pishgiri

بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی

pishgiri

افزایش کودکان کار و خیابان تهران/ کارکردن کودکان زیر۶ سال جرم است؛ اگر دیدید با ۱۲۳ تماس بگیرید

این مطلب تهیه و تنظیم شده توسط روابط عمومی بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی میباشد

سرپرست دفتر امور آسیب‌دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور سرانه نگهداری و توانمندسازی هر کودک کار و خیابانی در مراکز بهزیستی را سالانه ۱۵ میلیون تومان اعلام کرد.

محمدرضا حیدرهایی در گفت‌وگو با ایسنا، در مورد ساماندهی کودکان کار می‌گوید: در حال حاضر ۵۰۰ کودک بدسرپرست و بی‌سرپرست کار و خیابانی در ۲۰ مرکز نگهداری از کودکان بهزیستی در سراسر کشور نگهداری می‌شوند.

وی با بیان اینکه سازمان بهزیستی به عنوان بزرگترین سازمان اجتماعی در قانون، متولی رسیدگی به امور کودکان کار و خیابانی است و بر اساس قانون حمایت از اطفال مصوب سال ۹۹ موظف است با همکاری دستگاه‌ها نسبت به شناسایی، جذب، حمایت و توانمندسازی این کودکان اقدام کند، می‌افزاید: به منظور کاهش کودکان کار در چهار راه‌ها و خیابان‌ها باید خانواده‌های آنها توانمند شوند که در این راستا سازمان بهزیستی مراکزی را تحت عنوان مراکز آموزشی، حمایتی کودک و خانواده تاسیس کرده است و در حال حاضر ۶۲ مرکز در این زمینه فعال هستند.

افزایش تعداد کودکان کار تهران

حیدرهایی خاطرنشان می‌کند: در هر استان از کشور یک مرکز آموزشی حمایتی کودک و خانواده تاسیس شده است، اما به دلیل افزایش تعداد کودکان کار در تهران ۲۱ مرکز از این تعداد، در تهران راه‌اندازی و فعالیت می‌کنند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا باوجود حضور بیشتر تعداد کودکان کار و خیابان در تهران، ۲۱ مرکز آموزشی حمایتی برای این کودکان می‌تواند پاسخگوی نیاز آنها باشد؟ توضیح می‌دهد: باتوجه به پهنه‌بندی که در استان تهران شده است، آنچه که از مراکز درخصوص شناسایی کودکان کار و خیابان می‌خواهیم به درستی انجام شود، به نظر این تعداد مرکز حمایتی برای شهر تهران کفایت می‌کند.

حیدرهایی می‌افزاید: این ۲۱ مرکز حمایتی آموزشی برای کودکان کار و خیابان در شهر تهران است و به نظر این تعداد مرکز مشروط بر اینکه تمامی دستورالعمل‌های حمایتی (شناسایی کودکان، سرشماری مناطق و پهنه بندی مناطق) را به درستی انجام دهند، کفایت می‌کند. به نظر برخی از مراکز این وظایف را به درستی انجام نمی‌دهند و در جلساتی که از ابتدای سال با آنها برگزار کردیم از آنها خواسته‌ایم که اگر توان انجام این اقدامات را ندارند انصراف دهند.

سرپرست دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی تصریح می‌کند: کودکان کار و خیابان در محل کار شناسایی می‌شوند و براساس محل کار به مراکز آموزشی و حمایتی آن منطقه ارجاع می‌شوند.

پیش ‌بینی وجود ۱۴ هزار کودک کار و خیابانی در کشور

شناسایی ۷۰۰۰ کودک تاکنون

به گفته حیدرهایی، تا کنون ۷۰۰۰ کودک کار و خیابانی در کشور شناسایی و از این مراکز خدمت دریافت کرده‌اند، ادامه می‌دهد: بر اساس برآوردها ۱۴ هزار کودک کار و خیابانی در کشور وجود دارد.

وی در خصوص ۷۰۰۰ کودک کار و خیابانی که تاکنون شناسایی نشده‌اند می‌گوید: پیش‌بینی می‌شود که بسیاری از این کودکان، کودک کار باشند اما کودک خیابانی نباشند؛ ممکن است این کودکان در سرشماری کارگاه‌هایی که حق بیمه پرداخت می‌کند در نظر گرفته نشوند تا حق بیمه‌ای پرداخت نکنند. اگر این کودکان ایرانی باشند در سرشماری کارگران لحاظ می‌شوند اما اگر از اتباع باشند در سرشماری لحاظ نمی‌شوند تا حق بیمه پرداخت نکنند. اتباع غیرمجاز نمی‌توانند به دلیل فقدان برگه هویتی در این زمینه شکایت کنند.

۸۵ درصد کودکان کار شناسایی شده “ایرانی” نیستند

این رقم در تهران به ۶۳ درصد می‌رسد 

حیدرهایی با اشاره به اینکه ۸۵ درصد کودکان کار و خیابانی شناسایی شده در کشور، اتباع خارجی هستند، می‌گوید: در شهر تهران از مجموع کودکان کار و کودکان خیابانی شناسایی و جذب شده ۶۳ درصد اتباع خارجی هستند.

۷۰ درصد کودکان کار و خیابان “خارجی” اوراق هویتی ندارند

بهزیستی نمی تواند به این دسته از کودکان خدمات تحصیلی و مادی ارائه دهد 

وی با بیان اینکه ۷۰ درصد این اتباع خارجی نیز غیر مجاز بوده و اوراق هویتی ندارند و سازمان نمی‌تواند در حوزه توانمندسازی و تحصیل به این کودکان خدمات ارائه دهد و صرفا از حمایت‌های غیر مادی سازمان می‌توانند برخوردار شوند، بر اهمیت استفاده از ظرفیت مردمی و ضرورت آگاه‌سازی مردم در مواجه با کودکان کار و خیابانی بیان می‌کند: مردم باید بدانند که هر کمک مالی و پرداخت پول به کودکان کار و خیابانی در جهت آسیب زدن به این کودکان است و باید از پرداخت پول و کمک مالی به این کودکان جلوگیری کنند.

کار کردن کودکان ۰ تا ۶ ساله جرم است؛ اگر کودکی دیدید با ۱۲۳ تماس بگیرید 

سرپرست دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی می‌افزاید: با توجه به اینکه بر اساس قانون، کار کردن کودکان ۰ تا ۶ جرم است، هموطنان در صورت مشاهده کودکان صفر تا ۶ ساله در حال تکدی‌گری، کار، کار خیابانی و… با مراکز اورژانس اجتماعی ۱۲۳ تماس بگیرند تا همکاران اورژانس بر اساس وظیفه مراجعه و کودک را از شرایط مخاطره آمیز دور کنند. همچنین اگر کودکان کار بیشتر از ۶ سال را نیز مشاهده کردند می‌توانند آن را گزارش کنند و همکاران وی را به مراکز روزانه حمایت از کودکان ارجاع می‌دهند.

منبع خبرگزاری دانشجویان ایران 

/انتهای پیام

مطالب مرتبط

Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *