فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

جستجو

۶۰ درصد بیماران از بیماری فشار خون خود بی‌خبرند

۶۰ درصد بیماران از بیماری فشار خون خود بی‌خبرند

این مطلب تهیه و تنظیم شده توسط روابط عمومی بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی میباشد

به گزارش روابط عمومی بنیاد به نقل از ایسنا، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان غربالگری بیماری‌های دیابت و فشار خون در استان را یک فرصت خوب برای مردم دانست و گفت: براساس پژوهش‌های انجام‌شده ۶۰ درصد بیماران از بیماری فشار خون خود بی‌خبرند.

دکتر سید سعید کسائیان امروز (۲۲ آذر ماه) در جمع خبرنگاران اظهار کرد: طبق گزارش‌ها و آمار ارسالی از مراکز بهداشتی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان با اجرای پویش ملی سلامت با هدف غربالگری بیماری‌های دیابت و فشار خون بالا در مناطق تحت پوشش این دانشگاه، تا کنون ۱۸۰۰ بیمار جدید شناسایی شدند.

وی ادامه داد: پویش ملی غربالگری دیابت و فشار خون بالا از ۲۰ آبان ماه آغاز شد و تا ۱۵ دی ماه ۱۴۰۲ ادامه دارد که هدف‌گذاری این پویش غربالگری ۷۰ درصد افراد بالای ۱۸ سال سن در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم‌ پزشکی استان سمنان است.

کسائیان از شناسایی مبتلایان به بیماری‌های غیرواگیر و به‌ویژه دیابت و فشار خون در قالب پویش ملی سلامت خبر داد و افزود: بنا بر اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ۸۳ درصد کل مرگ و میرهای بیمارستانی مربوط به بیماری‌های غیرواگیر است.

این پزشک متخصص با بیان اینکه سالانه ۳۰۰ هزار نفر به دلیل بیماری‌های قلبی و عروقی جان خود را از دست می‌دهند، اظهار کرد: براساس آخرین آمارها، ۳۲ درصد افراد بالای ۱۸ سال فشار خون بالا دارند. ضمن اینکه ۶۰ درصد افراد از بیماری فشار خون خود بی‌خبرند.

معاون دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان بیان کرد: ۳۰ هزار مرگ در سال به علت دیابت در کشور اتفاق می‌افتد.

وی با تاکید بر اینکه وزارت بهداشت پیش‌بینی کرده است با اجرای پویش ملی سلامت بتوان از نیم میلیون مرگ ناشی از بیماری‌های غیرواگیر و ۳۰ هزار مرگ ناشی از دیابت پیشگیری کرد، گفت: ۳۱۰ هزار نفر جمعیت بالای ۱۸ سال تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان هستند که تا کنون ۲۳ درصد این جمعیت با شرکت در پویش ملی سلامت از لحاظ بیماری دیابت و فشار خون غربالگری شدند.

کسائیان ادامه داد: در قالب این طرح تا کنون، یک درصد در زمینه بیماری دیابت و ۱.۵ درصد در زمینه فشار خون که معادل ۱۸۰۰ بیمار جدید است، در شهرستان‌های استان شناسایی شده‌اند.

وی با اشاره به تلاش‌های مسؤولان طرح در شش شهرستان تحت پوشش این دانشگاه، افزود: طبق گزارش‌ها تا این لحظه بیشترین شناسایی بیماری در میان شهرستان‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان مربوط به گرمسار بوده است.

رئیس مرکز بهداشت استان سمنان گفت: افراد برای بررسی سلامت خود در قالب پویش غربالگری بیماری‌های دیابت و فشار خون می‌توانند به مراکز و خانه‌های بهداشت در نقاط مختلف تحت پوشش دانشگاه علوم‌پزشکی استان سمنان مراجعه کنند.

وی یادآوری کرد: ۴۸۰ هزار نفر جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان را تشکیل می‌دهد که غربالگری افراد بالای ۱۸ سال شامل ۳۳۰ هزار نفر هدف‌گذاری شده است.

آخرین مطالب

اشتراک گذاری