فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

جستجو

این نوع سردرد نشانه سرطانی مرگبار است

این نوع سردرد نشانه سرطانی مرگبار است

این مطلب تهیه و تنظیم شده توسط روابط عمومی بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی میباشد

تشخیص سرطان مغز بسیار دشوار بوده و در برخی موارد تا فوت بیمار مشخص نمی شود اما نوعی سردرد از نشانه های این بیماری است که به تشخیص سریع تر آن کمک میکند.

به گزارش روابط عمومی بنیاد به نقل از سلامت نیوز، سرطان مغز به مجموعه ای از سلول ها گفته می شود که به صورت غیر طبیعی داخل مغز رویش کرده ‌اند. همه سرطان های مغز شامل تومورها می شود اما همه تومورها سرطانی نیستند. بیش از ۱۲۰ نوع تومور مغزی وجود دارد که بر اساس درگیری بافت مغز متفاوت است؛ تفاوت شان هم سایز یا موقعیت آن ها است.

سرطان مغز و دیگر قسمت های سیستم عصبی تقریباً دهمین علت اصلی مرگ و میر در مردان و زنان است و تخمین زده شده است که در کشور های بزرگ؛ حدود ۱۸ هزار نفر هر سال بر اثر تومور های مغزی جان خود را از دست می‌ دهند. اکثر این تومور ها تشخیص داده نمی شوند، مگر این که علائمی از آن ها را ببینید که در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک قصد داریم این علائم را به شما معرفی کنیم.

این علائم بستگی به تومور های اصلی مغزی به دو دسته بندی تقسیم می‌ شوند؛

علائم عمومی شامل سر درد، حالت تهوع، استفراغ، کاهش سطح هوشیاری و تشنج است.

علائم فوکال شامل تشنج (که بستگی به موقعیت تومور دارد)، ضعف، از دست دادن حواص مختلف، سختی هنگام تکلم و از دست دادن بینایی می شود.

علاوه بر آنچه گفته شد، برخی از نشانه ها پزشک را در تشخیص بیشتر یاری می کند؛ نشانه هایی شامل:

سر دردی که هنگام صبح بدتر می شود و با استفراغ از بین می رود را میتوان به علائم سرطان مغز مرتبط دانست. حالت تهوع و تشنج، مشکلات مربوط به ادراک، مشکلات بینایی، شنوایی، مشکل در تکلم، از دست دادن اشتها، مشکل هنگام راه رفتن، نا تعادلی بدن، ضعف ماهیچه، جزء علائم اصلی تومور مغزی هستند.

تومورهای مغزی از مغز نشأت می گیرند و ممکن است سرطانی یا غیر سرطانی باشند و خیلی سریع رشد کنند یا رشد آن ها آهسته باشد. در هر صورت بیش از ۱۲۵ نوع تومور اصلی مغزی وجود دارد. علائم عمومی شامل سردرد، حالت تهوع و استفراغ، کاهش سطح هوشیاری و تشنج است و علائم فوکال را نیز در بالا به شما معرفی کردیم.

البته عوامل خطر هنوز ناشناخته باقی مانده اند؛ اما بعضی از آن ها می تواند شامل اختلال سیستم ایمنی یا ابتلا به مشکلاتی مانند ایدز یا ویروس های دیگر باشد که در چنین حالتی پیوند اعضا را انجام می دهند.

طبق اطلاعات موجود، این علامت همراه با سر درد، حالت تهوع، استفراغ و سرگیجه در افراد به وجود می‌ آید. در واقع این تومور ها نوعی از تومور های مغزی اولیه هستند و تشخیص آن ها راحت نیست. گاهی اوقات علائمی به همراه ندارند و زمانی هم که باعث ایجاد علائم می شوند، ممکن است که به اشتباه آن را شبیه به بیماری های دیگر تشخیص دهند. در بعضی از موارد پزشک به صورت غیر منتظره متوجه این تومور ها می شود که احتمالا از طریق ام آر آی خواهد بود.

مشکل شنوایی در یکی از گوش ها، زنگ زدن یکی از گوش ها، بی حسی یا ضعف در عضلات صورت و دوبینی با سرطان مغز مرتبط است. همه این ها می‌ تواند از علامت تومور های سرطانی مغز باشد و زمانی اتفاق می‌ افتد که تومور غیر سرطانی وارد عصب‌ ها می شود؛ عصبی که در قسمت داخلی گوش وجود دارد و به ساقه مغزی منتهی می‌ شود.

این عصب مسئول تعادل و انتقال اطلاعات و صدا از گوش به مغز است که معمولاً به صورت تدریجی رشد می کند و به بافت اطراف پخش نمی شود. این علائم زمانی اتفاق می افتد که تومور ها به اندازه کافی بزرگ شده اند و به عصب های کناری، رگ های خونی و بافت مغز فشار وارد می کنند.

طبق اطلاعات موجود در بیمارانی که به تومور های مغزی دچار هستند، می‌ توانند از علم روزِ بیولوژیک و اطلاعاتی که وجود دارد؛ استفاده کنند. در واقع اطلاعات دقیق تری نیاز است تا راه تشخیص و استراتژی درمان در پیش گرفته شود و تراپی های مورد نظر صورت بگیرد. برای بیمارانی که رادیوتراپی انجام می دهند، تکنولوژی های پیشرفته ای مانند استفاده از پروتون یون های کربنی وجود دارد که می تواند کنترل روی تومور را به حداکثر برساند.

بخشی از این مسئله ژنتیکی است که باعث رشد سرطان در بدن می‌ شود؛ اما قرار گرفتن در معرض امواج رادیویی یونیزه هم می تواند عامل خطر باشد. در کل؛ هر کسی در هر سنی ممکن است به این سرطان مبتلا شود.

متأسفانه هیچ راه جلوگیری دقیقی برای پیشگیری از سرطان مغز وجود ندارد که این موضوع دقیقاً برعکس دیگر سرطان ها است.

آخرین مطالب

اشتراک گذاری