ماده مخدری به نام زامبی

از تخیل تا واقعیت : ماده‌ای به نام زامبی

این روزها  شاهد اکران سریالی به نام قورباغه در شبکه فیلم خانگی هستیم که داستان آن حول یک ماده‌ای میگردد که اختیار را از فرد مصرف کننده گرفته تا جایی که هرکاری از فرد خواسته شود انجام میدهد.

سئوال اینجاست که آیا این ماده واقعی است یا فقط زاده تخیل نویسنده خلاق آن میباشد؟

متاسفانه باید اشاره کرد که ماده هایی به نام فلاکا  و اسکوپولامین(Scopolamine ) وجود دارد که اراده را از فرد گرفته و دستور پذیری فرد مصرف کننده را بیار افزایش میدهد

.این مواد چیستند؟

اسکوپولامین(Scopolamine) یا نفس شیطان همان ماده‌ای به صورت پودر و کریستالهای کوچک سفید رنگ که اراده را از فرد میگیرد.اسکوپولامین که به آن نفس شیطان یا بوروندانگا نیز گفته می شود ، ماده ای قدرتمند است که تقریباً همیشه با جرم در ارتباط است. این ماده مخدر از درختی به نام بوراچرو borrachero که در کلمبیا وجود دارد تولید می شود. نام علمی آن Hyoscine است ،برخلاف سایر مواد مشابه ، مشکل آن در رابطه با اعتیاد نیست بلکه عوارض دیگر آن است که بسیار خطرناکتر و مهمتر است تا جایی که فقط تعداد کمی از افراد در جهان آن را برای اهداف تفریحی مصرف می کنند. درعوض ، این یک ماده خطرناک در درجه اول برای آسیب رساندن به دیگران استفاده می شود

این ماده جدید نبوده و در قرون وسطی نیز مواردی برای استفاده از اسکوپولامین وجود دارد.  همچنین سازمانهای اطلاعاتی مانند سیا و دسته های مافیایی از آن برای انجام قتلها و حتی بازجویی ها نیز استفاده می‌کردند

ماده اصلی این ماده مخدر، بوروندانگا است که در واقع انتقال دهنده های عصبی در مغز را که به طور خاص برای حافظه کوتاه مدت استفاده می شوند ، مسدود می کند. بنابراین هر اتفاقی که تحت تأثیر اسکولوپولامین برای شما بیفتد توسط مغز ثبت نمی شود. به عبارتی حافظه شما را خالی می کند

عواقب مصرف این ماده به میزان جذب اسکوپولامین و سلامت فرد بستگی دارد پس بسیار مشکل است تا دوز مصرف آن را به درستی تعیین کرد به عبارتی خطی که دوز مصرف را از مقدار بیش از حد اسکوپولامین جدا می کند بسیار کم است. وقتی شخصی از آن خط عبور می کند ، به راحتی منجر به کما یا مرگ می شود.

روش مصرف این مواد به صورت خوراکی،استنشاقی، شیاف و تزریق کردن است و همچنین عوارض و علائم سوء مصرف این مواد بسیار شبیه ماده فلاکا میباشد.

ماده جدید دیگرکه اثاری مشابه ایجاد میکند ماده ای به نام فلاکا است این ماده نیز  اراده را از فرد گرفته و دستور پذیری فرد مصرف کننده را بسیار افزایش میدهد .

این ماده یکی از جدیدترین و قوی ترین نوع ماده های مخدر و توهم زا در جهان است  که با رشد روز افزون خود در میان جوانان و نوجوانان بالاخص در پارتی های شبانه و کنسرت ها از محبوبیت بالایی برخوردار شده، و تهدیدی جدی برای سلامت و امنیت جامعه تلقی می گردد.

ماده مخدر فلاکا یا گروِل کریستاله های سفید رنگی که از زیرمجموعه مواد مخدر نمک حمام می باشد. فلاکا از ترکیبات موادی مانند هرویین و متافتامین، آمفتامین و محرکهای کتینون(cethinone)  که یک سایکو اکتیو محرک میباشد و از گروه آلفا (PVP)  استخراج می شود د. ماده مخدر فلاکا ماده ای شیمیایی و مصنوعی بوده که در آشپزخانه های غیرمجاز در مقادیر بسیار بالایی تولید می شود.

فردی که ماده مخدر فلاکا مصرف می کند در واقع نمی داند چه چیزی را مصرف می کند چرا که این ماده هم مخدر است و هم روان گردان و به دلیل ناشناخته بودن در دوز مصرفی نیز ناشناخته است. نشئگی ماده مخدر فلاکا اثری شبیه به ماده مخدر کوکائین در فرد مصرف کننده ایجاد می کند و فرد با مصرف ماده مخدر فلاکا دچار جنون هیجانی و آنی و همچنین احساس سرخوشی زیادی می شود و تمام این عوامل به سبب انتقال این ماده بر روی گیرنده های عصبی مغز یعنی دوپامین و سروتونین است. دوام این حالات در فرد مصرف کننده چیزی در حدود 3 تا 4 ساعت ادامه خواهد داشت.که این حالت چندین برابر نشئگی کوکایین است

روش مصرف این ماده هم به صورت خوراکی، شیاف و تزریق کردن است و عوارض و علائم سوء مصرف این ماده به  اسکولوپولامین شبیه است با این تفاوت که فلاکا میزان خشونت را بسیار افزایش میدهد تا جایی که در برخی موارد دیده شده که فرد مصرف کننده مبادرت به کندن (گاز گرفتن) پوست و گوشت هم نوع خود(انسان) کرده است.

از علائم مصرف میتوان به بیش فعالی- هایپرترومی- اضطراب شدید- اختلالات رفتاری- توهم-پارانویا –هذیان و.. اشاره کرد و  عوارض آن شامل زوال عقل- روان پریشی- تغییرات شناختی و حافظه و …اشاره داشت.

در اخر باید به این نکته توجه داشته باشیم که این مواد بسیار خطر ناکتر از آن است که تصور میشود و هیچ جایی را برای ارضای کنجکاوی و یا لذت جویی نمی‌گذارد زیرا نتیجه اولین مصرف این مواد مساوی با  قتل، مرگ و در بهترین حالت زوال عقل و جنون است.

گردآورنده: دکتر مهدی عابد

, , , , , , , ,
نوشتهٔ پیشین
مدیریت و کنترل خشم با چند راه کار ساده
نوشتهٔ بعدی
خودکشی

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست