فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

جستجو

۷ راهکار برای افزایش جذب کلسیم

۷ راهکار برای افزایش جذب کلسیم

این مطلب تهیه و تنظیم شده توسط روابط عمومی بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی میباشد

کلسیم یک ماده معدنی مهم و مورد نیاز بدن برای تشکیل و استحکام استخوان و دندان‌هاست و وجود آن برای عملکرد صحیح قلب و سایر عضلات بدن ضروری است.

به گزارش روابط عمومی بنیاد به نقل از ایسنا، در مقابل، کمبود کلسیم می‌تواند خطر بیماری‌ها و مشکلاتی نظیر پوکی استخوان را افزایش دهد و قد افرادی که در کودکی به میزان کافی کلسیم دریافت نمی‌کنند، در بزرگسالی رشد کافی نمی‌کند.

حتی ثابت شده که کلسیم نقش مهمی در کنترل ضربان قلب، پیشگیری از لخته شدن خون و حفظ توانایی عضلات دارد. خوشبختانه راه‌های طبیعی برای بهبود جذب کلسیم شناخته شده‌اند و به کارگیری آنها مانع از ابتلا به بیماری‌های ناشی از فقر این ماده معدنی می‌شود.

بنابر اعلام دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، هفت راهکاری که در پی می‌خوانید سبب افزایش جذب کلسیم در بدن می‌شود:

_ افزایش مصرف کلسیم: میزان نیاز به کلسیم بر اساس سن، جنس و قد متفاوت است. با این حال مصرف ۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم در روز توصیه می‌شود. این میزان می‌تواند به ۱۲۰۰ میلی گرم در زنان باردار و سالمندان افزایش یابد. برخی منابع طبیعی کلسیم شامل محصولات لبنی، کلم بروکلی، تخم مرغ، ماهی، سویا و مشتقات آن و نخود است.

_ مصرف کافی ویتامین D: کمبود ویتامین D یکی از عواملی است که منجر به فقر کلسیم در بدن می‌شود. ویتامین D از طریق نور خورشید و توسط پوست سنتز می‌شود و جذب کلسیم در روده‌ها را بهبود می‌بخشد. راه‌های دیگر برای به دست آوردن این ویتامین از طریق مصرف روغن ماهی، تخم مرغ، ماهی ساردین، ماهی سالمون، قارچ و شیر است.

_ کاهش مصرف چربی‌های ناسالم: رژیم‌های غذایی پرچرب از علل جذب محدود کلسیم در بدن هستند. با کاهش مصرف غذاهای سرخ کرده، سوسیس و سایر چربی‌های اشباع باعث افزایش جذب کلسیم در بدن شوید.

_ اعتدال در مصرف پروتئین: پروتئین‌ها اساس و پایه هر رژیم غذایی هستند و تا حدی برای جذب کلسیم ضروری به نظر می‌رسند. با این حال مصرف بیش از حد آنها اثرات مخرب دارد و جذب کلسیم را محدود می‌کند.

_ بررسی نحوه طبخ غذا: روش پخت و پز مواد غذایی ممکن است از مواردی باشد که شما نادیده می‌گیرید. طبخ غذا در دمای بسیار بالا باعث حذف بسیاری از مواد معدنی می‌شود. به همین دلیل کمترین حرارت را برای طبخ در نظر بگیرید.

_ اجتناب از غذاهای اسیدی: خوردن غذاهای اسیدی باعث کاهش جذب مواد معدنی ضروری شده و فقر آنها را در میان مدت و بلند مدت به همراه دارد. برای اطمینان از جذب کافی کلسیم، از مصرف بیش از حد قهوه، قند، نوشابه‌های گازدار، وعده‌های غذایی آماده پخته، مواد غذایی کنسرو و گوشت‌های خرد شده اجتناب کنید.

_ مصرف کلروفیل بیشتر: مصرف کلروفیل یک عادت سالم برای جذب بهتر کلسیم است و منجر به بهبود سوخت و ساز بدن می‌شود.

آخرین مطالب

اشتراک گذاری