فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

جستجو

«زامبی» در ایران؟ ؛ مصرف آن در آمریکا افزایش یافت | تولید ۸۰ درصد تریاک جهان در نزدیکی ایران | تجارت اینترنتی مواد مخدر رو به افزایش است

این مطلب تهیه و تنظیم شده توسط روابط عمومی بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی می‌باشد

قائم‌مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدرگفت: شاهد افزایش ۲۶ درصدی مصرف مواد مخدر در سنین ۱۵ تا ۶۴ سال در جهان هستیم.

به گزارش روابط عمومی بنیاد به نقل ازهمشهری آنلاین، علیرضا کاظمی قائم‌مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: قاچاق مواد مخدر به عنوان یک جرم سازمان‌یافته در ۲۰۰ کشور جهان در جریان است. در دنیا بیش از ۲۸۴ میلیون نفر حداقل یک بار مصرف مواد مخدر را تجربه کردند.

کمک دارک وب و فضای مجازی به توزیع مواد مخدر

وی با بیان اینکه سالانه ۵۰۰ هزار نفر به دلیل سوءمصرف مواد مخدر جان خود را از دست می‌دهند، گفت: تجارت اینترنتی مواد مخدر رو به افزایش است و دارک وب و فضای مجازی به توزیع مواد مخدر کمک می‌کند.

 

افزایش ۲۶ درصدی مصرف مواد مخدر

قائم‌مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر بیان کرد: یک هزار و ۱۲۷ ماده روان‌گردان تاکنون کشف شده است، و شاهد افزایش ۲۶ درصد مصرف مواد مخدر در سن ۱۵ تا ۶۴ سال را در جهان هستیم.

 

حشیش؛ رتبه اول مصرف مواد مخدر

کاظمی گفت: ۲۰۹ میلیون نفر در جهان حشیش مصرف می‌کنند و استعمال حشیش در رتبه اول قرار دارد و بعد از آن مصرف تریاک، کوکائین و اکستازی‌ها در رتبه‌های بعدی هستند.

 

تولید ۸۰ درصد تریاک جهان در افغانستان

وی ادامه داد: تولید مواد مخدر در افغانستان طی ۲  دهه گذشته ۵۰ برابر شده است و بیش از ۸۰ درصد تریاک جهان در افغانستان تولید می‌شود. همچنین تولید مواد مخدر شیشه طی دو دهه اخیر افزایش چشمگیری داشته است.

 

قائم‌مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر تصریح کرد: بیش از ۷۰ هزار میلیارد تومان به بنیادهای اقتصادی قاچاقچیان ضربه وارد شده است و ۸ نفر امسال خود را جان خود را در راه مبارزه با مواد مخدر از دست داده‌اند.

 

۱۷ هزار و ۶۳۰ درگیری با قاچاقچیان مواد مخدر از ابتدای سال تاکنون

به گفته کاظمی، جمهوری اسلامی از ابتدای سال تاکنون ۱۷ هزار و ۶۳۰ فقره عملیات درگیری با قاچاقچیان مواد مخدر داشته است.

 

وی تصریح کرد: ظرفیت نگهداری معتادان متجاهر در تهران از ۴ هزار نفر به ۲۶ هزار نفر افزایش پیدا کرده است و در کشور هم ۱۲۴ درصد رشد در حوزه ساماندهی معتادان متجاهر داشته ایم.

 

قائم‌مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: در تهران ۱۱ مرکز نگهداری معتادان متجاهر و در سیستان و بلوچستان ۵ مرکز، خراسان رضوی ۳ مرکز، خوزستان ۲ مرکز، کرمان ۲ مرکز، البرز ۲ مرکز، و در قم، اصفهان، لرستان، همدان، کرمانشاه، فارس و قزوین یک مرز وجود دارد.

 

کاظمی گفت: در ۵۰ هزار مدرسه کانون یاریگران زندگی راه‌اندازی شد و بیش از ۵ و نیم میلیون دانش‌آموز تحت آموزش راه‌های پیشگیری از اعتیاد قرار گرفتند.

 

وی افزود: حدود ۸ هزار و ۹۰۰ مرکز درمانی در سطح کشور وجود دارند که داروهای سرپایی را برای افرادی که قصد ترک اعتیاد دارند تجویز می‌کنند و این داروها را در اختیار آنها قرار می‌دهند.

 

قائم‌مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر خاطرنشان کرد: یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر تحت پوشش این مراکز درمانی سرپایی قرار دارند.

 

افزایش مصرف ماده مخدر زامبی در آمریکا

وی با بیان اینکه هزار و ۱۲۷ ماده مخدر صنعتی در جهان شناسایی شده است، گفت: ماده مخدر “زامبی” که مصرف آن در آمریکا رو به افزایش است، هنوز در ایران وارد نشده است و هیچ موردی از مصرف آن گزارش نشده است.

LinkedIn
Email
Telegram
WhatsApp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *