فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

جستجو

مشکل حاشیه‌ نشینی در ۵ استان کشور تا ۱۴۰۳ رفع می‌شود

این مطلب تهیه و تنظیم شده توسط روابط عمومی بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی می‌باشد

دبیر قرارگاه سازندگی و محرومیت‌زدایی بسیج کشور گفت: سیستان و بلوچستان، خوزستان، خراسان رضوی، تهران و البرز از جمله استان‌های الگویی هستند که معضلات حاشیه‌نشینی نظیر آب، مسکن ، اشتغال و مسائل بهداشتی و فرهنگی در آنها تا سال ۱۴۰۳ رفع می‌شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، مهدی غلامی دبیر قرارگاه سازندگی و محرومیت‌زدایی بسیج کشور در نشست خبری اظهار کرد: در موضوع محرومیت‌زدایی، تمام طیف‌های جامعه می‌توانند حضور داشته و برای رفع محرومیت‌ها در کشور و زیرساخت آبرسانی، ساخت خانه محرومین و… مشارکت داشته باشند؛ در شرایطی که جوانان و نوجوانان  در چنین مناطقی حضور داشته باشند و طعم شیرین محرومیت‌زدایی را بچشند بیشتر نیز پای آرمان‌های انقلاب خواهند بود.

وی در ادامه به اقداماتی که برای رفع محرومیت‌ در منطقه حاشیه‌ شهر چابهار انجام شده است اشاره کرد و گفت: این منطقه بزرگترین بخش حاشیه‌نشینی میان شهرهای کشور است که از زمانی که سردار سلیمانی رئیس سازمان بسیج مستضعفین در این منطقه حضور یافته‌اند با تأمین اعتبارات دولتی ساخت مجموعه هزارواحدی  در منطقه کپرنشین آغاز شده است که اکنون 50 درصد نیز پیشرفت فیزیکی  دارد.

غلامی با بیان اینکه شرکت بازآفرینی شهری وزارت راه و شهرسازی متولی رفع مشکلات حاشیه‌نشینان در شهرهای مختلف است، گفت: با وجود این، در دولتهای مختلف توجه زیادی توسط این بخش به معضل حاشیه‌نشینی نشده است اما بسیج سازندگی به این موضوع ورود کرده و امیدوار است ظرف مدت سه سال مشکل حاشیه‌نشینی در شهرهایی که با بیشترین مشکل مواجه هستند رفع شود.

* برنامه جامع محرومیت‌زدایی مردم‌پایه بسیج، طرحی برای ارتقای معیشت و مهاجرت معکوس روستاییان

وی ادامه داد: از سال 79 که سازمان بسیج سازندگی به‌فرمان رهبر معظم انقلاب تأسیس شد و  برای محرومیت‌زدایی در کشور اقدام شد تا سال 98، بیش از 174 هزار پروژه محرومیت‌زدایی کوچک، زودبازده و عام‌المنفعه در مناطق مختلف محروم کشور توسط جهادگران اجرا شده است.

دبیر قرارگاه سازندگی و محرومیت‌زدایی بسیج کشور ابراز کرد: از سال 98 تا امروز روند محرومیت‌زدایی در کشور هوشمند شده است و موضوعات تأمین آب شرب، آب کشاورزی، مسکن مناطق محروم، راه روستایی و زیرساخت اشتغال در قالب برنامه جامع محرومیت‌زدایی مردم‌پایه بسیج در اولویت قرار گرفته است.

غلامی تصریح کرد: بر این اساس از سال 99 که برنامه جامع محرومیت‌زدایی مردم‌پایه ابلاغ شد 4 محور در اولویت اقدامات محرومیت‌زدایی قرار گرفته است و موضوعاتی مانند آموزش، ساخت خانه بهداشت، مسجد، و… در اولویت‌های بعدی قرار دارد و حتی برای تحقق آنها از ظرفیت‌های مردمی نیز استفاده می‌شود.

 

* بسیج و سپاه کنار دولت برای بسیج آبرسانی به 10هزار روستای کشور

وی راجع به اقداماتی که برای آبرسانی به مناطق محروم کشور انجام شده است، گفت: با وزارت نیرو تفاهمنامه‌ای داریم که ظرف مدت دو سال 10 هزار روستایی که از این نعمت برخوردار نیستند توسط جهادگران اقدامات لازم برای تأمین آب پایدار و تأمین آب به‌صورت سیار تأمین شود.

دبیر قرارگاه سازندگی و محرومیت‌زدایی بسیج کشور گفت: برای آبرسانی به مناطق محروم کشور بسیج نقش مجری دارد و برنامه‌ریزی‌های لازم توسط خود وزارت نیرو انجام می‌شود.

غلامی اظهار داشت: در کشور 42 هزار گروه جهادی ثبت‌شده وجود دارد که خدمات‌رسانی عمومی انجام می‌دهند که از این تعداد هفتصد گروه تخصصی آبرسانی هستند و 6 تا 7 هزار نیروی متخصص آبرسان جهادی در کشور وجود دارند.

*بسیج برای حاشیه‌نشینی برنامه دارد

وی خاطرنشان کرد: گروه‌های جهادی خدمات‌رسان بر اساس تخصص خود درجه‌بندی شده‌اند تا در مناطق محروم کشور پروژه‌های موردنظر را با استانداردهای لازم انجام دهند.

دبیر قرارگاه سازندگی و محرومیت‌زدایی بسیج کشور اضافه کرد: در حوزه مسکن نیز به‌عنوان نیروی اجرایی کنار دولت هستیم تا برای ساخت مسکن اقدام شود.

غلامی افزود: به موضوع حاشیه‌نشینی در شهرها باید توجه بیشتری شود و آن را از مناطق محروم روستایی جدا دید در این مناطق نیز مشکلات زیادی وجود دارد که به‌درستی دیده نمی‌شود.

وی تصریح کرد: 23 میلیون حاشیه‌نشینی در کشور وجود دارد که از این تعداد 3 میلیون آنها وضعیت مناسبی ندارند.

دبیر قرارگاه سازندگی و محرومیت‌زدایی بسیج کشور گفت: حاشیه‌نشینی را حالا که به‌هردلیل در کشور به‌وجود آمده است باید تبدیل به فرصت کرد و نباید آن را به‌عنوان یک تهدید دید که این هنر بسیج است؛ شرکت بازآفرینی شهری برای حاشیه‌نشینی در شهرهای مختلف مطالعات وسیعی برای هر منطقه انجام داده است اما کمتر کار عملی و ریشه‌ای و همه‌جانبه در این زمینه صورت گرفته است.

غلامی متذکر شد: در یک منطقه حاشیه‌ای فرهنگسرای سه‌طبقه در حالی ساخته شده است که مردم خانه هنوز برای اسکان خود و یا به آب سالم دسترسی ندارند. 5 استان به‌عنوان الگو مشخص شده‌اند که ظرف مدت 3 سال باید معضلات حاشیه‌نشینی نظیر آب، مسکن ، اشتغال و مسائل بهداشتی و فرهنگی در آنها حل شود.

مشکل حاشیه‌نشینی در 5 استان کشور تا 1403 رفع می‌شود

وی گفت: سیستان و بلوچستان، خوزستان، خراسان رضوی، تهران و البرز از جمله استان‌هایی هستند که باید مشکلات آنها تا سال 1403 رفع شود.

دبیر قرارگاه سازندگی و محرومیت‌زدایی بسیج کشور ادامه داد: برای رفع مشکلات مناطق محروم کشور در بخش کشاورزی نیز اقداماتی برای احیای قنوات و خاک کشاورزی و تأمین آب موردنیاز در دستور کار قرار دارد.

غلامی افزود: در برخی از مناطق محروم تأمین آب کشاورزی برای آنها از آب شرب نیز اهمیت بیشتری دارد زیرا از این طریق می‌توانند معیشت خود را بهبود دهند، بر این اساس خود نیز برای عملیات و اقدامات آبرسانی اقدام می‌کنند.

* تشکیل قرارگاه مسکن محرومین در سپاه‌های استانی، بسیج کنار مددجویان کمیته امداد و بهزیستی

وی گفت: بر اساس همکاری‌ای که با کمیته امداد وجود دارد مقرر شده است که ظرف مدت دو سال 40 هزار واحد مسکونی در مناطق روستایی و محروم احداث شود. بنا به درخواست سازمان بهزیستی کشور نیز برنامه‌ای برای ساخت مسکن مددجویان سازمان بهزیستی وجود دارد.

دبیر قرارگاه سازندگی و محرومیت‌زدایی بسیج کشور گفت: برای ایجاد راه روستایی مجلس نیز سهمیه قیر تهاتری (رایگان) را در اختیار ما قرار داده است تا عملیات تکمیل راههای روستایی تسریع شود. در سال 1400، حدود  1200 کیلومتر راه روستایی و جاده بین مزارع و… ایجاد شد که این اقدامات در سال جاری نیز ادامه دارد.

* دولتِ جهادی پیشران انقلاب است اما جهادِ دولتی آفت حرکتهای جهادی و مردمی

غلامی در ادامه صحبت‌های خود در ارتباط با احیاء جهاد سازندگی در کشور تصریح کرد: بعد از انحلال جهاد سازندگی با فرمان رهبر معظم انقلاب بسیج سازندگی ایجاد شد و 25 سال است که به خدمت‌رسانی به مردم ادامه می‌دهد. احیاء جهاد سازندگی در واقع مخالف شعارهای کوچک‌سازی دولت است و منجر به دولتی شدن جهاد و تضعیف جریان جهادی کشور خواهد شد.

وی اظهار داشت: بسیج سازندگی خود دستگاهی اجرایی و جزئی از بدنه اجرایی دولت است و تنها بخشی از سپاه پاسداران به حساب می‌آید که به‌عنوان دستگاه اجرایی در کشور شناخته می‌شود و اجازه همکاری و قرارداد با سایر دستگاه‌ها را دارد که تا سطح روستا سازمان و رده دارد.

غلامی افزود: امروز رئیس سازمان بسیج و فرماندهان سپاه‌های استانی در خط مقدم محرومیت‌زدایی کنار سایر مأموریتهای بسیج هستند.

دبیر قرارگاه سازندگی و محرومیت‌زدایی بسیج کشور تأکید کرد: در صورتی که جهاد را دولتی کنیم در صورتی که در آینده دولتی بر سر کار آمد که به مبانی جهادی اعتقاد نداشته باشد جهاد را کنار خواهد گذاشت همان اتفاقی که در سال 79 نیز برای جهاد سازندگی افتاد.

انتهای پیام/

LinkedIn
Email
Telegram
WhatsApp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *