فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

جستجو

علائم آنفلوآنزا تا چه زمانی ادامه دارد؟

علائم آنفلوآنزا تا چه زمانی ادامه دارد؟

این مطلب تهیه و تنظیم شده توسط روابط عمومی بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی میباشد

رئیس بخش ICU بیمارستان مسیح دانشوری گفت: مطالعات نشان می‌دهد که علائم آنفلوآنزا می‌تواند هفته‌ها و ماه‌ها ادامه پیدا کند و علائم آن نسبت به سویه‌های گذشته طولانی‌تر است.

به گزارش روابط عمومی بنیاد به نقل از خبرگزاری فارس، محمدرضا هاشمیان فوق تخصص ICU و رئیس بخش ICU بیمارستان مسیح دانشوری در برنامه «صبح و گفتگو» درباره شیوع آنفولانزا اظهار کرد: امروز خطری که دیده می‌شود به علت کاهش ایمنی و شیوع آنفولانزا در کشور‌های دنیاست.

وی به مرگ صد‌ها پرنده در برزیل به دلیل آنفولانزای پرندگان و آنفولانزای خوکی در اروپا اشاره کرد و افزود: اگرچه نمی‌توان پیش‌بینی کرد که آنفولانزا تا دو هفته دیگر و یا یک ماه دیگر اوج می‌گیرد یا نه اما مسلماً آنفولانزا افزایش پیدا کرده و افزایش بیشتری پیدا خواهد کرد.

رئیس بخش ICU بیمارستان مسیح دانشوری با تأکید بر اینکه هنوز هم برای تزریق واکسن آنفولانزا دیر نشده است گفت:‌ای کاش افراد پرریسک رایگان واکسیناسیون می‌شدند.

هاشمیان عنوان کرد: ما در حال حاضر آمار دقیقی از تعداد مبتلایان به بیماری آنفولانزا و افراد بستری در بخش‌های ICU بیمارستان‌های خصوصی و دولتی نداریم اما به وضوح شاهد درد کشیدن افراد مسن و دارای پرریسک در این بخش هستیم.

فوق تخصص ICU متذکر شد: ایزوله شدن مردم در دوران کرونا باعث شده که سیستم ایمنی آن‌ها در برابر پاتوژن‌ها کاهش پیدا کند و ابتلا به عفونت‌ها به ویژه در کودکان نیز بیشتر شود.

وی استفاده از ماسک و فاصله اجتماعی در اماکن بسته را ضروری اعلام کرد و گفت: افرادی که در ایام شب یلدا دارای علائم تنفسی هستند از افراد پرریسک به ویژه پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها دوری کنند.

هاشمیان عنوان کرد: طبق یکی از تحقیقات انجام شده در دنیا، نوزادانی که مادران آن‌ها در دوران بارداری واکسن آنفولانزا تزریق کردند، احتمال بستری شدنشان ۳۹ درصد کمتر از بقیه شده است.

رئیس بخش ICU بیمارستان مسیح دانشوری با بیان اینکه تعداد مبتلایان به آنفولانزا در اروپا به شدت در حال افزایش است گفت: ما امسال یک پاییز گرمی داشتیم بنابراین آنفولانزا در ایران دیرتر شروع می‌شود ضمن اینکه مطالعات در دنیا نشان می‌دهد که علائم می‌تواند هفته‌ها و ماه‌ها ادامه پیدا کند و علائم آن نسبت به سویه‌های گذشته طولانی‌تر است.

وی با بیان اینکه شدت و حدت بیماری آنفولانزا و یا شبه آنفولانزا در ایران نسبت به گذشته متفاوت شده و مدت دار است اظهار کرد: این مسأله، یک عارضه جدید و متفاوتی را در حوزه درمان بیماران مبتلا به آنفولانزا ایجاد می‌کند.

هاشمیان با اشاره به اینکه بسیاری از بیمارستان‌های خصوصی صرفاً اعمال جراحی را انجام می‌دهند افزود: تفکیک بیمارستان‌ها باعث شده بیماران تیپ تنفسی فقط به برخی بیمارستان‌ها مراجعه کنند و به همین دلیل هم اگر پاندمی ایجاد شود دچار افت می‌شویم و معمولاً هم با ترافیک بالایی از کار و فضا و امکانات محدود مواجه هستیم.

فوق تخصص ICU مطرح کرد: اگر واکسن آنفولانزا برای افراد پرریسک رایگان شود علاوه بر کاهش تعداد بستری‌ها، می‌تواند از خدمات درمانی پرهزینه و گران قیمت در مراکز دولتی و خصوصی جلوگیری کند و هزینه سلامت کشور را نیز کاهش دهد.

وی با بیان اینکه توصیه ما تزریق واکسن‌های داخلی و ایرانی است گفت: هر چقدر که واکسن زودتر تزریق شود بهتر است اما با توجه به اینکه وضعیت گرمای پاییزه طولانی‌تر شد الان هم امکان تزریق واکسن وجود دارد.

آخرین مطالب

اشتراک گذاری