جستجو

بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی

لزوم توسعه برنامه ادغام طب ایرانی در نظام سلامت در تمام دانشگاه‌ها

لزوم توسعه برنامه ادغام طب ایرانی در نظام سلامت در تمام دانشگاه‌ها

این مطلب تهیه و تنظیم شده توسط روابط عمومی بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی میباشد

معاون بهداشت وزارت بهداشت با تاکید بر لزوم توسعه برنامه ادغام طب ایرانی در نظام سلامت در تمام دانشگاه ها، اجرای این برنامه را در بهبود سبک زندگی مردم، پیشگیری از بیماری ها و تقویت نظام شبکه، موثر دانست.

به گزارش روابط عمومی بنیاد به نقل از ایسنا، دکتر حسین فرشیدی در جلسه ادغام شیوه زندگی سالم براساس آموزه های طب ایرانی در نظام سلامت کشور که با همکاری مرکز جوانی جمعیت، سلامت خانواده و مدارس و دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت برگزار شد، با بیان اینکه یکی از کمبودهای نظام شبکه بهداشت کشور که در برنامه های توسعه پنجم و ششم توسعه به آن تاکید شده، بهره مندی از تجارب چند هزار ساله طب ایرانی است، گفت: شبکه بهداشت و درمان در نظام سلامت جایگاه ویژه ای دارد، اگر به تاریخ ارائه خدمات سلامت در کشورمان بنگریم، دو اقدام مهم بسیار می درخشد، که یکی راه‌اندازی شبکه بهداشت و درمان و دیگری ادغام آموزش پزشکی در نظام ارائه خدمات سلامت است.

وی افزود: شبکه بهداشت و درمان هنوز هم جای کار دارد و باید ارتقا یابد تا به هدف غایی خود که بهره‌مندی آحاد جامعه از خدمات عادلانه سلامت است، برسیم.

وی با تاکید بر اولویت بهداشت و پیشگیری بر درمان، خاطرنشان کرد: پویشی تحت عنوان پویش ملی سلامت در کشور در حال اجراست که هدف از اجرای آن شناسایی افراد پرریسک فشارخونی و دیابتی و یا شناسایی مبتلایان به پرفشاری خون و دیابت است؛ اما این اقدام حداقل کاری است که انجام می دهیم، چراکه باید قبل از آنکه فرد به دیابت مبتلا شود، از ابتلای به دیابت پیشگیری می کردیم؛ درحالیکه اکنون به شناسایی بیمار بسنده کرده ایم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت در ادامه با اشاره به اسناد بالادستی در حوزه طب ایرانی، تصریح کرد: در اسناد بالادستی بر طب ایرانی و گیاهان دارویی تاکید شده است و این مبحث با همکاری و تعامل چندین معاونت می‌تواند به نتایج بهتری دست یابد.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، فرشیدی ضمن تاکید بر سبک زندگی سالم و انجام فعالیت فیزیکی، ادامه داد: بسیاری از مشکلات و بیماری‌های غیرواگیر با انجام ورزش و فعالیت بدنی کافی کاهش پیدا می کند. علاوه بر ورزش، تغذیه سالم نیز سهم بسزایی در اصلاح سبک زندگی دارد.

وی با بیان اینکه به مرور شاهد گسترش برنامه ادغام طب ایرانی در سایر دانشگاه‌ها در کشور خواهیم بود، گفت: با اجرای این برنامه، به سمت سبک زندگی سالم‌تر، پیشگیری و تقویت نظام شبکه پیش خواهیم رفت.

آخرین مطالب

اشتراک گذاری