب و غریب است. این افراد، انواع مختلف اختلالات روانی را تحت کلمه «دیوانه» قرار می‌دهند و این برچسب باعث می‌شود فردی که به روان‌درمانگر نیاز دارد از ترس انگ، مشکل خود را پیگیری نکند. برخی از افراد پیش خود می‌گویند روانشناس همان حرف‌هایی که خودمان می‌دانیم را می‌زند و پس نیاز به کمک نداریم.
دلیل سوم، که در سایت پیشگیری از آسیب های اجتماعی در این زمینه  ذکر شده ، ننگ اجتماعی است؛ عده‌ای که بیشتر از میان مردان هستند مراجعه به روانشناس  و روان درمانی را ننگ می‌دانند و می‌گویند ما خودمان می‌توانیم مسائلمان را حل کنیم! به همین دلیل هم بیشترین مراجعه‌کنندگان به روانشناس و روان درمانگر در همه جای دنیا، زنان هستند و مردان یا کمتر به خدمات روان‌درمانی احساس نیاز می‌کنند و یا کمتر مراجعه دارند.

دلیل چهارم، همراه نبودن زوج‌ها با هم است. یکی از زوجین مراجعه میکند تا مسائل بین خودشان و یا مشکلاتشان با فرزندشان را حل کنند اما طرف مقابل به شدت مخالفت می‌کند چون در بیشتر مواقع افراد فکر می‌کنند که اتاق روانشناس دادگاه است و قرار است در جلسه مشاوره محکوم شوند.

دلیل پنجم، برخی از افراد عقیده دارند  روانشناس همان حرف‌هایی که خودمان می‌دانیم را می‌زند و به همین دلیل مراجعه نمی‌کنند. درحالی‌که یکی از مهم‌ترین ابزارهای روانشناسی برای روان‌درمانی، گفت‌وگو میباشد و گفت‌وگوی هدفمند دارای چارچوب، با حرف زدن عادی یکسان نیست.

بسیاری از افراد می‌گویند ما خودمان به مردم مشاوره می‌دهیم بدون اینکه در نظر بگیرند که یک روانشناس به دلیل آشنایی با نظریه‌ها و روش‌های مختلف روانشناسی و به مقتضای حال و مقال مراجعه‌کننده، پروتکل درمانی را در پیش می‌گیرد. متاسفانه، این روزها تحت تاثیر فضای مجازی، توهم خوددانی و خودآگاهی بیشتر شده؛ دلیلش هم این است که برخی‌ها بعضی از پست‌های روانشناسی موجود در فضای مجازی را می‌خوانند و با استناد به یک سری مطالب که گاه در جای خودش درست است اما ناقص است می‌خواهند مشکلاتشان را حل کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.