فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

جستجو

۶ راهکار برای بهبود یک بیماری شایع زنانه

۶ راهکار برای بهبود یک بیماری شایع زنانه

این مطلب تهیه و تنظیم شده توسط روابط عمومی بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی میباشد

فیبروئید رحم، رشد بافت عضلانی رحم یا تومور خوش‌خیم در سطح داخلی و خارجی رحم و شایع‌ترین تومور لگنی زنان در سنین باروری است که در بسیاری از زنان وجود دارد و بدون علامت و کاملا اتفاقی در سونوگرافی متوجه آن می‌شوند.

به گزارش روابط عمومی بنیاد به نقل از ایسنا، هیچکس به درستی علت ایجاد فیبروئید را نمی‌داند. فیبروئید رحمی، رشد توده‌های خوش ‌خیم در دیواره رحم و یکی از بیماری‌های رایج در زنان است. ناهنجاری‌های عروق خونی رحم می‌تواند عامل موثری در بروز این عارضه به حساب آید و در عین حال عدم تعادل هورمونی نیز می‌تواند به نوعی در این عارضه دخیل باشد.

بنابر اعلام دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، گنجاندن مواد غذایی زیر در رژیم برای پیشگیری و بهبود علائم فیبروئید رحم موثر است:

_ مواد غذایی ارگانیک: مصرف این غذاها به کوچک شدن و جلوگیری از فیبروئید کمک می‌کند. آفت کش‌ها می‌توانند استروژن و سطوح دیگر هورمون‌ها را تحت تاثیر قرار دهند. از آنجا که تعادل هورمونی کلید درمان طبیعی فیبروئید است، می‌توانید از محصولاتی که حاوی آفت کش‌ها نیست، استفاده کنید.

_ سبزیجات تیره رنگ: سبزیجات با برگ تیره می‌توانند رشد فیبروئید را در بدن متوقف کنند. این سبزیجات حاوی ویتامین K برای کمک به لخته شدن خون و جلوگیری از خونریزی شدید ناشی از فیبروئید هستند.

_ کلم‌ها: از عملکرد کبد و تعادل استروژن در بدن حمایت می‌کنند. تحقیقات نشان داده که مصرف انواع کلم‌ها به علاوه گوجه فرنگی و سیب عامل حفاظتی برای فیبروئیدهای رحمی است.

_ غذاهای غنی از بتاکاروتن: این غذاها در بدن تبدیل به ویتامین A می‌شوند و در رشد بافت‌های سالم و ترمیم بافت که هر دو برای درمان فیبروم مفید است، نقش دارند. هویج، سیب زمینی، کلم پیچ و اسفناج سرشار از بتاکاروتن هستند.

_ مواد غذایی سرشار از آهن: فیبروئیدها گاهی منجر به از دست دادن خون زیاد طی دوران قاعدگی زنان می‌شوند و این روند می‌تواند باعث کم خونی و فقر آهن گردد. مصرف غذاهای غنی از آهن از جمله گوشت قرمز و حبوبات به جایگزینی آهن از دست رفته بدن کمک می‌کند.

_ غلات سبوس دار، ویتامین B کمپلکس روزانه ۵۰ میلی گرم، روغن ماهی روزانه ۱۰۰۰ میلی گرم، برای کاهش التهاب در بدن (که می‌تواند علت فیبروئید باشد) و حفظ تعادل هورمونی نیز در بهبود و کاهش علائم موثر هستند.

آخرین مطالب

اشتراک گذاری