فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

جستجو

شرط شهرداری تهران برای حل چالش “کودکان کار و خیابانی”

این مطلب تهیه و تنظیم شده توسط روابط عمومی بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی می‌باشد

به گزارش روابط عمومی بنیاد به نقل از گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، احمد احمدی صدر اظهار کرد: از سال گذشته درخواست داده‌ایم اختیارات قانونی ساماندهی به شهرداری تهران واگذار شود.

مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران ادامه داد: ما ذیل قرارگاه اجتماعی کلانشهر تهران حدود 10 جلسه کارشناسی با بیش از 40 گروه از کارشناسان، نهادهای مردمی، NGO ها و … برگزار کرده و از سال گذشته نیز اعلام کردیم.

دبیر قرارگاه اجتماعی شهر تهران افزود: در حال حاضر متولی ساماندهی وضعیت کودکان کار و خیابان برعهده سازمان بهزیستی است اما از سال گذشته درخواست داده‌ایم تا این موضوع به شهرداری تهران واگذار شود تا با توجه به برگزاری جلسات مهم و کارشناسی‌های صورت گرفته ذیل قرارگاه اجتماعی شهر تهران بتوانیم طرح استعدادیابی و توانمندسازی این کودکان را از طریق مدارس پویاشهر شهرداری تهران به سرانجام برسانیم.

وی یادآور شد: زمانی که مسئولیت جذب کودکان کار و خیابان و همچنین اعتبارات این بخش از سوی دولت به شهرداری واگذار شود، می‌توانیم در یک بازه زمانی سه ساله معضل کودکان کار و خیابان را برطرف کنیم.

احمدی صدر تاکید کرد: براساس اعلام مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی طرح ساماندهی و جذب کودکان در شهر تهران در طی سال‌های گذشته موفق نبوده و این طرح با 32 مرحله اجرا، نتوانسته بود موفق عمل کند. براساس قانون، شهرداری مسئولیتی در ارتباط با طرح ساماندهی کودکان کار ندارد و این مسئولیت برعهده سازمان بهزیستی است اما با این وجود ما پیش قدم شدیم تا بتوانیم این معضل را در شهر تهران برطرف کنیم.

وی با بیان اینکه در همین ارتباط 9 الی10 جلسه با 14 نهاد در این حوزه برگزار کرده‌ایم تا بتوانیم پس از سال‌ها معضل ساماندهی کودکان کار را برطرف سازیم که در این راستا باید طرح جامعی برای این مساله پیش‌بینی کنیم، گفت: با توجه به موارد اشاره شده، سازمان خدمات و مشارکت‌های اجتماعی دو پیشنهاد را برای رفع چالش کودکان خیابانی ارائه کرده است که امیدواریم این پیشنهادات مورد موافقت قرار بگیرد.

مدیرعامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران افزود: برهمین اساس از سال گذشته مکاتبه شهردار تهران با ریاست جمهوری در ارتباط با کودکان کار و خیابانی صورت گرفت و در آن نامه قید شد جذب کودکان کار به شهرداری سپرده شود و یک بار برای همیشه این مساله حل شود.
وی با تاکید بر اینکه متأسفانه هم‌اکنون جذب و ساماندهی کودکان خیابانی رها شده است، ادامه داد: براساس پیگیری‌های انجام شده، رئیس جمهور به معاونت حقوقی ریاست جمهوری دستور داده تا موضوع واگذاری مسئولیت کودکان کار به شهرداری را بررسی کند و در این زمینه یک جلسه نیز برگزار شده اما مخالفت‌هایی از سوی برخی از نهادها در واگذاری این مساله وجود دارد اگرچه ما معتقد هستیم که با یک کار جهادی می‌توانیم چالش و معضل کودکان کار و خیابان را برطرف کنیم.

احمدی صدر اظهار کرد: در ارتباط با موضوع ساماندهی کودکان کار در سه سطح برنامه خود را پیش‌بینی کرده‌ایم که امیدواریم این مسئولیت با تولی‌گری شهرداری تهران انجام شود و در واقع دستگاه‌ها و سازمان‌های مسئول زیر نظر شهرداری تهران به وظایف خود عمل کنند.

وی با بیان اینکه 80 درصد از کودکان کار و خیابانی از اتباع هستند، یادآور شد: وضعیت شهر تهران به گونه‌ای شده که از شهرها و کشورهای همسایه پذیرای کودکان کار و خیابانی شده اما ما بنا داریم در قالب یک طرح و با عنایت به حفظ کرامت آنها، این معضل را برطرف کنیم.

مدیرعامل سازمان خدمات و مشارکت‌های اجتماعی با تاکید بر اینکه شهرداری تهران می‌تواند در یک‌بازه زمانی سه ساله معضل کودکان کار را برای همیشه برطرف کند، تاکید کرد: حل چالش کودکان کار و خیابان به یک مدیریت یکپارچه نیاز دارد و امیدواریم سرانجام پس از سال‌ها و در نهایت با موافقت ریاست جمهوری مسئولیت این بخش به شهرداری واگذار شود.

LinkedIn
Email
Telegram
WhatsApp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *