pishgiri

بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی

pishgiri

بلایی که مصرف خوسرانه مکمل‌ها سرتان می‌آورد

بلایی که مصرف خوسرانه مکمل‌ها سرتان می‌آورد

این مطلب تهیه و تنظیم شده توسط روابط عمومی بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی میباشد

به گزارش روابط عمومی بنیاد به نقل از خبرگزاری فارس، ایرج خسرو نیا رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی در برنامه روزنه رادیو گفت‌وگو پیرامون موضوع آمپول نوروبیون و احتمال سرطان‌زا بودن آن گفت: ویتأمین‌ها به دو دسته محلول در آب و محلول در چربی تقسیم می‌شوند که ویتأمین‌های محلول در آب از طریق ادرار دفع می‌شوند و موادی که برای خونسازی و اعصاب لازم است را نیز با خود دفع می‌کنند.

وی با بیان اینکه بنابراین وقتی ویتأمین مصرف می‌کنیم مقداری از مواد لازم بدن نیز دفع می‌شود افزود: بعضی از ویتأمین‌ها هم محلول در چربی هستند که باید از طریق کبد به بدن برسند و اگر به مقدار زیاد از آن‌ها مصرف کنیم در کبد تجمع کرده و باعث چرب شدن کبد می‌شوند.

رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی تصریح کرد: مصرف همه ویتأمین‌ها و مکمل‌ها به مقدار کم و با دستور پزشک اشکالی ندارد اما مقادیر زیاد آن‌ها باعث عوارض استخوانی و سنگ کلیه می‌شود و حتی ریزش مو و ناراحتی‌های پوستی نیز ایجاد می‌کند.

خسرو نیا اظهار کرد: متأسفانه در کشور ما چندین دارو بدون نسخه پزشک مصرف می‌شوند که یکی از آن‌ها ویتأمین‌ها هستند که استفاده بی‌رویه آن‌ها به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. همچنین مسکن‌ها و آنتی بیوتیک‌ها نیز از دیگر دارو‌های پر مصرف بدون نسخه هستند که مردم باید عوارض استفاده خودسرانه از این دارو‌ها را جدی بگیرند.

وی ادامه داد: دارو وقتی به میزان زیاد مصرف شود مشکلاتی را برای ما ایجاد می‌کند و حتی برخی اوقات باعث از بین رفتن کبد شده و نیاز به پیوند کبد را ایجاد می‌کند.

رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی در مصاحبه با رادیو گفت و گو گفت: هموطنان توجه داشته باشند که هیچ مکملی را بدون نسخه پزشک مصرف نکنند. نوروبیون زمانی لازم است که بعد از آزمایش خون مشخص شود که ما نیاز به مکمل داریم و پزشک آن را برای ما تجویز کند.

 

آخرین مطالب

اشتراک گذاری