جستجو

بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی

با آدم‌های در حال ترک اعتیاد چگونه رفتار کنیم؟

این مطلب تهیه و تنظیم شده توسط روابط عمومی بنیاد پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی می‌باشد.

با آدم‌های در حال ترک اعتیاد چگونه رفتار کنیم؟

اگر یکی از افراد نزدیک شما قصد ترک اعتیاد را دارد، بهتر است با او همراهی کنید و از به‌کاربردن افعال منفی در برابر تصمیم او خودداری کنید، زیرا این یک مرحله مهم در زندگی این فرد محسوب می‌شود که قرار است باعث تولد دوباره او شود.

به گزارش روابط عمومی بنیاد به نقل از سلامت نیوز، بنابراین برقراری ارتباط با فرد معتاد و خانواده اهمیت بسیار زیادی دارد، چراکه باعث می‌شوند نتایج بهتری نسبت به آنچه انتظار دارید به دست بیاورید. اگر یکی از افراد نزدیک شما قصد ترک اعتیاد را دارد، بهتر است با او همراهی کنید و از به‌کاربردن افعال منفی در برابر تصمیم او خودداری کنید، زیرا این یک مرحله مهم در زندگی این فرد محسوب می‌شود که قرار است باعث تولد دوباره او شود.

بنابراین برقراری ارتباط با فرد معتاد و خانواده اهمیت بسیار زیادی دارد، چراکه باعث می‌شوند نتایج بهتری نسبت به آنچه انتظار دارید به دست بیاورید. ارتباط برقرارکردن با جوانی که به مواد مخدر اعتیاد پیدا کرده می‌تواند سخت باشد، به‌خصوص اگر شرایط به‌گونه‌ای باشد که مجبور باشید از اعتیاد او حمایت کنید و رفتارهای ناخوشایند فرد معتاد را تحمل کنید. فرد معتاد شرایط خود را با انکار مشکلات و دروغ‌گفتن به اطرافیان وخیم‌تر می‌کند. اما مهم است که شما با رفتار صحیح خود او را در این مسیر یاری کنید.

  1. با بیماران معتاد مهربان باشید: به فرد معتاد اثبات کنید که برایتان مهم است و ارزش دارد. با او با مهربانی و دلسوزی و نه با ترحم برخورد کنید، چون افراد معتاد از ترحم متنفر هستند. رفتار مهربان با فرد معتاد رمز تعامل مؤثر با اوست. اعتیاد در جامعه چنان مایه بدنامی شده است که بیماران انتظار هر نوع توهین، تحقیر یا رفتار غلط را از دیگران دارند. آنها به طور ناخودآگاه خودشان منتظرند که خانواده و آشنایان‌شان آنها را ترک کنند. شما می‌توانید با برخورد خوب با فرد معتاد، احساس ارزشمندبودن و مهم‌بودن به او بدهید. این رفتار با افراد در حال ترک باعث می‌شود او برای بخشیده‌شدن و کنارگذاشتن اعتیاد ترغیب شود.
  2. با او حرف بزنید و گوش شنوا برای حرف‌هایشان داشته باشید: اگر فرد معتاد ببیند شما برای شنیدن حرف‌هایش گوش شنوایی دارید، حتما به سمتتان می‌آید. شما باید صحبت‌های آنها را بدون قضاوت کردن گوش دهید. آنان باید بتوانند با اطمینان و بدون ترس احساسات خود را با شما در میان بگذارند. حتی اگر کار اشتباهی انجام داده باشد نیز حتما دلیلی برای گرایش به مواد مخدر داشته است. با روان‌شناس متخصص ترک اعتیاد مشورت کنید تا بتوانید بهتر با آنها برخورد کنید. با شنیدن حرف‌های او می‌توانید بهتر درکش کنید و در نتیجه ارتباط مؤثرتری برقرار کنید.
  3. رفتار با افراد در حال ترک | به حرف‌هایتان عمل کنید: وقتی با فرد معتاد در حال مکالمه هستید به خوبی حواستان را جمع کنید که چه می‌گویید. شما باید منظور خود را به طور صریح و روشن بیان کنید. اگر این کار را انجام دهید فرد دچار سوءتفاهم نمی‌شود و به درستی می‌داند چه انتظاری از او دارید. همچنین پای حرفتان بایستید تا تأثیر بهتری روی فرد معتاد بگذارد.
  4. نگرانی و محبت خود نسبت به فرد بیمار را نشان دهید: فردی که به اعتیاد دچار شده بیشتر از هرکس دیگری به دوست‌داشته‌شدن نیاز دارد. باید به او بفهمانید که با وجود تمام مشکلاتی که دارد هنوز برای شما قابل احترام است. اگر در درون قلبتان هیچ عشقی نسبت به او نیست یا نمی‌توانید محبتی به او ابراز کنید، حداقل نشان دهید که می‌خواهید بهترین اتفاق‌ها برایش رقم بخورد. البته توجه داشته باشید که منفعلانه رفتارکردن و سوختن و ساختن با این مسئله متفاوت است.

در کنار همه رفتارهای مثبت باید به او نشان دهید که هیچ‌جوره با اعتیادش کنار نمی‌آیید. به قوانینی که برای خودتان گذاشته‌اید پایبند باشید. بهتر است یک‌سری تنبیه روانی برای اعتیاد فرد در نظر بگیرید تا متوجه شود حد و مرزهایی که برایش می‌گذارید تو خالی نیستند.

  1. با او همراه شوید: البته که انگیزه شما برای ایجاد هر تغییری در زندگیتان بیشتر از فرد معتاد است اما اگر او ببیند که شما هم مشتاق اطلاح رفتارهای منفی خود هستید و تأثیر مشاوره در بهبود حالتان را حس کند، انگیزه بیشتری برای رفتن به جلسات مشاوره پیدا می‌کند. او مانند کسی است که برای رسیدن به هدف خود یک هم‌پا و هم‌مسیر پیدا کرده است. می‌توانید در جلسات مشاوره او را همراهی کنید تا احساس کند شما در راه تغییر از او حمایت می‌کنید.
  2. به نظر او اهمیت دهید: باید به فرد معتاد این را بفهمانید که با مصرف مواد مخدر در خانه به‌هیچ‌وجه کنار نمی‌آیید. اما در عین حال خوب است که درباره روش‌های ایجاد این نوع تغییرات کمی انعطاف به خرج دهید. بیمار در شرایطی است که تاب و تحمل دستور شنیدن را ندارد. پس در رفتار با افراد در حال ترک طوری برخورد کنید که او احساس کند شما در حال کمک هستید نه اینکه حکم می‌کنید چه کاری را انجام دهد.

رفتار صحیح با افراد در حال ترک چه کمکی به آنها می‌کند؟

بیماران درگیر اعتیاد خود نیز از این مسئله خجالت می‌کشند. ترس از دستگیرشدن توسط نیروهای پلیس یکی از بزرگ‌ترین موانعی است که او را از کمک‌گرفتن از اطرافیان منصرف می‌کند. باید راه صحیح صحبت با فرد معتاد را یاد بگیرید تا بتوانید به او کمک کنید. اگر حتی پیشنهاد شما برای کمک را رد کرد، می‌توانید برای بهبود شرایطش خودتان از مشاوران و روان‌شناس‌ها کمک بگیرید. وقتی که فرد معتاد روحیه بهتر و تغییر در شما را ببیند، احساس می‌کند که تغییر غیرممکن نیست و تشویق می‌شود تا اعتیاد خود را کنار بگذارد.