جستجو

بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی

کدام افراد در خطر ابتلا به اختلالات روان هستند؟

کدام افراد در خطر ابتلا به اختلالات روان هستند؟

این مطلب تهیه و تنظیم شده توسط روابط عمومی بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی میباشد

به گزارش روابط عمومی بنیاد به نقل از خبرگزاری فارس، حمید پیروی، مسؤول مرکز مشاوره دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان اینکه در هر زمان، مجموعه متنوعی از عوامل فردی، خانوادگی، اجتماعی و ساختاری ممکن است برای محافظت یا تضعیف سلامت روان ترکیب شوند،اظهار کرد: اگرچه اکثر مردم انعطاف‌پذیر هستند، اما افرادی که در معرض شرایط نامطلوب از جمله فقر، خشونت، ناتوانی و نابرابری هستند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به اختلال‌روان قرار دارند.

وی ادامه داد: عوامل محافظتی و خطر شامل عوامل روانشناختی و بیولوژیکی فردی مانند مهارت‌های عاطفی و ژنتیک است. بسیاری از عوامل خطر و محافظت از طریق تغییرات در ساختار و یا عملکرد مغز تحت‌تأثیر قرار می‌گیرند.

دبیر اجرایی همایش تخصصی روز جهانی سلامت روان با اشاره به نقش سیستم سلامت و حمایت اجتماعی در حفظ و ارتقاء سلامت روان، گفت: سیستم‌های بهداشتی هنوز به اندازه کافی به نیازهای افراد مبتلا به اختلالات‌ روانی پاسخ نداده‌اند و به میزان قابل‌ توجهی در کمبود منابع قرار دارند. شکاف بین نیاز به درمان و ارائه آن در سراسر جهان گسترده است.

پیروی با بیان اینکه خدمات درمانی و یا مشاوره‌ای به مبتلایان اختلال‌ روان هنگام ارائه اغلب از نظر کیفیت ضعیف است، خاطرنشان کرد: به‌ عنوان مثال، تنها 29 درصد افراد مبتلا به روان‌پریشی و تنها یک سوم از افراد مبتلا به افسردگی، مراقبت‌های رسمی از سلامت‌روان دریافت می‌کنند.

وی با بیان اینکه افراد مبتلا به اختلالات‌ روان همچنین به حمایت اجتماعی از جمله حمایت در توسعه و حفظ روابط شخصی، خانوادگی و اجتماعی نیاز دارند، تصریح کرد: افراد مبتلا به اختلالات‌روان ممکن است برای برنامه‌های آموزشی، اشتغال، مسکن و مشارکت در فعالیت‌های معنادار دیگر به حمایت نیاز داشته باشند.

مسوول مرکز مشاوره دانشگاه علوم پزشکی ایران درباره اهمیت سلامت‌روان، گفت: در سال‌های اخیر، نقش مهم سلامت‌ روان در دستیابی به اهداف توسعه جهانی، همان طور که با گنجاندن سلامت‌ روان در اهداف توسعه پایدار نشان داده شده است، افزایش یافته است.

هشدار نسبت به مرگ دو دهه زودتر مبتلایان به بیماری‌های روانی شدید

پیروی با بیان اینکه افسردگی یکی از علل اصلی ناتوانی است، افزود: خودکشی چهارمین عامل مرگ و میر در بین گروه سنی 15 تا 29 سال در جهان است. افراد مبتلا به بیماری‌های روانی شدید به‌ علت شرایط جسمی قابل پیشگیری، زودتر از موعد حتی دو دهه زودتر می‌میرند.

وی خاطرنشان کرد: علیرغم پیشرفت در برخی کشورها، افراد مبتلا به بیماری‌های روانی اغلب نقض شدید حقوق بشر، تبعیض و انگ را تجربه می‌کنند. بسیاری از بیماری‌های روان را می‌توان با هزینه نسبتاً کم به‌ طور مؤثر درمان کرد، با این حال شکاف بین افراد نیازمند مراقبت و افرادی که به مراقبت دسترسی دارند، همچنان قابل توجه است و پوشش درمانی موثر، بسیار کم است.

آخرین مطالب

اشتراک گذاری