فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

جستجو

چطور به زگیل تناسلی مبتلا نشویم؟

چطور به زگیل تناسلی مبتلا نشویم؟

این مطلب تهیه و تنظیم شده توسط روابط عمومی بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی میباشد

زن و مرد، پیر و جوان، مجرد یا متاهل نمی‌شناسد و می‌تواند افراد زیادی را به راحتی بیمار کند. زگیل تناسلی را با وجود شیوع، کمتر کسی می‌شناسد؛ زگیلی که از طریق پوست و تماس جنسی باعث ابتلای افراد می‌شود و در صورت عدم کنترل دردسرهای زیادی را به همراه دارد.

زگیل ناحیه تناسلی

به گزارش روابط عمومی بنیاد به نقل از سلامت نیوز، زگیل تناسلی یک عفونت شایع مقاربتی (STI) است که از طریق رابطه جنسی واژینال و مقعدی و به ندرت از طریق رابطه جنسی دهانی منتقل می شود. درمان از یک کلینیک سلامت جنسی می تواند کمک کننده باشد.

اگر موارد زیر را دارید به کلینیک سلامت جنسی بروید

 • یک یا بیشتر توده یا توده بدون درد در اطراف واژن، آلت تناسلی یا مقعد
 • خارش یا خونریزی از ناحیه تناسلی یا مقعد
 • تغییر در جریان طبیعی ادرار شما (مثلاً شروع به جریان افتادن به پهلو) که از بین نمی رود
 • شریک جنسی که زگیل تناسلی دارد، حتی اگر علائمی نداشته باشید
 • این علائم به این معنی است که شما ممکن است زگیل تناسلی داشته باشید. برای بررسی به کلینیک سلامت جنسی مراجعه کنید.
 • کلینیک های سلامت جنسی گاهی اوقات کلینیک های پزشکی ادراری تناسلی (GUM) یا خدمات سلامت جنسی و باروری (SRH) نامیده می شوند.
 • درمان می تواند به حذف زگیل ها و جلوگیری از انتقال عفونت کمک کند.

چرا باید به کلینیک سلامت جنسی مراجعه کرد؟

شما می توانید به پزشک عمومی مراجعه کنید، اما اگر فکر کنند ممکن است زگیل تناسلی داشته باشید، احتمالاً شما را به یک کلینیک سلامت جنسی ارجاع می دهند.

کلینیک های سلامت جنسی در درمان مشکلات دستگاه تناسلی و ادرار تخصص دارند.

بسیاری از کلینیک های سلامت جنسی خدماتی را ارائه می دهند که در آن نیازی به قرار ملاقات ندارید.

یک کلینیک سلامت جنسی اغلب نتایج آزمایش را سریعتر از یک جراحی عمومی دریافت می کند و شما مجبور نیستید برای داروهای تجویز شده توسط یک کلینیک سلامت جنسی هزینه نسخه بپردازید.

درمان زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی باید توسط پزشک تجویز شود.

نوع درمانی که به شما پیشنهاد می شود بستگی به شکل ظاهری زگیل ها و محل آنها دارد. پزشک یا پرستار این موضوع را با شما در میان خواهند گذاشت.

درمان ها عبارتند از:

کرم یا مایع

معمولاً می‌توانید چند بار در هفته و به مدت چند هفته این را روی زگیل‌ها بمالید، اما در برخی موارد ممکن است لازم باشد به کلینیک سلامت جنسی بروید، جایی که پزشک یا پرستار آن را اعمال می‌کند. این درمان ها می توانند باعث درد، سوزش یا احساس سوزش شوند.

جراحی

پزشک یا پرستار ممکن است زگیل ها را بریده، بسوزاند یا از لیزر برای برداشتن زگیل ها استفاده کند. این کار می تواند باعث درد، تحریک یا زخم شود.

انجماد

پزشک یا پرستار زگیل ها را منجمد می کند. گاهی اوقات درمان چندین بار تکرار می شود. این کار می تواند باعث درد شود. ممکن است هفته ها یا ماه ها طول بکشد تا درمان اثر کند و زگیل ها ممکن است عود کنند. در برخی افراد، درمان موثر نیست.

هیچ درمانی برای زگیل تناسلی وجود ندارد، اما این امکان وجود دارد که بدن شما در طول زمان با ویروس مبارزه کند.

چه کاری باید انجام دهید؟

اگر باردار هستید یا در فکر باردار شدن هستید به پزشک یا پرستار بگویید، زیرا برخی از درمان ها برای شما مناسب نیستند.

در طول درمان از صابون معطر، ژل دوش یا محصولات حمام خودداری کنید زیرا ممکن است پوست شما را تحریک کند.

چه کارهایی نباید انجام دهید؟

از درمان زگیل که از داروخانه تهیه می شود، استفاده نکنید. اینها برای زگیل تناسلی ساخته نشده اند

سیگار نکشید؛ اگر سیگار نکشید، بسیاری از درمان‌های زگیل تناسلی بهتر عمل می‌کنند

تا زمانی که زگیل از بین نرود، رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی نداشته باشید. اما اگر رابطه جنسی دارید، همیشه از کاندوم استفاده کنید

نحوه انتقال زگیل تناسلی

ویروس زگیل تناسلی می تواند حتی زمانی که هیچ زگیل قابل مشاهده ای وجود نداشته باشد منتقل شود.

بسیاری از افراد مبتلا به این ویروس علائمی ندارند اما همچنان می توانند آن را منتقل کنند.

اگر زگیل تناسلی دارید، شریک جنسی فعلی شما باید آزمایش شود زیرا ممکن است زگیل داشته باشد و از آن اطلاعی نداشته باشد.

پس از ابتلا به عفونت، ممکن است هفته ها تا چندین ماه طول بکشد تا علائم ظاهر شوند.

شما در موارد زیر نمی توانید به زگیل تناسلی مبتلا شوید

بوسیدن

به اشتراک گذاشتن چیزهایی مانند حوله، کارد و چنگال، فنجان یا صندلی توالت

چگونه از انتقال زگیل تناسلی جلوگیری کنیم؟

شما می توانید جلوی انتقال زگیل تناسلی را بگیرید:

 • استفاده از کاندوم هر بار که رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی دارید – اما اگر ویروس در پوستی باشد که توسط کاندوم محافظت نشده باشد، همچنان می تواند منتقل شود.
 • عدم داشتن رابطه جنسی در زمان درمان زگیل تناسلی

زگیل تناسلی و سرطان

 • زگیل تناسلی سرطان نیست و باعث سرطان نمی شود.
 • واکسن HPV که به دختران و پسران 12 تا 13 ساله در انگلستان ارائه می شود، از سرطان دهانه رحم و زگیل تناسلی محافظت می کند.
 • واکسن HPV همچنین برای مردان (تا سن 45 سالگی) که با مردان (MSM) رابطه جنسی دارند، برخی از مردان و زنان ترنس، کارگران جنسی، و مردان و زنان مبتلا به HIV ارائه می شود.

زگیل تناسلی و بارداری

اگر:

 • شما باردار هستید یا فکر می کنید باردار هستید و زگیل تناسلی دارید یا فکر می کنید زگیل تناسلی دارید

در دوران بارداری زگیل تناسلی:

 • می تواند رشد کند و تکثیر شود
 • ممکن است برای اولین بار ظاهر شود، یا پس از مدت طولانی عدم حضور دوباره برگردد
 • می توان با خیال راحت درمان کرد، اما باید از برخی درمان ها اجتناب کرد
 • اگر آنها خیلی بزرگ باشند، ممکن است برداشته شوند تا از بروز مشکل در هنگام تولد جلوگیری شود
 • ممکن است در حین تولد به نوزاد منتقل شود، اما نادر است. ویروس HPV می تواند باعث عفونت در گلو یا اندام تناسلی نوزاد شود
 • اکثر زنان باردار مبتلا به زگیل تناسلی زایمان طبیعی دارند. به ندرت ممکن است بسته به شرایط شما سزارین به شما پیشنهاد شود

وقتی پوست با ویروس درگیر می‌شود

دکتر سیمین ابراهیم‌زاده، متخصص پوست، مو و زیبایی شما را با زگیل تناسلی آشنا می‌کند.

ویروس اچ.پی.وی (HPV: Human papilloma virus )، در واقع عامل ابتلا به زگیل تناسلی محسوب می‌شود. این ویروس روی پوست ضایعاتی را به وجود می‌آورد که این ضایعات از نظر ظاهری می‌تواند با یکدیگر متفاوت باشد اما به طور کلی شبیه گل‌کلم بوده یا به شکل صاف نیز دیده می‌شود. سطح روی زگیل‌ها معمولا حالت شاخی و زبر دارد. زگیل‌های تناسلی انواع و اقسام مختلفی دارند اما اچ.‌پی.‌وی از همه زگیل‌های تناسلی مهم‌تر محسوب می‌شود به این دلیل که علاوه بر مسری بودن، می‌تواند تغییرات سلولی را نیز به همراه داشته باشد که نتیجه این مساله در بسیاری از موارد سرطان است. ابتلا به زگیل تناسلی می‌تواند باعث ابتلا به سرطان دهانه رحم در خانم‌ها، سرطان مجاری ادرار در آقایان و حتی سرطان دهان (در صورت داشتن روابط غیرمعمول) شود.

از استخر نترسید!

این زگیل تنها از طریق تماس جنسی قابل انتقال است و در صورتی که فرد یا شریک جنسی او رفتار پرخطر یا غیر ایمن داشته باشد، به زگیل تناسلی مبتلا خواهند شد. برخی افراد تصور می‌کنند که ابتلا به زگیل تناسلی از طریق استخر یا اپیلاسیون امکان‌پذیر است در حالی‌که زگیل‌هایی که از این مراکز به افراد منتقل می‌شوند، از نوع اچ.‌ پی . وی نیستند. امکان انتقال زگیل تناسلی از طریق استخر یا اپیلاسیون، بسیار ضعیف است و جای نگرانی از این بابت وجود ندارد. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که استفاده از پوشش بهداشتی (کاندوم)، می‌تواند مانع از ابتلا به این زگیل شود در حالی‌که این باور نادرست است چون پوشش‌های بهداشتی تنها می‌توانند مانع ابتلای قسمت‌های داخلی بدن مانند رحم و مجاری ادرار شوند و امکان انتقال زگیل از طریق پوست ناحیه تناسلی وجود دارد.

نگذارید سرطان سراغ‌تان بیاید

همه افراد در صورت مشاهده ضایعات پوستی، بویژه در ناحیه تناسلی باید به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنند. چنانچه احتمال ابتلا به زگیل تناسلی در نواحی داخلی بدن مانند رحم یا مجاری ادرار وجود داشته باشد، باید برای بررسی بیشتر و معاینه به متخصص اورولوژی (آقایان) و متخصص زنان (خانم‌ها) مراجعه کرد. ویروس زگیل تناسلی به صورت قطعی درمان ندارد و برای همیشه در بدن فرد مبتلا باقی می‌ماند، اما برای انتقال آن به قسمت‌های مختلف بدن، پیشگیری از سرطان و انتقال آن به دیگر افراد، باید حتما اقدامات درمانی خاصی صورت بگیرد. برای تشخیص نوع زگیل تناسلی و این‌که متوجه شد زگیل از نوع اچ پی وی است، باید حتما نمونه‌برداری از ضایعه صورت بگیرد. بهره‌گیری از تست پاپ اسمیر برای خانم‌ها نیز می‌تواند مفید باشد و از آلودگی قسمت‌های داخلی بدن به ویروس زگیل، می‌توان اطمینان پیدا کرد. چنانچه تشخیص دیر انجام شود و فرد اقدامات اولیه درمانی را انجام ندهد، می‌تواند به سرطان مبتلا شود که برای درمان سرطان، باید درمان‌های خاصی انجام بگیرد. در صورت ابتلا به سرطان، تشخیص هر چه زودتر باشد، امکان این‌که فرد به درمان‌ها پاسخ مثبت بدهد، بیشتر خواهد بود.

این افراد بیشتر مواظب باشند

آن دسته از افرادی که سیستم ایمنی بدن‌شان ضعیف است بیش از دیگر افراد می‌توانند به این زگیل مبتلا شوند. علاوه بر این وجود زخم روی پوست، فرد را مستعد ابتلا به زگیل تناسلی می‌کند. افرادی که پوست آنها خشک است نیز بیش از دیگر افراد می‌توانند به زگیل تناسلی مبتلا شوند.

زگیل و دردسرهایش

اگر فردی دچار زگیل تناسلی شود، باید حتما به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کند و اقدامات درمانی مخصوص را انجام بدهد، چون در صورت عدم درمان، ابتلا به زگیل تناسلی گسترش پیدا می‌کند و احتمال ابتلا به سرطان نیز بالا خواهد رفت. خانم‌هایی که به این نوع زگیل مبتلا هستند، در صورت بارداری باید حتما زایمان خود را به شکل سزارین انجام بدهند به دلیل این‌که زایمان طبیعی می‌تواند باعث ابتلای نوزاد به این زگیل شود.

چطور به زگیل مبتلا نشویم

ابتلا به زگیل تناسلی به نسبت گذشته افزایش یافته در حالی‌که این زگیل قابل پیشگیری است و با رعایت برخی نکات، می‌توان مانع از ابتلا به آن شد. برای پیشگیری از زگیل تناسلی، پیش از هر چیز باید ارزش‌های اخلاقی را رعایت کرد و از داشتن شریک جنسی سالم نیز مطمئن شد. علاوه بر این، یکی دیگر از مواردی که می‌تواند تا حدود زیادی از ابتلا به زگیل تناسلی پیشگیری کند، زدن واکسن است. واکسنی به نام گارداسیل وجود دارد که در پیشگیری از این زگیل، نقش مهمی را ایفا می‌کند.

واکسن گارداسیل، در بسیاری از کشورهای پیشرفته، پیش از شروع رفتارهای جنسی در هر سنی که احتمال بروز این رفتار وجود دارد، تزریق می‌شود. واکسن جدید گارداسیل، به نسبت نوع قدیمی آن، مزیت بیشتری دارد چون می‌تواند از ابتلا به 9 نوع زگیل پرخطر که یکی از آنها اچ پی وی است، جلوگیری کند. واکسن‌هایی که در حال حاضر در کشور ما وجود دارند، تنها می‌توانند از ابتلا به چهار نوع ویروس پر خطر پیشگیری کنند. این واکسن تا زمانی که در سه نوبت تزریق نشود، نمی‌تواند بدن را در برابر زگیل مصون کند. دو ماه بعد از تزریق اول، باید تزریق دوم انجام شود و بعد از آن تزریق سوم، شش ماه بعد از اولین تزریق، صورت می‌گیرد. این واکسن، تنها مختص افرادی که به زگیل تناسلی دچار نشده‌اند، نیست بلکه آن دسته از افرادی هم که به زگیل اچ پی وی مبتلا شدند، می‌توانند واکسن گارداسیل را بزنند تا از ابتلا به دیگر زگیل‌های پر خطردر امان باشند.

آخرین مطالب

اشتراک گذاری