جستجو

بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی

موادی که سلامت زنان را نشانه گرفته است

موادی که سلامت زنان را نشانه گرفته است

این مطلب تهیه و تنظیم شده توسط روابط عمومی بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی میباشد

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) ممنوعیت استفاده از فرمالدئید در محصولات مو را اعلام کرده است، زیرا با اثرات نامطلوب سلامتی کوتاه‌مدت و بلندمدت ازجمله خطر ابتلا به سرطان مرتبط است.

به گزارش روابط عمومی بنیاد به نقل از سلامت نیوز، محصولات صاف کننده مو که حاوی فرمالدئید هستند زمانی که تحت حرارت قرار بگیرند، این ماده شیمیایی سمی را آزاد می‌کنند.

تنفس در گاز فرمالدئید می‌تواند مضر باشد و باعث واکنش‌های فوری از تحریک چشم‌ها و گلو گرفته تا سرفه، خس خس سینه یا درد قفسه سینه تا مشکلات مزمن یا طولانی مدت مانند سردردهای مکرر، آسم، تحریک پوست و واکنش‌های آلرژیک شود و احتمالا سرطان شوند.

این آژانس مصرف‌کنندگان را از خرید و استفاده از محصولات صاف کننده مو حاوی فرمالدئید یا مواد مرتبط برای مصارف خانگی منع و به مردم توصیه کرد که قبل از خرید برچسب محصول را بررسی کنند و از خرید محصولات بدون فهرست مواد خودداری کنند.

این آژانس اعلام کرد که این ممنوعیت ممکن است تا آوریل ۲۰۲۴ اجرایی شود.

فرمالدئید، گازی بسیار سمی است که در تولید انواع محصولات خانگی، لوازم آرایشی، دارو، کود، کاغذ، تخته سه لا و برخی رزین‌ها همچنین به‌عنوان نگهدارنده مواد غذایی استفاده می‌شود.

با توجه به اظهارات مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، قرار گرفتن در معرض فرمالدئید می‌تواند پوست، گلو، ریه‌ها و چشم‌ها را تحریک کند و قرار گرفتن در معرض مکرر احتمالا می‌تواند منجر به سرطان شود.

آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان (IARC) فرمالدئید را به‌عنوان ماده‌ای سرطان‌زا برای انسان طبقه‌بندی می‌کند. قرار گرفتن در معرض فرمالدئید ناشی از صاف کننده‌های شیمیایی مو باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان رحم، تخمدان و سینه می‌شود.

تحقیقی که در سال گذشته در مؤسسه ملی علوم بهداشت محیطی منتشر شد، نشان می‌دهد، زنانی که به‌طور مکرر از محصولات صاف کننده مو (بیش از چهار بار در سال) استفاده می‌کنند، در مقایسه با کسانی که از چنین محصولاتی استفاده نمی‌کنند، بیش از دو برابر خطر ابتلا به سرطان رحم آنان را تهدید می‌کند.

اگرچه این مطالعه برندها یا مواد خاصی را که این خطرات را افزایش می‌دهند بررسی نکرده است اما محققان آن را به پارابن‌ها، بیسفنول A، فلزات و فرمالدئید موجود در محصولات صاف‌کننده مو نسبت می‌دهند.

گروهی که ارتباط بین سرطان تخمدان و صاف کننده‌های مو را در مطالعه‌ای در سال ۲۰۲۱ ارزیابی کردند، متوجه افزایش خطر با استفاده مکرر از این محصولات شدند.

در تحقیق دیگری که در سال ۲۰۱۹ برای ارزیابی خطر ابتلا به سرطان سینه بر اساس قومیت انجام شد، خطر بالاتری با استفاده از اتو مو و رنگ دائمی، به ویژه در میان زنان سیاه‌پوست مشاهده شد.

بر اساس تحقیقی که در مجله آمریکایی اپیدمیولوژی منتشر شده است، مواد شیمیایی مورد استفاده در صاف کننده‌های مو می‌تواند سیستم غدد درون‌ریز را مختل کند و باعث کاهش باروری در زنان شود.

آخرین مطالب

اشتراک گذاری