فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

جستجو

جایگاه ایران در کشف ۹۰ درصدی تریاک/تغییر الگوی تولید و مصرف موادمخدر در فضای مجازی

این مطلب تهیه و تنظیم شده توسط روابط عمومی بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی می‌باشد

به گزارش روابط عمومی بنیاد به نقل از ایرنا، علیرضا کاظمی روز دوشنبه در نشست خبری هفته مبارزه با مواد مخدر اظهارداشت: تقویت دیپلماسی مبارزه با مواد مخدر از محوری ترین موضوعاتی است که به طور جد دنبال می شود و نمونه آن اجلاس وین و اخیرا اجلاس سه جانبه با حضور پاکستان و نماینده سازمان ملل در تهران بود.

 

وی افزود: قاچاق مواد مخدر به عنوان جرمی پذیرفته شده با سود سالانه حدود ۵۰۰ میلیارد دلاری در جهان است.

 

وی ادامه داد: در سطح دنیا چیزی حدود ۲۸۴ میلیون نفر از سنین ۱۵ تا ۶۴ حداقل یکبار اقدام به مصرف مواد مخدر کرده اند و سالانه ۵۰۰ هزار نفر در دنیا به دلیل دوز مصرف بالا طعمه مرگ می شوند. که تجربه تلخ دنیا در مخدرها است.

 

وی گفت: علاوه بر این اکنون ۱۱۲۷ ماده روان گردان در دنیا داریم که این مسئله به دلیل افزایش مواد مخدر شیمیایی وصنعتی در جهان است که الگوی مصرف را تغییر داده است و در برخی موارد شاهد مصرف ترکیبی مواد هستیم که در حال گسترش است.

 

کاظمی گفت: همچنین افزایش بیش از ۲۶ درصدی را در مصرف گروه سنی ۱۵ تا ۶۴ سال در سطح جهانی داریم. یکی از رویدادهای جدید جوان گزینی استفاده از مواد مخدر است که با باورهای غلط در حال گسترش است.

 

وی افزود: علاوه بر این حشیش با ۲۰۹ میلیون مصرف کننده بیشترین مصرف کننده مواد مخدر را دارد و تریاک در رتبه دوم قرار دارد.

 

کاظمی خاطرنشان کرد: ۳۲ درصد سطح زیر کشت خشخاش در منطقه خاورمیانه در سال ۲۰۲۲ نسبت به ۲۰۲۱ افزایش یافته است و ایران در لبه تولید و ترانزیت قرار دارد. تولید مواد نیز از ۵۰۰ تن در اوایل قرن ۲۱ اکنون به ۱۰ هزار تن رسیده و ۹۰ درصد تریاک دنیا در افغانستان‌ کشت و تولید می شود.

 

جایگاه ایران در کشف ۹۰ درصدی تریاک/تغییر الگوی تولید و مصرف موادمخدر در فضای مجازی

 

وی تاکیدکرد: با این حال جمهوری اسلامی ایران با تمامی ظرفیت خود در مقابل این موضوع ایستاده است و مبارزه همه جانبه را اختیار و موفقیت های بسیاری را تجربه کرده است. طی برنامه ششم توسعه جمهوری اسلامی در ضربه به بنیان های مالی این مساله بیش از ۷۰ هزار میلیارد تومان ضربه وارد شده است.

 

وی افزود: تقدیم ۶۷ شهید سرافراز و سربلند در حوزه مواد مخدر تنها در دوره برنامه ششم اتفاق افتاد. کشف ۵۴۲۸ تن مواد مخدر از دستاوردهای این دوره بوده است. ما در این برنامه دو اولویت داشتیم که در جمع اوری معتادان متجاهر و ضربه به بنیان های مالی دستاورد خوبی داشتیم اما در حوزه پیشگیری نیز اتفاقات بزرگی رخ داده است.

 

کاظمی گفت: در جمع آوری معتادان متجاهر نیز فقط در سطح شهر تهران از ظرفیت ۵ هزار نفری به ۲۵ هزار نفر رسیده ایم که افزایش پنج برابری دارد. اما در کشور افزایش بیش از ۱۲۰ درصدی ظرفیت نگهداری معتادان متجاهر داشته ایم که اقدامی تحولی را در حوزه مواد مخدر تجربه کردیم.

 

تشکیل ۵۰ هزار کانون یاریگران زندگی در مدارس کشور

 

به گفته وی به طور میانگین سالانه حدود ۵ هزار خانواده تحت پوشش آموزش مهارت در برابر آسیب اجتماعی قرار می گیرند. اکنون در بیش از ۵۰ هزار مدرسه کانون یاریگران زندگی داریم که توانستیم بیش از ۵ و نیم میلیون دانش آموز را تحت آموزش پیشگیرانه قرار بدهیم.

 

کاظمی افزود: در این دوره ۵۶۰ هزار دانشجو نیز تحت آموزش پیشگیری از اعتیاد قرار گرفتند و به طور میانگین سالانه حدود یک میلیون نفر از جامعه کارگری تحت آموزش های پیشگیرانه قرارمی گیرند.

 

وی ادامه داد: در حال حاضر حدود ۸ هزار و ۹۰۰ مرکز درمان اعتیاد در سراسر کشور فعال هستند که شامل مراکز سرپایی تا نگهداری است که به طور میانگین سالانه به یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر خدمات می دهند.

 

قائم مقام دبیرکل ستاد به برنامه تحولی برای ۱۴۰۱ اشاره کرد و گفت: مهم ترین اتفاق در سال گذشته افزایش مراکز نگهداری ماده ۱۶ بود که افزایش ۱۲۸ درصدی داشته است.

 

تغییر الگوی تولید و مصرف موادمخدر در فضای مجازی

 

به گفته کاظمی، علاوه بر این امروزه شاهد تحولاتی در الگوی تولید و مصرف در سطح جهانی در حوزه فضای مجازی هستیم و متناسب با این تغییر رویکرد سوداگران کمیته فضای مجازی در ستاد شکل گرفته است که گام مهم آن پیشنویس سند تحولی مبارزه با مواد مخدر است که تدوین شده و در حال نهایی شدن است.

 

وی ادامه داد: یکی دیگر از اقدامات استقرار طرح یاریگران زندگی در روستاها بود که اکنون در روستاهای ۵ استان تشکیل شده و امیدواریم تجربه این روستاها برای تمامی روستاهای کشور تعمیم یابد.

 

این مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر همچنین ایجاد طرح یاریگران زندگی در محلات را از دیگر اقدامات عنوان کرد و افزود: تابه امروز در ۷ استان و ۳۴ محله و با کمک از هسته های مردمی و با برنامه ریزی دقیق آغاز خواهد شد.

 

وی به جمع اوری معتادان متجاهر اشاره کرد و گفت: این سامانه برای جمع آوری، نگهداری و آموزش معتادان متجاهر است که کمک بزرگی برای کنترل آسیب اعتیاد خواهد بود.

 

وی به چالش قانونی در مبارزه با مواد مخدر اشاره کرد و گفت: این قانون مربوط به سال ۶۷ بوده و اکنون اصلاحات ان تدوین و با دو فوریت تقدیم مجلس شد.

 

کاظمی گفت: برای نخستین سال در طول ۴۰ سال گذشته ستاد توانست تمام درآمدهای تکلیفی خود را جذب کند. بیش از یک هزارمیلیارد تومان از حوزه مبارزه با مواد مخدر و ضربه به بنیان مالی کسب و به خزانه وارد شد.

 

وی تقویت دیپلماسی بین المللی را از دیگر اهداف ستاد عنوان کرد و افزود: مواد مخدر تنها عرصه ای است که دشمنان و دنیا با تمام تحریم ها نتوانسته ایران را از معادلات مبارزه با مواد مخدر حذف کند.

LinkedIn
Email
Telegram
WhatsApp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *