ماده مخدر کمیکال چیست؟

کمیکال نوعی ماده محرک از خانوادهAM (روانگردان ها)  بوده که از ترکیب کردن مراسوئیت (ma+md) با گیاه مریم گلی بدست می‌آید و روش مصرف آن نیز مانند marijuana (ماریجوانا) به صورت تدخینی(سیگار) بوده و گاهی به صورت اسپری نیز در میهمانی‌ها مصرف میگردد و تفاوت آن با ماریجوانا طبیعی که از گیاه شاهدانه هندی بدست می‌آید در میزان THC  (تترا هیدرو کانابینول) آن بوده به همین دلیل اثار تخریبی کمیکال چندین برابر ماده محرک ماریجوانا(گل) میباشد.

THC باعث میگردد که سیستم لذت بردن بدن دچار اختلال گشته و همین امر باعث ایجاد اختلال در روند زندگی و در نتیجه ایجاد وابستگی شود ،THC قدرت کنترل احساسات فرد را تحت تاثیر قرار داده و باعث بوجود آمدن اختلالات روانی می‌شود. درست است که کمیکال (آن را با نام ماریجوانا صنعتی نیز میشناسند) در دسته کانابیس ها قرار ندارد اما بر خلاف تصور عموم مخصوصا نوجوانان بسیار اعتیاد آور بوده و ترک آن علاوه بر حالات شدید روانی مشکلات جسمانی را نیز به همراه داردتا جایی که  فرد با یک بار مصرف به آن وابستگی پیدا میکند. کمیکال نسبت به ماریجوانا و گل بسیار خطرناک تر بوده تا جایی و حتی مصرف آن در دوزهای بالا باعث مرگ می‌شود.

این ماده به دلیل قیمت ارزان، دسترسی آسان و ایجاد سرخوشی زیاد مورد توجه نوجوانان و جوانان قرار گرفته است و فرد هنگام مصرف این ماده معمولا در 15 دقیقه ابتدایی دچار یک حالت بیهوشی مثل کما میشود و همین مسئله میل به مصرف مجدد را در فرد چندین برابر افزایش میدهد.

از علائم مصرف این ماده نیز می‌توان به توهم دیداری و شنیداری، عدم کنترل حرکتی، عدم کنترل در گفتار ،سرگیجه،اختلال در خواب و بسیاری آسیب مخرب دیگر اشاره کرد.

دکتر مهدی عابد روانشناس و مدرس دانشگاه

, , , , , ,
نوشتهٔ پیشین
راه های پیشگیری از کودک آزاری
نوشتهٔ بعدی
مدیریت و کنترل خشم با چند راه کار ساده

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست