فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

جستجو

هیئتی که پاتوق علمی پرورشی دانش‌آموزان است

این مطلب تهیه و تنظیم شده توسط روابط عمومی بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی می‌باشد

روابط عمومی بنیاد به نقل از خبرگزاری شبستان گروه قرآن و معارف- آمنه مستقیمی: هیئت ها در سال های اخیر به ویژه در بحران کرونا که همه دنیا را درگیر و بسیاری از کشورها را زمین‌گیر کرد، نشان دادند به عنوان یکی از فعال ترین نهادهای مردمی که بر مدار دین شکل و توسعه یافته‌اند، می توانند بارهای بزرگ را از دوش جامعه برداشته و عامل اتفاقات مبارک شوند؛ این اتفاقات دامنه ای وسیع دارد و از مقابله با آسیب های اجتماعی تا کارآفرینی و تربیت نسل تراز انقلابی و … را شامل می شود؛ هیئت «زوارالزهرا(س)» ازجمله هیئاتی است که به برگزاری جلسات مناسبتی بسنده نکرده و به عرصه تعلیم و تربیت و پرورش نیز ورود کرده است، از این رو، در ادامه مروری داریم بر فعالیت های این هیئت.

 

به گزارش شبستان، سابقه تاسیس و آغاز به کار هیئت «زوار الزهرا(س)» به سال 1391 بازمی گردد، که حجت الاسلام رضا کریمی اقدام به برگزاری هیئت هفتگی ویژه دانش‌آموزانِ منطقه 16 کرد و بدین ترتیب هیئت در منطقه نازی‌آباد تهران با عضویتِ عموماً دانش‌آموزان دبیرستانی کار خود را آغاز کرد.

از همان جا هسته هیئت شکل گرفت و با همکاری آموزش و پرورش، مدرسه امام علی(ع) واقع در میدان بازار دومِ محله نازی‌آباد به فضای ثابت برگزاری جلسات هیئت تبدیل شد.

انتخاب محله نازی‌آباد برای تاسیس و فعالیت هیئت «زوارالزهرا(س)» نیز به این دلیل است که این محله از مناطق قدیمی و مذهبی‌نشین است که شهدای بسیاری را تقدیم اسلام و انقلاب کرده است، چهره های مشهوری همچون حاج منصور عرضی و حاج حسین هوشیار در آنجا سکونت دارند، علاوه بر این، از مناطق تربیتی فرهنگی و مستعد تهران نیز به شمار می رود.

در ابتدای کار، اعضای هیئت بیشتر از بچه های محله نازی‌آباد بودند اما بتدریج از دیگر محلات هم به جمع زوارالزهرایی ها پیوستند و با اضافه شدن کلاس های علمی و گسترش فعالیت ها، هیئت «زوارالزهرا(ع)» به پایگاه علمی، فرهنگی، اردویی و مناسبتی تبدیل شد که در کنار جلسات هفتگی، ارتقای معرفتی مخاطبان اصلی خود یعنی دانش‌آموزان را نیز دنبال می کرد.

 

داود شهریاری، مسئول آموزش هیئت زوارالزهرا(س) که از دانش‌آموختگان مهندسی مکانیک دانشگاه خواجه نصیر و دبیر آموزش و پرورش است، درباره محورهای تربیتی و آموزشی این هیئت، می گوید: سرفصل صحبت های مقام معظم رهبری درباره نوجوانان را استخراج کردیم و سرلوحه فعالیت هیئت قرار دادیم؛ برنامه های هیئت در هشت بُعد معنوی و تعبد عملی، اخلاق فردی و اجتماعی، بصیرتی انقلابی، عملی فکری مهارتی، شخصیتی، اجتماعی تمدنی، معرفتی، جسمی ورزشی با رویکرد تربیت سرباز امام زمان(عج) تدوین و اجرا می شود.

 

وی اضافه کرد: بدین منظور نظام نامه‌ای بر مبنای صحبت های رهبری در هیئت زوارالزهرا(س) تدوین و از طریق رایزنی و کسب نظر استادانی همچون حجج اسلام میرهاشم حسینی، یزدان‌پناه، عابدینی و … آماده اجرا شد.

 

شهریاری تصریح کرد: بر اساس این نظام نامه، برای پایه های ششم تا دوازدهم برنامه ریزی کرده و متناسب با هر پایه و هر یک از ابعاد هشت‌گانه برنامه هایی مثل کرسی آزاداندیشی و … را اجرا می کنیم؛ خوشبختانه اساسنامه مبتنی بر روانشناسی رشد است تا در هر پایه نیازهای نوجوان بررسی و برنامه های متناسب آن نیز تدوین شود.

 

رسیدن بچه های هیئت به مقامات بالای علمی

مسئول آموزش هیئت زوارالزهرا(س) درباره خروجی فعالیت های علمی تربیتی این هیئت، بیان کرد: خوشبختانه طی 11 سال فعالیت، خروجی های مطلوبی داشته ایم و بچه های هیئت در حوزه و دانشگاه به مقاطع بالا تحصیلی رسیده اند چنان که نسل نخست بچه های ما هم اکنون مشغول تحصیل در مقطع دکتری هستند. برتری در آزمون های تیزهوشان و کنکور ورودی دانشگاه های دولتی از دیگر دستاوردهای هیئت در حوزه تعلیم و تربیت است.

 

وی با بیان اینکه نگاه ما به هیئت زوارالزهرا(س) همچون یک خانواده است و اینطور نیست که کلاس را برگزار کنیم و کار تمام شود، ابراز کرد: چنان که مربیان و بچه ها در کلاس ها زندگی می کنند، با هم نماز می خوانند، اردوی علمی زیارتی می روند، در ایام امتحانات اردوی مطالعاتی و مشاوره درسی دارند، جمعی به گلزار شهدا، مسجد مقدس جمکران و قم و مشهد مشرف می شوند.

 

حضور موثر اجتماعی در مقابله با کرونا

مسئول آموزش هیئت زوارالزهرا(س) در ادامه با بیان اینکه این هیئت در فعالیت های اجتماعی نیز حضور اثرگذار و جهادی دارد، گفت: چنان که در اوج شیوع کرونا قرارگاه جهادی به نام «حضرت نجس خاتون(س)» را تشکیل دادیم سایت قرارگاه را فعال و از سراسر کشور متقاضیان بالای 18 سال از طلاب و دانشجویان را عضوگیری کردیم؛ در پی رایزنی با وزارت بهداشت برای هماهنگی با بیمارستان ها، 700 نیروی جهادی را به 12 بیمارستان اعزام کردیم که خدماتی همچون پرستاری و نگاهداری از بیماران کرونایی تا غسل و تجهیز اموات کرونایی را انجام می دادند!

 

بنابر این گزارش، هیئت زورالزهرا(س)، در فعالیت های بصیرتی و انقلابی نیز مشارکت دارد، شرکت در راهپیمایی روز قدس و یوم الله 22 بهمن و راه اندازی ایستگاه های صلواتی و اجرای برنامه های متنوع قرآنی در این راستا انجام می شود.

 

شهریاری با اشاره به راه‌اندازی شعبه قم هیئت نورالزهرا(س) در قم در سال 99، گفت: شعبه قم نیز همچون تهران در دو گروه خواهران و برادران فعال است، البته در قم هم مکان ثابتی برای برگزاری جلسات و دوره های هیئت نداریم و با رایزنی های انجام شده درصدد تامین آن هستیم. البته در پی تفاهم با اماکن مذهبی توانسته ایم جلسات را بعضاً در مسجد اعظم حرم حضرت فاطمه معصومه(س) و مسجد مقدس جمکران برگزار کنیم. به لطف خدا فضایی در قم مهیا شده که با تامین هزینه آن توسط بچه های هیئت، بتوانیم فضای ثابت داشته باشیم.

 

ایجاد موسسات مرتبط برای توسعه خدمات

مسئول آموزش هیئت زوارالزهرا(س) با بیان اینکه بعد از گذشت یک دهه این هیئت به مجموعه ای شناخته‌شده و گسترده در کشور تبدیل شده است، تصریح کرد: چنان که موسساتی به عنوان زیرمجوعه آن فعال هستند، موسسه تربیتی فرهنگی «مصلحون» (ویژه توانمندسازی فعالان عرصه فرهنگ و تربیت)، «بنی سلمان» (ویژه تامین نیازهای رسانه ای جبهه فرهنگی انقلاب)، «توتیا» (ویژه تولید و طراحی محصولات فرهنگی)، خیریه حضرت نرجس خاتون(س) (ویژه حمایت از نیازمندان و پخش ارزاق) و … ازجمله آنها هستند.

 

تعامل موثر و مثبت با مساجد

وی درباره ارتباط این هیئت با مساجد، بیان کرد: تلاش ما بر آن است که پایگاه اصلی ما مسجد باشد، اعتقاد داریم مساجد در تربیت دینی نسل جدید نقشی موثر دارند اما مشکلاتی مثل شرایط خاص هیئت امناء وجود دارد؛ همسو با این رویکرد در سال های فعالیت با مساجد مختلف همچون مسجد الرسول(ص) و مسجد سیدالشهدای نازی آباد ارتباط گرفته و برخی برنامه ها را در مساجد اجرا کرده ایم مثل تشییع نمادین حضرت زهرا(س) در فاطمیه دوم که به طور مشترک با مساجد منطقه برگزار می شود.

 

شهریاری اضافه کرد: اعتقاد داریم همه بخش ها باید به کمک مسجد بیایند و مسجد را تقویت کنند ما نیز بنابر نظام نامه هیئت، برنامه اعتکاف رمضان را در مساجد منطقه 16 برگزار می کنیم و سعی کرده ایم سنت اعتکاف رمضانیه را جا بیندازیم.

 

وی درباره نحوه جذب دانش آموزان در هیئت الزهرا(س)، بیان کرد: در حال حاضر دو بار در سال جذب داریم یک بار اول تابستان که مراحل مختلف مصاحبه علمی تربیتی و همایش و فیلترینگ دارد و یک بار هم در پاییز؛ اکنون حدود 1000 دانش آموز در چهار شعبه ما عضو هستند و جامعه مخاطب سه هزار نفری نیز با هیئت در ارتباط بوده و 150 طلبه و دانشجو هم جزء خادمان، کادر و مسئولان هیئت هستند.

 

انجام امور به شیوه کاملا جهادی

شهریاری افزود: اصل کار ما هیئت است و این هیئت به صورت حسینیه ای فعالیت می کند؛ مبلغ حق عضویت اندکی هم که دریافت می شود معمولا یک‌دهم هزینه ها نیز نمی شود، همه کارها توسط نیروهای جهادی انجام می شود. بودجه مستقیم نداریم بلکه با همراهی به اولیاء و فراخوان در صفحات مجازی، خیران و خانواده ها را پای کار آورده ایم. برای مثال حتی برای اطعام در جلسات هیئت، بانوانی طلای خود را اهدا کردند؛ علاوه بر این، شهردار منطقه 16 آقای روحانی و آقای حسینی، معاون اجتماعی شهرداری منطقه نیز در تامین هزینه هایی همچون هزینه رفت و آمد برخی اردوها با ما همکاری دارند.

 

شهریاری با بیان اینکه رویکرد ما در هیئت زوارالزهرا(س) تحقق هیئت تراز مدنظر رهبری معظم انقلاب است، تاکید کرد: از این رو، دانش آموزانی را که وارد هیئت می شوند، رها نمی کنیم، بلکه با آنها تعامل داریم و حتی در زیرمجموعه های هیئت که به آنها اشاره شد برای‌شان امکان اشتغال و درآمدزایی را فراهم می کنیم.

 

وی که سابقه سال ها تدریس در مدارس شهر تهران را دارد، در پایان خاطرنشان کرد: قشر نوجوان بشدت از لحاظ تربیتی و پرورشی در مضیقه قرار دارد، به عنوان یک معلم که حضور مستمر در مدارس دارم، می بینم کار پرورشی و تربیتی در مدارس به ضعیف‌ترین شکل انجام می شود و ما فقط کار آموزشی انجام می دهیم نه فعالیت پرورشی. بنابر همین نقیصه هیئت زوارالزهرا(س) اولویت خود را رسیدگی به دانش آموزان و پرورش و تربیت آنها قرار داده است.

 

LinkedIn
Email
Telegram
WhatsApp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *