فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

جستجو

توصیه‌های غذایی طب ایرانی برای افزایش قدرت باروری

توصیه‌های غذایی طب ایرانی برای افزایش قدرت باروری

این مطلب تهیه و تنظیم شده توسط روابط عمومی بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی میباشد

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اهمیت تدابیر قبل از بارداری، گفت: با توجه به افزایش سن بارداری و افزایش ناباروری و بارداری‌های نیازمند مراقبت، افزایش سقط و ناهنجاری‌های نوزادان، بهتر است برای داشتن یک بارداری کم خطر بررسی‌های قبل از بارداری را انجام دهیم.

به گزارش روابط عمومی بنیاد به نقل از ایسنا، دکتر مژگان تن‌ساز، گفت: بررسی‌های قبل از بارداری مورد تاکید طب رایج نیز هست که معمولا در قالب گرفتن شرح حال، معاینات فیزیکی و انجام آزمایشات قبل از بارداری صورت می‌گیرد. در طب ایرانی علاوه بر این اقدامات، مزاج شناسی نیز انجام شده و سبک زندگی و رژیم غذایی متناسب با آن تجویز می‌شود تا بارداری مناسبی را داشته باشند.

او با تاکید بر اینکه زوجین حتما یک بارداری برنامه‌ریزی شده را داشته باشند؛ ورزش منظم و متناسب با شرایط فردی، اصلاح تغذیه و کنترل هیجانات روحی را از عوامل افزایش قدرت باروری دانست.

تن‌ساز با تاکید بر اینکه افرادی که اضافه وزن دارند، لازم است قبل از بارداری وزن خود را کاهش دهند، تصریح کرد: اضافه وزن می‌تواند خطر ابتلا به فشارخون بالا و دیابت بارداری که باعث سقط جنین می‌شود را افزایش دهد.

رئیس دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خصوص مصرف هرگونه دارویی توسط زوجین قبل از بارداری، بیان کرد: مصرف هر دارو، چه داروی گیاهی و یا شیمیایی قبل از بارداری باید با پزشک در میان گذاشته شود.

وی به برخی مواد غذایی که باعث تقویت قدرت باروری می‌شود اشاره کرد و گفت: مواد غذایی مثل نخوداب، مربای هویج، حلوای زردک، میگو و شیربادام باعث تقویت قبل از بارداری می‌شوند و بهتر است کسانی که قصد بچه‌دار شدن دارند از غذاهای سرد و ترش مثل غوره، ترشی و خیار، ریواس، میوه‌های ترش، دوغ، کلم پرهیز کنند. همچنین غذاهای کنسروی و دارای مواد نگه دارنده مثل سوسیس، هات داگ، نوشابه، سس مایونز، چیپس، پفک نباید مصرف کنند.

وی افزود: برخی سبزیجات و مواد غذایی تضعیف کننده بعضی از ارگان‌های بدن هستند و قبل از بارداری پرهیز داده می‌شوند مثل تره، تربچه، شاهی، سیر و پیاز خام، شلغم و در بعضی موارد کلم و کرفس. همچنین غذاهای غلیظ مثل آش رشته، لازانیا، الویه، هلیم، کله پاچه، گوشت گاو و شتر نباید مصرف شوند.

رئیس دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ادامه داد: برخی مواد غذایی نیز در دوران بارداری ممنوعیت مصرف دارند؛ در حالیکه برخی از آنها معمولا به عنوان غذای روزانه و برخی به عنوان دمنوش مصرف می‌شوند؛ مثلا بهتر است که از زیاده روی در مصرف کنجد، نخود، سیر، زیتون نارس، زرشک، نارنج و لوبیا در سه ماهه اول بارداری پرهیز شود و دمنوش‌هایی مثل زیره، رازیانه، سیاه دانه، انیسون، آویشن، بذرکتان، بابونه و شوید چه به صورت دمنوش و چه به صورت ادویه افزودنی به غذا تنها با نظر پزشک استفاده شود.

تن‌ساز توضیح داد: برخی غذاها مانند زرده تخم مرغ عسلی، کشمش، مویز، خرما، شیرگرم و عسل خون تولید می‌کنند که پیشنهاد می‌کنیم مصرف آنها پیش از بارداری و در دوران بارداری بیشتر شود.

بنابر اعلام روابط عمومی دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت، وی متذکر شد: حفظ آرامش، ورزش منظم و داشتن خواب کافی و به موقع نیز می‌تواند قدرت باروری را در افراد افزایش دهد.

تن ساز در پایان یادآور شد: اصلاح سبک زندگی و استفاده از طب ایرانی به بارداری طبیعی زوجین کمک زیادی خواهد کرد و حتی اگر منجر به بارداری طبیعی نشود، درصد موفقیت درمان ناباروری را بالا خواهد برد.

آخرین مطالب

اشتراک گذاری