فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

جستجو

هشدار وزارت بهداشت درباره انجام ۳ کار در طب سنتی

هشدار وزارت بهداشت درباره انجام ۳ کار در طب سنتی

این مطلب تهیه و تنظیم شده توسط روابط عمومی بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی میباشد

مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت در خصوص انجام کارهای درمانی با عنوان طب سنتی گفت: برخی اوقات بیماران، به دلیل مراجعه به این افراد، زمان طلایی درمان را از دست می‌دهند و دچار عوارض جبران‌ناشدنی می‌شوند.

به گزارش روابط عمومی بنیاد به نقل از خبرگزاری فارس، حسینی یکتا مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت با اشاره به اینکه اعمال یداوی در طب ایرانی از جمله فصد، حجامت، زالو درمانی و … به عنوان روش‌های درمانی سنتی محسوب می‌شود، گفت: اعمال یداوی معمولاً در طب ایرانی آکادمیک و دانشگاهی به عنوان خط اول درمان محسوب نمی‌شود و بسته به مورد و تصمیم پزشک متخصص طب ایرانی تجویز می‌شود.

وی افزود: در منابع طب ایرانی در خصوص انجام این اعمال در سنین مختلف، زمان‌های اقدام‌، نوع بیماری و به طور کلی شرایطی که اجازه انجام اینگونه اعمال را داریم مطالب گسترده‌ای وجود دارد که برخی افراد در سطح جامعه بدون اطلاع از حداقل دانستنی‌ها ‌با سوءاستفاده از جهل مردم به جهت کسب درآمد و شهرت اقدام به مداخله‌گری در امر درمان می‌کنند.

به گفته وی، از این رو برخی اوقات بیماران به جهت مراجعه به این افراد، زمان طلایی درمان را از دست می‌دهند و دچار عوارض جبران ناشدنی می‌شوند.

وی ادامه داد: اینگونه افراد معمولاً مداخله‌گر درمان هستند نه پزشک متخصص یا دوره دیده در حوزه طب ایرانی و بدون در نظر گرفتن شرایط بیمار، اقدام به درمانگری و انجام اعمال یداوی می‌کنند.

حسینی یکتا در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وجود نیروی تخصصی آموزش‌دیده در این حوزه تاکید کرد: مردم‌ باید با مراجعه به مراکز و افراد متخصص از خدمات ایمن‌ و تایید شده طب سنتی بهره‌مند شوند.

وی در پایان با بیان اینکه پیگیری و برخورد با این افراد در دستور کار وزارت بهداشت قرار دارد، گفت: مردم برای حفظ سلامت خود باید در مراجعه به پزشک دقت کافی داشته باشند و تنها به مراکز مجاز و تحت نظارت وزارت بهداشت مراجعه کنند. همچنین، در صورت مشاهده هرگونه تخلف در حوزه طب ایرانی، مراتب را به مراجع ذی‌ربط گزارش دهند.

آخرین مطالب

اشتراک گذاری