فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

جستجو

ده اقدام مورد نیاز بیماران مبتلا به زگیل تناسلی

ده اقدام مورد نیاز بیماران مبتلا به زگیل تناسلی

این مطلب تهیه و تنظیم شده توسط روابط عمومی بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی میباشد

زگیل تناسلی (Genital Wart) جزو بیماری‌های آمیزشی محسوب می‌شود و شانس ابتلا افرادی که بیش از یک شریک جنسی دارند خیلی زیاد است.

به گزارش روابط عمومی بنیاد به نقل از سلامت نیوز، دکتر محمد رضا صفری نژاد، جراح و متخصص بیماری‌های کلیه و مجاری ادراری (ارولوژیست) در سایت خود نوشت: زگیل تناسلی یک بیماری آمیزشی بسیار مسری است که از طریق روابط جنسی منتقل می‌شود. بسیاری از مبتلایان به این بیماری نمی‌دانند که نیاز به چه اقداماتی دارند، بخصوص وقتی‌که از طرف پزشکان مختلف توصیه‌های متفاوت دریافت می‌کنند. در این راهنما سعی شده است که اقدامات مورد نیاز بیماران مبتلا به زگیل تناسلی به‌صورت قدم‌به‌قدم به زبان ساده توضیح داده شوند.

زگیل تناسلی (Genital Wart) جزو بیماری‌های آمیزشی محسوب می‌شود و شانس ابتلا افرادی که بیش از یک شریک جنسی دارند خیلی زیاد است.

عامل این بیماری ویروسی بنام Human Papilloma Virus (HPV) می‌باشد. این ویروس انواع مختلف دارد که به دسته‌های پرخطر و کم‌خطر تقسیم می‌شوند. این ویروس عامل ایجاد سرطان دستگاه تناسلی، مقعد و دهان در هر دو جنس زن و مرد و سرطان دهانه رحم در خانم‌ها است.

خانم‌هایی که به نوع ۱۶ و ۱۸ این ویروس مبتلا هستند، شانس ابتلا آن‌ها به سرطان دهانه رحم بیش از ۲۰۰ برابر جمعیت عادی است. اقدامات درمانی مناسب و تحت نظر قرار گرفتن می‌تواند به مقدار زیادی در کاهش عوارض ابتلا به زگیل تناسلی کمک‌کننده باشند. مردان و زنانی که دارای شرکای جنسی متعدد هستند، لازم است حتماً خود را از نظر احتمال آلودگی به ویروس HPV چک بکنند.

بیمار مبتلا به زگیل تناسلی باید چه کارهایی انجام دهد؟

یک بیمار مبتلا به زگیل تناسلی باید به ترتیب اقدامات زیر را انجام دهد:

نوع ویروس باید مشخص شود

قبل از هر اقدامی باید ابتلا به زگیل تناسلی و نوع ویروس HPV مشخص شوند. بنابراین به هیچ وجه قبل از انجام آزمایشات لازم نباید زگیل‌ها را با درمان از بین برد، چون بهترین محل یافتن ویروس، همین زگیل‌ها هستند. اگر بیمار زگیل در نواحی مختلف دارد، باید آن‌ها جداگانه آزمایش شوند.

قدم بعدی از بین بردن تمام زگیل‌ها است

از بین بردن مؤثر زگیل‌ها به مقدار زیادی از عفونی بودن فرد می‌کاهد. قدم بعدی از بین بردن تمام زگیل‌ها و آن‌ها به‌طور مؤثر در یک جلسه است. توجه داشته باشید که شما نقاط بخصوصی از بدن خود را می‌توانید ببینید و معمولاً شما هر نقطه از بدن را که به پزشک نشان دهید، پزشک نیز آن منطقه را می‌بیند. علت عود در بسیاری از موارد نادیده گرفتن زگیل‌های زیر است:

زگیل‌هایی که در داخل مجرای ادرار (زن و مرد)، در عمق واژن، در تمامی قسمت‌های ناحیه تناسلی، کشاله ران، اطراف مقعد، دور لب‌ها و داخل دهان وجود دارند.

زگیل‌هایی که با چشم غیرمسلح دیده نمی‌شوند و جهت رؤیت نیازمند استفاده از وسایل بخصوص جهت درشت‌نمایی هستند. در بسیاری از بیماران علت عود، رشد همین زگیل‌های غیرقابل رؤیت می‌باشد که به‌تدریج بزرگ‌شده و قابل رؤیت می‌شوند.

روش از بین بردن زگیل‌ها باید مؤثر، کم عارضه و در یک جلسه باشد. از بین درمان‌های موجود برای زگیل تناسلی فقط سوزاندن با کمک برق یا همان کوتریزاسیون دارای این شرایط است. کوتریزاسیون یک روش بسیار مؤثر در از بین بردن زگیل‌ها است که در یک جلسه زگیل را تخریب و از بین می‌برد و چند هفته بعد حتی جای زگیل‌های سوزانده شده دیده نمی‌شود.

سایر روش‌های درمانی مثل کرایو یا همان فریز کردن و لیزر نیازمند جلسات متعدد هستند و در بیشتر موارد نیز نمی‌توانند زگیل را به‌طور مؤثر از بین ببرند.

بنابراین قدم دوم درمانی این است که بیمار یک روز در بیمارستان بستری شود و در اتاق عمل اقدامات زیر صورت گیرد:

  • آندوسکوپی برای دیدن داخل مجرای ادرار از نظر وجود احتمالی زگیل در داخل مجرای ادرار
  • استفاده از درشت‌نمائی برای مشخص کردن زگیل‌های غیرقابل رؤیت
  • چک کردن تمامی مناطق بدن که احتمال آلودگی آن‌ها وجود دارد
  • کوتریزاسیون تمامی ضایعات

بیمار چند ساعت بعد مرخص می‌شود و حتی می‌تواند سرکار برود. هیچ‌گونه برشی بر روی بدن بیمار و پانسمان وجود ندارد.

واکسیناسیون را جدی بگیرید

پس از مشخص شدن جواب آزمایش، اگر مبتلا به انواعی از ویروس که کم‌خطر هستند می‌باشید، می‌توانید واکسن بزنید تا از ابتلا به انواع پر خطر ویروس HPV جلوگیری گردد.

وضعیت سلامت شریک جنسی شما باید بررسی بشود

شریک جنسی شما باید در این مرحله از نظر احتمال ابتلا به زگیل تناسلی چک شود. نوع ویروس وی به احتمال زیاد از همان نوع ویروس شما خواهد بود. اگر شریک جنسی شما مبتلا به انواعی از ویروس که کم‌خطر هستند می‌باشد، می‌تواند واکسن بزند تا از ابتلا به انواع پر خطر ویروس HPV جلوگیری گردد.

همسر شما هم باید واکسینه بشود

اگر شما هنوز ازدواج نکرده‌اید، باید همسر آینده شما اگر مبتلا به زگیل تناسلی نشده است، واکسن بزند تا در آینده از ابتلا وی به زگیل تناسلی جلوگیری شود.

ویروس HPV در حال حاضر درمان ندارد

ویروس HPV متأسفانه در حال حاضر درمان ندارد ولی در ۲۰-۱۵ درصد موارد سیستم ایمنی بدن با گذشت زمان ویروس را از بین برده و بدن عاری از ویروس می‌شود. اگر شما با فردی که آلوده به این ویروس است تماس جنسی داشته باشید، آلودگی شما هر بار تازه شده و ویروس از بین نخواهد رفت.

از داشتن رابطه جنسی دهانی اجتناب کنید

از داشتن رابطه جنسی دهانی اجتناب کنید، چون زگیل‌های داخل دهان به راحتی قابل رؤیت نیستند و در ضمن به راحتی سبب انتقال بیماری به دیگران می‌شوند. در چند سال اخیر تعداد سرطان‌های حفره دهان مثلاً سرطان زبان، حنجره و لوزه در بعضی کشورها به مقدار زیادی افزایش‌یافته است. علت آن شیوع زیاد موارد آلودگی دهانی به این ویروس است.

کاندوم از انتقال این بیماری جلوگیری نمی‌کند

کاندوم از انتقال این بیماری جلوگیری نمی‌کند. بهترین روش پیشگیری از ابتلا و ابتلا مجدد به این بیماری، نداشتن رابطه جنسی نامشروع است. بنابراین از هر نوع رابطه جنسی خارج از خانواده اجتناب کنید.

هر سه ماه یک‌بار به پزشک مراجعه کنید

در یک سال اول پس از ابتلا هر سه ماه یک‌بار به پزشک مراجعه تا با وسایل مخصوص درشت‌نمائی تمامی نقاطی که احتمال آلودگی آن‌ها وجود دارد بررسی و زگیل‌ها از بین برده شوند. این اقدام در جلوگیری از عود بیماری بسیار مؤثر است.

هرگونه خونریزی از مجرای ادرار و واژن را به پزشک اطلاع دهید

خانم‌هایی که دارای زگیل تناسلی واژن هستند ممکن است پس از رابطه جنسی دچار خونریزی و یا لکه بینی شوند. زگیل‌های مجرای ادرار گاها سبب ادرار خونی می‌شوند ولی اکثراً بدون ادرار کردن یکی دو قطره خون از مجرای ادرار خارج می‌شود، ولی آن حتمی نیست. هرگونه زخم در ناحیه تناسلی، اطراف مقعد، کشاله ران، دور لب‌ها و داخل دهان را به پزشک گزارش کنید. از خصوصیات زخم‌های سرطانی خوب نشدن آن‌ها با درمان‌های متداول است.

آخرین مطالب

اشتراک گذاری