تبدیل کردن اینترنت به فضایی امن برای کودکان

شاید مهمترین بحث در استفاده کودکان از رایانه و دنیای اینترنت ، مسئله نظارت و کنترل والدین  و بزرگترها باشد . نخستین نکته ای که والدین باید آن را رعایت کنند ، محل قرار گرفتن رایانه یا محل  های استفاده از ابزارهای الکترونیکی قابل حمل است . رایانه ی رومیزی تان را به هیچ وجه در زاویه ای قرار ندهید که فقط خود کاربر صفحه ی نمایش آن را ببیند و هیچ کس نطارتی بر آن نداشته باشد . می توانید آن را در هال منزلتان قرار دهید ! یا حداقل در اتاقی که به محض ورود ، صفحه نمایش را ببینید و قابل نمایش باشد.

چگونه اینترنت را به فضایی امن برای کودکان تبدیل کنیم ؟

اگرچه مسئله ی نظارت در کشور ما زیاد جدی گرفته نمی شود امّا نظارت بر فعالیت کودک در رایانه و فضای مجازی ، بسیار مهم است تا جایی که نرم افزارهایی بسیار قوی در زمینه بر کار فرزندان طراحی شده است . اینگونه نرم افزارها ، مانند نرم افزار Salfeld Child Control ، امکانات تقریباً مشابهی دارند .

برخی از امکانات نرم افزار های نظارتی

  • تعیین کاربران مجاز برای دسترسی به رایانه
  • امکان تعیین محدودیت های زمانی برای افراد
  • تعیین روزهای مجاز استفاده از رایانه در هفته
  • قابلیت تنظیم ساعت خاموش شدن رایانه به تفکیک روزهای هفته
  • امکان تنظیم ساعت قطع شدن اینترنت رایانه به تفکیک روزهای هفته
  • تعریف محتویات غیر مجاز اینترنت با کلمات کلیدی و امکان عدم دسترسی به آنها
  • غیر فعال کردن تنظیمات سیستم اصلی رایانه
  • تعریف برنامه های مجاز برای سن کودک شما
  • اطلاع رسانی از طریق ایمیل و غیره به والدین

به خاطر بسپارید که تمام این کارها برای محافظت از بچه ها است نه گرفتن مچ شان .

بنابراین اگر متوجه مسئله ناخوشایندی در مورد استفاده آنها از ابزارها و امکانات در دسترس شان شدید ، از کوره در نروید و عصبانی نشوید و کاری نکنید که روی فرزندتان به روی شما باز شود . سنجیده و درست و منطقی عمل کنید تا عصبانیت و دلخوری شما برایش عادی نشود و از هر تنبیه و دعوایی مؤثرتر عمل کند !

این نکته را فراموش نکنید که اگر دست کودک ، به گوشی یا تبلت شما برسد ، برای پس گرفتنش یا باید دیگران را به مذاکره کردن با او بفرستید و امتیازهای فراوانی به صورت باج برایش قائل شوید ، یا به دلیل اذیت و آزار روحی و درآوردن اشک فرزندتان ، به مجامع بین المللی حمایت از حقوق کودکان پاسخگو باشید ! پس ، از همان اول ، گوشی ، تبلت و … را به دست بچه های کم سن و سالتان ندهید .

اگر فکر می کنید برای اینکه فرزندتان غذایش را بخورد ، باید حواسش را پرت کنید ، اصلاً به این منظور گوشی و تبلت را به او نسپارید که کاملا اشتباه است. کودک را شرطی و بد عادت نکنید که اگر روزی روزگاری ، بلا به دور ، این ابزارها در دسترس تان نبودند فرزندتان گرسنه بماند و برای یک ابزار الکترونیکی ، آن هم صرفاً در نقش تسهیل گر برای غذا خوردن ، گوله گوله باید اشک بریزد !

والدین در کنترل کردن فرزندانشان و هم نشینی بیش از حد بچه ها با ابزارهای الکترونیکی و فضای مجازی ، آنها را زودتر از آنچه که باید ، وارد چالش های این فضا می کنند و ممکن است آسیب ها و اثرات ناخوشایندی بر روحیه ، روابط و درس آنها داشته باشد و روند منفی را به همراه داشته باشد .

سن مناسب برای ورود به دنیای رایانه ها

بازی ها و نرم افزارهای بسیار ساده ی رایانه ای وجود دارند که به خاطر تصاویر و رنگ ها ، از ۳ سالگی نظر بچه ها را به خودشان جلب می کنند و برای کودکان جذاب هستند؛ امّا از حدود ۴ سالگی فرزندان تا شروع مدرسه ، میل و ولع یادگیری آنها در استفاده از رایانه و بازی های رایانه ای و استفاده از این ابزار ها در بچه ها شدت می گیرد .

از سنین کودکی و نوجوانی  که جدال های استقلال طلبانه فرزندان با والدین شروع می شود ، پای ثابت یکی از این بحث و جدال ها بین والدین و فرزندان ، درخواست نوجوان برای استفاده آزادانه و بی قید و شرط از ابزارهای الکترونیکی و اینترنت است . در مورد موضوع و میزان استفاده افراد از اینترنت ، با فرزندتان صحبت و توافق کنید و اصول توافق شده را روشن و صریح و واضح به اجرا برسانید و تخفیف ندهید.

یادتان باشد اینکه فرزندتان بتواند به هر میزانی و بدون هیچ محدویتی ، از اینترنت و لوازم الکترونیکی آزادانه استفاده کند ، اصلاً مایه غرور و مباهات شما نیست ؛ این آزادی نامشروع برای فرزندان ، صدمات جبران ناپذیری به روحیه و آینده او وارد می کند که مسئول مستقیم این آسیب ها ، شما والدین هستید !

اگر فرزند شما دبستانی است و خواندن و نوشتن را بلد است ، بهتر است آموزش را با نرم افزارهایی مانند Word و فتوشاپ شروع کنید که هم برایش جذابیت دارد و هم برای انجام تکالیف مدرسه اش کارآمد و کاربردی است . کودک می تواند در این سنین ، به صورت محدود از اینترنت هم استفاده کند و در مورد موضوعات مورد علاقه اش و مناسب سن خودش اطلاعات بیشتری ، با نظارت والدین و بزرگترها به دست آورد .

بازی ها و نرم افزارهای آموزشی زیادی ، با موضوعات بسیار متنوع درسی و غیر درسی از ریاضی و روباتیک گرفته تا نقاشی و نجوم ، برای کودکان طراحی و راهی بازار شده است که می توانید برای سرگرم کردن و تفریح و آموزش فرزندتان آنها را خریداری کنید . با این حال برای استفاده از این برنامه ها هم برای کودکتان قوانین محکمی وضع کنید ، چرا که استفاده کردن زیاد از ابزارهای الکترونیکی به بینایی و سلامت جسمی و روحی او آسیب می زند و این سرگرمی ها روش خوبی برای تخلیه کردن انرژی کودک شما نیست .

توجه به رژیم غذایی سالم کودک و تمرینات ورزشی متناسب با سن آنها خیلی بیشتر از استفاده از وسایل الکترونیکی اهمیت دارد . ضرورتی ندارد فرزندتان را برای ورود به دنیای اینترنت و مواجهه با سیل عظیم اطلاعات درست و غلط و خوب و بد خیلی زود آماده کنید . در صورت نیاز برایش توضیح دهید که هر مطلبی ارزش خواندن و دیدن ندارد و هر چه را خواند باور نکند ! ترجیحاً در موضوعات مورد علاقه او یا چیزهای مناسب سن او، سایت ها و منابع مناسب و معتبر را از قبل جستجو و شناسایی کنید و در اختیارش قرار دهید تا وقتش با اطلاعات بی فایده و نامناسب و غیر واقعی به هدر نرود .

تحقیق و نگارش:معاونت فضای مجازی و رسانه بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی

نوشتهٔ پیشین
اضطراب چیست؟ انواع اضطراب، دلایل، پیشگیری و راه های درمان آن

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست