فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

جستجو

زگیل تناسلی تهدید جدی سلامت جامعه جوان/ احتمال سونامی سرطان در نواحی خصوصی بدن

زگیل تناسلی تهدید جدی سلامت جامعه جوان/ احتمال سونامی سرطان در نواحی خصوصی بدن

این مطلب تهیه و تنظیم شده توسط روابط عمومی بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی میباشد

آلودگی با نوعی ویروس موسوم به پاپیلومای انسانی که از طریق روابط جنسی انتقال میابد، میتواند عامل مهمی در بروز سرطان دستگاه تناسلی در سنین جوانی محسوب شود و بدین ترتیب سرطان هایی مانند سرطان دهانه رحم، سرطان تخمدان و… شیوع بیشتری پیدا می کند.

به گزارش روابط عمومی بنیاد به نقل از سلامت نیوز، مریم کاشانیان استاد و مدیر گروه بیماریهای زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی ایران اظهار داشت: نبود آموزش های لازم و ضروری، برقراری تماسهای جنسی نا ایمن و محافظت نشده یا فارغ از چارچوب خانواده متاسفانه موجب افزایش شدید شیوع بیماری مقاربتی “زگیل تناسلی” در جامعه شده که بسیاری از پزشکان و متخصصان را نگران کرده است.

استاد و مدیر گروه بیماریهای زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به اینکه، واکسیناسیون علیه ویروس “HPV” یک ضرورت مهم و کمک رسان جهت جلوگیری از ابتلا افراد بویژه جوانان جامعه به این بیماری است، افزود: باید هرچه سریعتر آموزش های لازم در کنار واکسیناسیون برای افراد جامعه برقرار شود.

وی گفت: البته زگیل به تنهایی عامل نگرانی نیست بلکه بیشترین نگرانی مربوط به گسترش آلودگی با انواع خاصی از ویروس پاپیلومای انسانی است که میتواند موجب بروز سرطان در نواحی خصوصی بدن انسان شود.

عضو هیات مدیره انجمن متخصصین زنان و زایمان ایران، تاکید کرد: آموزش ها باید به شکلی باشد که همه بدانند واکسن علیه بیماری زگیل تناسلی در اصل ابزاری برای جلوگیری از ابتلا به سرطان نواحی تناسلی زنان و مردان است.

به اعتقاد مریم کاشانیان، تیپ خاصی از ویروس های زگیل تناسلی(نوع16و18) به عنوان عوامل ویروسی پرخطر میتواند نقش مهمی در بروز سرطان گردن رحم، سرطان ناحیه خارجی دستگاه تناسلی زنان داشته باشند و حتی در موارد رابطه جنسی دهانی امکان بروز ضایعات سرطانی ناحیه دهان، حلق و گلو، همچنین سرطان حنجره بطور جدی وجود دارد؛ اگر رابطه جنسی از ناحیه مقعد باشد، احتمال ابتلا به سرطان این ناحیه نیز وجود خواهد داشت. توجه به این نکته در بروز انواع سرطان ها بسیار مهم است و موجب تاکید بیشتر و جدی تر جهت تزریق واکسن برای پیشگیری خواهد شد.

این جراح متخصص زنان و زایمان، فلوشیپ پره ناتولوژی با اشاره به اینکه استفاده از واکسن دو ظرفیتی ابتدا در کشورهای اسکاندیناوی سالها پیش آغاز شد گفت: ولی خوشبختانه مدتهاست که واکسن پاپیلوگارد توسط یک شرکت دانش بنیان و با تلاش محققان کشورمان تولید شده و در اختیار هموطنان قرار دارد.

مریم کاشانیان با بیان اینکه بهترین سن تزریق واکسن زگیل تناسلی چه برای دختران و چه پسران، حدود یازده و دوازده سالگی است ولی بعد از این سن نیز تاثیر ایمنی زایی خود را خواهد داشت گفت: بهترین بازه و بیشترین واکنش ایمنی زایی بدن علیه ویروس (HPV) در محدوده سنی یازده تا بیست وشش سالگی است.

مدیر گروه بیماریهای زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی ایران، گفت: استفاده از این واکسن تا سن 45 سالگی نیز توصیه شده است اما هرچه زودتر بتوانیم واکسن را تزریق کنیم بهتر است ولی اگر فرد زیر سن15 سال باشد باید دو مرحله یا اصطلاحا دو دوز واکسن دریافت کند در غیر اینصورت سه دوز واکسن لازم است.

استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: از آنجایی که ویروس های نوع (تیپ16و18)، مهمترین عوامل بروز ضایعات پیش سرطانی است، طبق بررسی های علمی انجام شده در کشور واکسن دوظرفیتی پاپیلوگارد با قابلیت ایجاد مصونیت افراد در برابر این دو تیپ ویروس میتواند از بروز ضایعات سرطانی که مد نظر است تا حد قابل توجهی پیشگیری کند.

وی افزود: اگر چه نوع چهار ظرفیتی و نه ظرفیتی واکسن وارداتی نیز ایمنی زایی برای برخی دیگر از انواع ویروس دارد ولی پوشش واکسیناسیون با همان واکسن دو ظرفیتی تولید داخل که ضد دو نوع ویروس مهم و اصلی عامل سرطان های دستگاه تناسلی است، میتواند پاسخگوی نیاز اصلی باشد و کفایت میکند.

کاشانیان تاکید کرد: مطالعات علمی تا کنون نشان داده که این واکسن دوظرفیتی تولید داخل موثر بوده و عوارضی نیز نداشته است ولی نکته مهم و هشدار در مورد واکسن های وارداتی این است که در برخی موارد بطور قاچاق و بدون نظارت از خارج کشور وارد میشود که موضوع حفظ زنجیره سرد و دمای توصیه شده بسیار کلیدی و جدی است.

وی افزود: این واکسن همانند همه واکسن ها به تغییر دما حساس است و در صورت رعایت نکردن زنجیره سرمایشی(دمای یخچال)، تاثیر مفید خود را جهت ایمنی زایی از دست داده است؛ موضوع قاچاق در مورد هر چیزی نگران کننده است ولی در مورد واکسن و دارو که با سلامت مردم بطور مستقیم ارتباط دارد اهمیت خاصی خواهد داشت.

وی گفت: مشخص نیست واکسن هایی که بطور قاچاق وارد کشور می شود و یا خارج از داروخانه به فروش میرسد، در چه شرایطی وارد شده، آیا زنجیره سرما در آن حفظ شده و اینکه آیا کیفیت و ایمنی زایی لازم را دارد یا خیر! بنابر این توصیه می شود مردم این نوع واکسن مورد نیاز خود را از محل قابل اطمینان یعنی داروخانه تهیه کنید.

رییس پیشین انجمن متخصصین زنان و زایمان ایران افزود: متاسفانه موضوع بازار سیاه و قاچاق همیشه وجود داشته و همین عدم تعادل در عرضه و تقاضا باعث می شود تا برخی افراد سود جو واکسن خارجی را با قیمت های فوق العاده عجیب و گران به مردم بفروشند و بازار سیاه ایجاد کنند.

این امکان وجود دارد که بخاطر تقاضای بیش از حد توسط مردم، بخشی از واکسن زگیل تناسلی خارجی بصورت قاچاق و غیر رسمی به روشهای مختلف در اختیار مردم قرار گیرد که باید در این خصوص هشدار داد.

آخرین مطالب

اشتراک گذاری