فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

جستجو

13 خاصیت یک لیوان شیر برای کودکان

13 خاصیت یک لیوان شیر برای کودکان

این مطلب تهیه و تنظیم شده توسط روابط عمومی بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی میباشد

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با بیان اینکه یک لیوان شیر ۱۳ ماده مغذی ضروری را برای رشد و یادگیری کودکان به ارمغان می‌آورد، گفت: شیر یک میان وعده بسیار مغذی برای افزایش یادگیری و رشد بهتر دانش‌آموزان است.

به گزارش روابط عمومی بنیاد به نقل از خبرگزاری فارس، شیر یکی از بهترین و کامل‌ترین منابع تغذیه برای کودکان و بهترین راه برای تامین تغذیه کامل و متعادل آنهاست. خواص شیر برای کودکان بسیار متنوع و حائز اهمیت هستند. شیر حاوی مواد مغذی مهمی مانند پروتئین، چربی، کربوهیدرات، ویتامین‌ها و مواد معدنی است که به رشد و توسعه سالم کودکان کمک می‌کند.

پروتئین موجود در شیر برای رشد عضلات و ساخت بافت‌های بدن از اهمیت بالایی برخوردار است. از طرف دیگر، چربی‌های موجود در شیر نقش مهمی در تامین انرژی برای فعالیت‌های روزمره کودکان دارند و همچنین برای رشد و توسعه سیستم عصبی آنها ضروری هستند.

علاوه بر این، شیر حاوی ویتامین‌های متنوعی مانند ویتامین‌های A، D و B12 است. این ویتامین‌ها به ترتیب نقش مهمی در سلامتی چشم‌ها، استحکام استخوان‌ها و رشد سلول‌های عصبی دارند. شیر همچنین حاوی مواد معدنی اساسی مانند کلسیم، فسفر و پتاسیم است که به ساخت استخوان‌ها، رشد عضلات و حفظ تعادل الکترولیتی در بدن کودکان کمک می‌کنند.

از طرف دیگر، شیر به عنوان یک منبع غذایی آب و الکترولیت‌های مهم است و می‌تواند در حفظ و تامین میزان مناسب آب بدن کودکان نقش مهمی ایفا کند.

خواص شیر برای نوجوانان و بزرگسالان

شیر برای نوجوانان و بزرگسالان نیز دارای خواص بسیار مهم و مفید است. این ماده غذایی غنی به منبع عالی از مواد مغذی مختلف است و می‌تواند به حفظ سلامت و رشد مناسب در این دوره‌های زندگی کمک کند.

شیر حاوی پروتئین بالا است که در ساخت و تعمیر عضلات بدن نقش مهمی دارد. پروتئین‌های موجود در شیر از نوع کامل هستند و تمام اسیدهای آمینه ضروری را در خود جای داده‌اند. این اسیدهای آمینه برای حفظ و بهبود ساختار بافت‌های بدن، تقویت سیستم ایمنی و پشتیبانی از فعالیت‌های فیزیکی ورزشی بسیار اهمیت دارند.

علاوه بر این، شیر حاوی ویتامین‌های متنوعی مانند ویتامین D، ویتامین B12 و ویتامین A است. ویتامین D به جذب و استفاده از کلسیم و فسفر برای استحکام استخوان‌ها و دندان‌ها کمک می‌کند. ویتامین B12 نقش مهمی در فعالیت‌های عصبی و تولید سلول‌های خونی دارد و ویتامین A برای حفظ و بهبود بینایی، سلامت پوست و تقویت سیستم ایمنی بدن ضروری است.

احمد اسماعیل زاده،مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت بر اهمیت مصرف شیر و فرآورده‌های لبنی در تامین کلسیم بدن تاکید کرد و گفت: شیر یک میان وعده بسیار مغذی برای افزایش یادگیری و رشد بهتر دانش آموزان است

اسماعیل زاده با تاکید بر اهمیت مصرف لبنیات در تامین کلسیم مورد نیاز بدن، گفت: شیر سرشار از کلسیم است که برای استحکام دندان‌ها و استخوان‌ها لازم است.

وی افزود: شیر تازه به دلیل داشتن ترکیبات غذایی منحصر به فرد، بخشی جدایی ناپذیر از برنامه غذایی مدارس دولتی در کشورهای مختلف است؛ یک لیوان شیر ۱۳ ماده مغذی ضروری را برای رشد و یادگیری کودکان به ارمغان می آورد و آن را جزء مهمی از رژیم غذایی کلی آنها می‌کند.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با بیان اینکه یک لیوان شیر می‌تواند کلسیم و فسفر لازم برای رشد مناسب و استحکام استخوان ها در گروه های سنی کودکان و بزرگسالان را تامین کند، خاطرنشان کرد: مطالعات نشان داده اند که مصرف شیر با قد کودکان و رشد جسمانی نوجوانان رابطه مثبت دارد، همچنین مصرف شیر به ویژه در دانش آموزان دختر باعث افزایش تراکم استخوان می شود.

وی گفت: نوجوانی نیز دوره رشد فکری و عاطفی همراه با رشد جسمانی است و تغذیه نقش مهمی در یادگیری دانش آموزان دارد، مطالعات نشان داده که مصرف شیر و فرآورده های لبنی، با بهبود عملکرد تحصیلی در نوجوانان ارتباط دارد.

اسماعیل زاده تاکید کرد: والدین حتما یکی از میان وعده‌های مدارس فرزندانشان را به یک پاکت شیر اختصاص دهند تا علاوه بر بهبود یادگیری در مدرسه، سلامت فرزندشان نیز تامین شود.

گفتنی است، پویش ملی اطلاع رسانی تغذیه سالم با هدف آگاهی بخشی آحاد جامعه در خصوص مصرف نمک تصفیه شده یُددار و افزایش مصرف لبنیات با شعار “انتخاب همه، نمک کم اما تصفیه شده یُد دار” برای هفته اول و شعار “از کودکی تا پیری، لبنیات دوست سلامتی” برای هفته دوم، از تاریخ ۱ بهمن ماه آغاز شده و تا ۱۵ بهمن ماه سال جاری ادامه دارد.

آخرین مطالب

اشتراک گذاری