فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

جستجو

دو واکسن جدید وارد برنامه واکسیناسیون کشوری شد

دو واکسن جدید وارد برنامه واکسیناسیون کشوری شد

این مطلب تهیه و تنظیم شده توسط روابط عمومی بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی میباشد

رییس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت ابراز امیدواری کرد که واکسن های روتاویروس و پنوموکوک از بهمن ماه به برنامه ایمن سازی کشور افزوده و واکسیناسیون احتمالا از یک استان آغاز شود و در با تامین واکسن در هفته‌های بعد در سراسر کشور، انجام شود.

به گزارش روابط عمومی بنیاد به نقل از ایسنا، دکتر سید محسن زهرایی با بیان اینکه واکسن روتاویروس که از اسهال‌های شایع در کودکان پیشگیری می‌کند در سه نوبت ۲، ۴ و ۶ ماهگی قابل تزریق است، افزود: واکسن روتاویروس به صورت خوراکی مصرف می شود.

وی با اشاره به فرم تزریقی واکسن پنوموکوک، یادآور شد: بر اساس مصوبه کمیته کشوری ایمن سازی، این واکسن نیز در سنین ۲، ۴ و ۱۲ ماهگی برای نوزادان قابل تزریق است. در حال حاضر شبکه بهداشت کشور آماده ورود این واکسن‌هاست تا پس از فراهم شدن شرایط، این دو واکسن نیز به گروه هدف تزریق شود.

رییس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت از تلاش های مجموعه های واکسن‌ساز دانش بنیان داخلی برای ساخت این دو واکسن خبر داد و گفت: امیدواریم وقتی تولید داخلی این دو واکسن به نتیجه رسید و مطالعات کنترل کیفی توسط سازمان غذا و دارو بررسی و تاییدیه و مجور مصرف توسط این مجموعه ها دریافت شد بتوانیم از تولیدات داخلی در برنامه واکسیناسیون کشوری استفاده کنیم اما در حال حاضر به دلیل زمان بر بودن این پروسه، واکسیناسیون با واکسن‌های وارداتی انجام و پس از تایید واکسن‌های داخلی، این کار با تولیدات داخلی انجام می شود.

واکسیناسیون موثرترین مداخله بهداشتی برای حفاظت از سلامت کودکان

وی از واکسیناسیون به عنوان موثرترین مداخله بهداشتی شناخته شده برای حفاظت از سلامت کودکان یاد کرد و گفت: واکسیناسیون سالانه در جهان از مرگ ۲.۵ میلیون کودک پیشگیری می‌کند که نشان دهنده اثربخشی بسیار بالای واکسن هاست.

رییس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت با اشاره به تولید و تنوع واکسن های جدید همزمان با پیشرفت علم و تکنولوژی، خاطرنشان کرد: در حال حاضر واکسن های بیشتری علیه تعداد بیشتری از بیمارها در دسترس ما قرار دارد و برنامه ایمن سازی کشورها برخلاف ۴۰ سال پیش که شش بیماری مانند سل، دیفتری، کزاز، سیاه سرفه، فلج اطفال و سرخک را پوشش می‌داد، توسعه یافته است.

زهرایی برنامه ایمن سازی کشوری در ایران را بسیار قوی دانست و افزود: این برنامه با جلب مشارکت عمومی و فرهنگسازی مناسب در خانواده‌ها و همچنین حمایت حاکمیت، جایگاه ویژه‌ای دارد. در حال حاضر پوشش واکسیناسیون در کشورمان در حد مطلوبی قرار دارد.

پیشرفت‌های پوشش واکسیناسیون در ایران

وی ادامه داد: برنامه توسعه ایمن سازی در کشور از سالهای ۶۲ و ۶۳ در کشورمان آغاز شد در حالیکه در سالهای قبل از آن، برنامه واکسیناسیون به صورت پراکنده در سیستم بهداری سابق جریان داشت اما با برنامه ریزی وسیع و ایجاد شبکه بهداشت از سال ۶۳، برنامه توسعه ایمن سازی با هدف ارائه یکسان واکسن در سراسر کشور شکل گرفت.

رییس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت با بیان اینکه در سال ۶۳ پوشش واکسیناسیون در کودکان گروه هدف به طور متوسط حدود ۳۵ درصد بود، افزود: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده در کمتر از هفت سال و در سال ۱۳۷۰ به پوشش بسیار مناسب حدود ۹۵ درصدی رسید و سال‌های سال است که پوشش واکسیناسیون در کشورمان در حد ۹۸ تا ۹۹ درصد گروه هدف در کودکان است.

به گفته دکتر زهرایی، پوشش بالای واکسیناسیون کودکان کشورمان در منطقه جزو برترین‌ها و در دنیا نیز در مقایسه با کشورهای صنعتی و توسعه یافته، ایران پوشش واکسیناسیون کامل‌تر و جامع‌تری دارد.

دستاوردهای واکسیناسیون در کشور برای سلامت کودکان و جامعه

وی به دستاوردهای واکسیناسیون کشوری برای سلامت کودکان و جامعه اشاره و عنوان کرد: با واکسیناسیون توانستیم بیماری فلج اطفال را از کشورمان پاک کنیم؛ به گونه‌ای که آخرین مورد فلج اطفال در کشورمان مربوط به یکی از اتباع بیگانه در سال ۱۳۷۹ بوده و بعد از آن با وجود اینکه این بیماری در مرزهای خارجی وجود دارد، هیچ موردی از فلج اطفال در طول سال‌های گذشته در کشور نداشته‌ایم.

رییس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: با پوشش مناسب واکسیناسیون، بیماری سرخک در مرحله حذف قرار گرفته و جزو سه کشور اول منطقه هستیم که در سال ۱۳۹۸ تاییدیه حذف سرخک و سرخجه به ایران اعطا شد. همچنین در سال‌های اخیر، شیوع حاملین مزمن هپاتیت ب از ۳.۵ درصد جامعه به کمتر از یک درصد رسیده و روند کاهشی هپاتیت ب همچنان در کشور ادامه خواهد داشت.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، زهرایی با اشاره به تکلیف وزارت بهداشت در برنامه توسعه برای ارتقای واکسیناسیون کشوری همتراز با کشورهای توسعه یافته، از به ثمر نشستن تلاش‌ها برای ورود دو واکسن روتاویروس و پنوموکوک به برنامه ایمن سازی کشوری خبر داد و گفت: در حال حاضر ۱۳۸ کشور دنیا از این دو واکسن در برنامه واکسیناسیون کشوری خود استفاده می کنند و با اضافه شدن این دو واکسن، جهش بزرگی در برنامه واکسیناسیون خواهیم داشت که منافع بسیاری برای سلامت کودکان به همراه خواهد داشت.

اثرات اضافه شدن دو واکسن جدید به برنامه ایمن سازی کشوری

وی تاکید کرد: واکسن روتاویروس بر اساس پیش بینی‌ها می‌تواند سالیانه از ۱۲۰ هزار مورد بستری کودکان به دلیل اسهال‌های روتاویروسی و همچنین واکسن پنوموکوک از حدود ۵۰ هزار عفونت‌های شدید پنوموکوکی پیشگیری و مصرف آنتی بیوتیک و در نتیجه مقاومت آنتی بیوتیکی را کمتر کند.

آخرین مطالب

اشتراک گذاری