جستجو

بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی

ارتباط سن بیولوژیکی بالا با خطر زوال عقل و سکته مغزی

ارتباط سن بیولوژیکی بالا با خطر زوال عقل و سکته مغزی

این مطلب تهیه و تنظیم شده توسط روابط عمومی بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی میباشد

افرادی که سن بیولوژیکی بالاتری نسبت به سن واقعی خود دارند، به طور قابل توجهی در معرض خطر سکته مغزی و زوال عقل به ویژه «زوال عقل عروقی» هستند.

به گزارش روابط عمومی بنیاد به نقل از ایسنا، این نتایج یک مطالعه در سوئد است که در مجله نورولوژی، جراحی مغز و اعصاب و روانپزشکی منتشر شده است.

داده‌های این مطالعه نشان می‌دهد که حتی اگر سایر عوامل خطر مانند ژنتیک، سبک زندگی و وضعیت اقتصادی و اجتماعی در نظر گرفته شود، افزایش خطر ادامه می یابد.

با افزایش سن، خطر ابتلا به بیماری های مزمن مانند سرطان، بیماری های قلبی عروقی و اختلالات عصبی افزایش می یابد. متخصصان به طور سنتی بر سن تقویمی – تعداد سال هایی که یک فرد زنده بوده است – به عنوان معیار تقریبی سن بیولوژیکی تکیه می کنند.

با این حال یکی از متخصصان این مطالعه می‌گوید: سن تقویمی معیار دقیقی برای تخمین سن بیولوژیکی نیست.

به منظور اندازه گیری سن بیولوژیکی و ارتباط با بیماری، متخصصان از داده های Biobank انگلیس استفاده کردند. آنها گروهی متشکل از ۳۲۵ هزار نفر را مورد مطالعه قرار دادند که همگی در زمان اولین اندازه گیری بین ۴۰ تا ۷۰ سال سن داشتند.

سن بیولوژیکی با استفاده از ۱۸ نشانگر زیستی (بیومارکر) از جمله چربی خون، قند خون، فشار خون، عملکرد ریه و شاخص توده بدنی (BMI) محاسبه شد. سپس متخصصان رابطه بین این بیومارکرها و خطر ابتلا به بیماری های عصبی مانند زوال عقل، سکته مغزی، اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) و بیماری پارکینسون را در یک دوره ۹ ساله بررسی کردند.

نتایج بررسی نشان داد که در مقایسه با سن واقعی و تقویمی، سن بیولوژیکی بالا با افزایش قابل توجه خطر زوال عقل به ویژه زوال عقل عروقی و سکته مغزی ایسکمیک (یعنی لخته شدن خون در مغز) مرتبط است.

متخصصان این مطالعه می گویند: اگر سن بیولوژیکی یک فرد پنج سال بیشتر از سن واقعی او باشد، خطر ابتلا به زوال عقل عروقی یا سکته مغزی در آن فرد ۴۰ درصد بیشتر است.

از آنجایی که این یک مطالعه مشاهده ای است، نمی توان روابط علّی را ایجاد کرد. با این حال، نتایج نشان می دهد که با کُند کردن فرآیندهای پیری بدن از نظر بیومارکرهای اندازه گیری شده، ممکن است بتوان شروع بیماری را به تاخیر انداخت.

متخصصان اکنون به بررسی ارتباط بین سن بیولوژیکی و سایر بیماری ها مانند سرطان خواهند پرداخت.

بسیاری از متخصصان حوزه تحقیقات پیری معتقدند که دانستن سن بیولوژیکی می‌تواند به شما کمک کند تا خطر بروز آلزایمر، سرطان، بیماری قلبی عروقی یا سایر بیماری‌های مرتبط با سن را به تعویق بیاندازید یا از آن جلوگیری کنید. برخی هم چنین بر این باورند که سن بیولوژیکی بهتر می‌تواند طول عمر فرد را پیش بینی کند.

برخی از متخصصان می‌گویند سن بیولوژیکی به شما کمک نمی‌کند تا همیشه زندگی کنید اما «امتیاز اعتباری برای بدن شما» ممکن است طول عمرتان را افزایش دهد. متخصصان می‌گویند معیاری از سلامتی که می‌تواند بیش‌تر یا کمتر از سن تقویمی شما باشد، ممکن است به تعیین کیفیت زندگی شما با افزایش سن کمک کند.

ایده پشت سن بیولوژیکی این است که سلول‌ها و اندام‌های شما دارای سنی هستند که متفاوت از سن معمولی‌تان است.

دانشمندان دیگر موافق هستند که سن بیولوژیکی مهم است اما موافق نیستند که می‌تواند زندگی شما را پیش بینی کند. آنان می‌گویند هیچ روش استانداردی برای اندازه گیری سن بیولوژیکی وجود ندارد و بسیاری از ابزارهای در حال توسعه هنوز اثبات نشده اند. در مرکز بحث این امید وجود دارد که افراد بتوانند با تغییر رفتارشان عمر خود را طولانی کنند.

آخرین مطالب

اشتراک گذاری