جستجو

بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی

افزایش ایمنی کودکان در برابر «پنوموکوک» با تزریق واکسن

افزایش ایمنی کودکان در برابر «پنوموکوک» با تزریق واکسن

این مطلب تهیه و تنظیم شده توسط روابط عمومی بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی میباشد

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره ضرورت تزریق واکسن پنوموکوک در گروه‌های در معرض خطر، خصوصا اطفال توضیح داد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد به نقل از ایسنا، دکتر امیرحسین حسینی با اشاره به اینکه واکسن پنوموکوک یا PCV در برابر عفونت‌های پنوموکوک که بیشتر کودکان زیر پنج سال را درگیر می‌کند و می‌تواند منجر به برخی از بدترین بیماری‌های دوران کودکی شود، از کودک محافظت می‌کند، اظهار کرد: میکروب‌های مسئول پنوموکوک باکتری‌هایی به نام استرپتوکوک نومونیا هستند.

وی افزود: این باکتری‌ها در پوشش مخاطی بینی و در پشت گلو زندگی می‌کنند و هنگامی که به اندازه کافی تعدادشان زیاد شد، می‌توانند باعث ایجاد عفونت در دستگاه تنفسی، گوش میانی یا حفره سینوسی شوند.

او با اشاره به اینکه آنتی‌بیوتیک‌هایی مانند پنی سیلین می‌توانند باکتری‌های استرپتوکوک نومونیا را از بین ببرند، خاطرنشان کرد: اما نکته اینجاست که  تا ۳۰ درصد از سویه‌های این باکتری در برابر آنتی بیوتیک‌ها مقاوم هستند.

وی هشدار داد: این باکتری عامل اصلی بیماری‌های پنومونی عفونت ریه، مننژیت (عفونت پرده‌های مغز) و باکتریمی و عفونت گوش میانی است.

حسینی درباره کودکانی که در معرض تهدید عفونت‌های پنوموکوکی هستند، عنوان کرد: کودکان فاقد طحال، بیماران مزمن قلبی ریوی و کلیوی، بیماران مبتلا به سرطان، بیمارانی که سیستم ایمنی ضعیف دارند و مبتلایان به دیابت، بیش از سایرین امکان ابتلا به این عفونت را دارند.

این فوق تخصص گوارش و کبد کودکان در پاسخ به این سوال که واکسن پنوموکوک برای چه اشخاصی مناسب است؟، گفت: افرادی که بیماری‌های خونی دارند و یا پیوند شده‌اند، مبتلایان به بیماری‌های زمینه‌ای مثل بیماری قلبی یا ریوی، تمام کودکان زیر پنج سال، افراد بالای ۶۵ سال، افرادی که نقص ایمنی دارند و کسانی که سیگار و الکل مصرف می‌کنند کاندید تزریق این واکسن هستند.

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، وی درباره انواع واکسن‌های پنوموکوک توضیحاتی داد و افزود: واکسن‌های پره ونار۱۳، پنوموسیل و سینفلوریکس از جمله واکسن‌هایی هستند که گروه‌های در معرض خطر را از ابتلا به این عفونت باکتریایی مصون می‌کنند.

وی در پایان،‌ اظهار کرد: واکسن پنوموواکس نیز ۲۳ ظرفیتی است و به افراد بالای دو سال تزریق می‌شود؛ به این شکل که ابتدا کودکان واکسن ۱۳ ظرفیتی را تزریق می‌کنند و سپس ۸ هفته بعد واکسن پنوموواکس ۲۳ ظرفیتی تزریق، دوز بعدی واکسن ۲۳ ظرفیتی و برای پنج سال بعد تزریق می‌شود.

آخرین مطالب

اشتراک گذاری