فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

جستجو

تغذیه سالم؛ مهمترین عامل سلامتی / عوارض نمک‌های دریا و سنگ

تغذیه سالم؛ مهمترین عامل سلامتی / عوارض نمک‌های دریا و سنگ

این مطلب تهیه و تنظیم شده توسط روابط عمومی بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی میباشد

یک متخصص تغذیه با اشاره به پویش ملی تغذیه سالم برای ارتقای فرهنگ سلامت تغذیه در سطح جامعه، مهمترین عامل سلامتی افراد را تغذیه سالم از طریق ارائه آموزش‌های صحیح به جامعه دانست.

به گزارش روابط عمومی بنیاد به نقل از ایسنا، دکتر مجید حاجی فرجی با بیان اینکه با افزایش تکنولوژی و وسایل ارتباط جمعی، نیاز است مردم اطلاعات و مستندات صحیح تغذیه ای را از منابع معتبر و مورد تایید دریافت کنند، افزود: متاسفانه برخی افراد گرفتار باورهای نادرست و یا تبلیغات نابجا در مورد تغذیه می شوند که می تواند به سلامت خانواده لطمه بزند.

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه با اجرای پویش ملی سلامت و غربالگری دو بیماری پرفشاری خون و دیابت، افرادی که از بیماری خودشان اطلاعی نداشتند، آگاه شدند تا با انجام اقدامات پیشگیرانه به مراحل حاد نرسند. در زمینه تغذیه نیز ارائه اطلاعاتی در مورد تشدید یا ابتلا به بیماری‌ها، نقش بسزایی در سلامت افراد دارد.

رییس اسبق دانشکده و انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور با اشاره به سدیم و نمک دریافتی از بسیاری از مواد غذایی، گفت: برخلاف باورهای مردم که تصور می‌کنند فقط نمک در سفره و یا نمکی که در غذا استفاده می‌کنند، حاوی سدیم و زمینه‌ساز پرفشاری خون و یا بیماری‌های کلیوی است اما سدیم در بسیاری از مواد غذایی خام مانند سبزیجات، گوشت‌های فرآوری شده و نان هم وجود دارد.

حاجی فرجی با بیان اینکه از دو دهه پیش تا کنون کاهش میزان نمک در نان در شورای عالی سلامت و امنیت غذایی، در دستور کار قرار گرفت، گفت: خوشبختانه میزان نمک در نان به کمتر از یک گرم رسیده در حالیکه تا چندین سال پیش میزان نمک موجود در نان به دلایل مختلف، بیشتر از سه گرم بود و مردم روزانه فقط ۳ گرم سدیم دریافتی بدن‌شان را از طریق نان، مصرف می‌کردند.

وی ذائقه مردم ایران را استفاده از غذاهای با نمک و چربی بالا دانست و گفت: در یک دهه قبل، میزان دریافت سدیم در خانوارها، ۱۳ تا ۱۵ گرم و بیش از ۵ برابر مقدار استاندارد و توصیه شده جهانی بود که خوشبختانه در سال‌های اخیر با اقدامات عملی و فرهنگی، این میزان کاهش یافته و مردم آگاهی بیشتری پیدا کرده‌اند که موجب کاهش مصرف نمک، کنار گذاشتن و یا کم کردن نمک در سفره و کاهش میزان نمک در نان، کمتر از یک گرم شده است.

به گفته عضو پیوسته فرهنگستان علوم پزشکی، با وجود اقدامات انجام شده در طول سال‌های گذشته اما هنوز متوسط دریافت روزانه سدیم مردم ایران حدود ۹ تا ۱۰ گرم است که نیاز است به ۳ تا ۵ گرم در روز برسد.

بنا بر اعلام وزارت بهداشت، حاجی فرجی تاکید کرد: نمک، حامل خوبی برای یُد است که از حدود ۳۰ سال پیش، گروهی با مشاهده افزایش گواتر به ویژه در برخی مناطق حاشیه شهرها تصمیم به غنی‌سازی نمک با یُد گرفتند که بعد از دو دهه، شیوع گواتر در جامعه به کمتر از دو درصد رسیده و توفیق بسیار خوبی برای کشور محسوب می‌شود.

وی توصیه‌ها در فضای مجازی برای مصرف نمک‌های دریا، سنگ و رنگی را فاقد مستندات و ارزش عملی ارزیابی کرد و گفت: تبلیغات زیادی در مورد مصرف این نمک‌ها نه به عنوان نمک و سدیم حتی به عنوان دارو، می‌شود که هیچ مستند علمی برای مصرف این نمک‌ها وجود ندارد و هیچ کار علمی و تحقیقاتی در مورد آنها انجام نشده است که متاسفانه این تبلیغات به افزایش سدیم دریافتی مردم منجر می‌شود.

این متخصص تغذیه با اشاره به غیر بهداشتی بودن نمک‌های دریا، سنگ و رنگی، گفت: این نمک‌ها فاقد پروانه بهداشتی و مجوزهای وزارت بهداشت است که حاوی املاح بسیاری از عناصر فلزی و غیرفلزی هستند و می‌توانند صدمات و عوارضی را برای بدن ایجاد کنند و نه تنها فوایدی برای بدن ندارند بلکه موجب تحمیل عوارض نیز می‌شود.

 

آخرین مطالب

اشتراک گذاری