فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

جستجو
مصرف ماری‌جوانا خطر حملات قلبی و سکته مغزی را افزایش می‌دهد

این مطلب تهیه و تنظیم شده توسط روابط عمومی بنیاد پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی می‌باشد.

مصرف ماری‌جوانا خطر حملات قلبی و سکته مغزی را افزایش می‌دهد

ماری جوانا از مواد مخدر رایج بویژه در بین جوانان در جهان است که مصرف آن به هر شکل ممکن با افزایش خطر ابتلا به حمله قلبی و سکته مغزی مرتبط است.

به گزارش روابط عمومی بنیاد به نقل از ایرنا، بر اساس نتایج این مطالعه، کشیدن، بخار کردن یا خوردن ماری‌جوانا حتی در افرادی که هیچ‌گونه بیماری قبلی ندارند و دخانیات مصرف نمی‌کنند، با افزایش قابل توجه خطر حمله قلبی و سکته مغزی همراه است.

این مطالعه همچنین نشان می‌دهد که هر دو گروه مصرف‌کنندگان روزانه و غیرروزانه ماری‌جوانا در مقایسه با افرادی که این ماده مخدر را مصرف نمی‌کردند، با افزایش خطر بیشتر قرار گرفتن در معرض حمله قلبی و سکته مغزی روبرو بودند.

این درحالیست که خطر ابتلا به عوارض یاد شده برای مصرف کنندگان روزانه به طور قابل توجهی بالاتر است، به نحوی که خطر سکته مغزی در میان این افراد ۴۲ درصد و خطر حمله قلبی نزد آنها ۲۵ درصد افزایش می‌یابد.

علاوه بر این، با افزایش تعداد روزهای مصرف ماری‌جوانا در ماه، شدت و احتمال وقوع این حملات نیز بیشتر می‌شد.

بر اساس گزارشی که به تازگی شبکه خبری یورونیوز منتشر کرده، “آبرا جفرز” تحلیلگر داده در بیمارستان عمومی ماساچوستِ شهر بوستون آمریکا و محقق در زمینه تبعات مصرف دخانیات و ترک سیگار می‌گوید: دود ماری‌جوانا تفاوت چندانی با دود تنباکو ندارد جز آنکه اولی حاوی ماده‌ روان‌گردان THC (تتراهیدروکانابینول) و دومی آغشته به نیکوتین است.

به گفته وی، این مطالعه نشان می‌دهد که کشیدن (دود کردن) ماری‌جوانا مانند کشیدن سیگار، خطرات قابل توجهی برای سیستم قلبی عروقی به همراه دارد؛ این یافته به ویژه با توجه به افزایش مصرف ماری‌جوانا و کاهش مصرف سنتی دخانیات، اهمیت زیادی پیدا می‌کند.

“رابرت پیج” استاد داروسازی بالینی و طب فیزیکی در مدرسه اسکاگزِ دانشکده داروسازی کلرادو آمریکا نیز می‌گوید: یافته‌های این مطالعه با تحقیقات دیگری که نشان داده مصرف روزانه ماری‌جوانا به افزایش بیماری عروق کرونر قلب، حمله قلبی و سکته مغزی مرتبط است، همخوانی دارد.

به گفته این محقق، نتایج این مطالعه پیامدهای بسیار مهمی برای سلامت عمومی دارد و باید به عنوان فراخوانی برای عمل نزد تمامی متخصصین حوزه سلامت مورد توجه قرار گیرد چرا که این تحقیق به حجم انبوهی از تحقیقات و داده‌های دیگر افزوده می‌شود که نشان می‌دهند مصرف ماری‌جوانا و بیماری‌های قلبی عروقی ممکن است ترکیب بالقوه خطرناکی باشند.

آقای پیج در انجام این مطالعه نقشی نداشته اما پیش‌تر ریاست گروه نویسندگان داوطلب بیانیه علمی سال ۲۰۲۰ در رابطه با مصرف پزشکی و تفریحی ماری‌جوانا و سلامت قلب و عروق را بر عهده داشته‌ است.

این مطالعه که به تازگی در مجله انجمن قلب آمریکا منتشر شد، داده‌های مربوط به ۴۳۰ هزار فرد بزرگسال را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است؛ این داده ها در سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ میلادی از طریق سامانه ملی نظارت بر عوامل خطر رفتاری به صورت نظرسنجی تلفنی سراسری توسط مراکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های ایالات متحده جمع‌آوری شده بود.

شرکت کنندگان در این نظرسنجی بین ۱۸ تا ۷۴ سال سن داشتند و میانگین سنی آنها ۴۵ سال بود. تقریباً ۹۰ درصد از سوال‌شوندگان بزرگسال از ماری جوانا استفاده نمی‌کردند، در حالی که بیش از ۶۳ درصد آنها گفته بودند هرگز از دخانیات استفاده نکرده‌اند.

در میان مصرف کنندگان ماری جوانا، تقریباً ۷۴ درصد سیگار کشیدن را رایج ترین روش مصرف اعلام کردند که ۴ درصد آنها مصرف کنندگان روزانه بودند، در حالی که ۷ درصد کمتر از میزان روزانه مصرف می کردند.

جالب توجه است که تقریباً ۲۹ از مصرف کنندگان روزانه ماری جوانا و ۴۴ درصد از مصرف کنندگان غیر روزانه هرگز از سیگارهای معمولی استفاده نکرده بودند.

این تحقیق نشان می‌دهد که جوانان، مردان زیر ۵۵ سال و زنان زیر ۶۵ سال که از ماری جوانا استفاده می کنند، صرف نظر از اینکه از دخانیات سنتی استفاده می کنند یا خیر، ۳۶ درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب، حمله قلبی و سکته مغزی قرار دارند.

مصرف ماری جوانا در میان افراد مسن در حال افزایش است. یک مطالعه در سال ۲۰۲۰ نشان داد که تعداد سالمندان آمریکایی بالای ۶۵ سال که طی سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ ماری جوانا مصرف می‌کردند دو برابر شده است.