فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

جستجو

وجود ۹ میلیون نفر سیگاری در ایران/ دخانیات عامل ۷۰ درصد بیماری‌های ریوی

این مطلب تهیه و تنظیم شده توسط روابط عمومی بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی می‌باشد

روابط عمومی بنیاد به نقل از خبرگزاری تسنیم:غلامرضا حیدری به مناسبت روز ملی بدون دخانیات اظهار کرد: در کشور ما 20 درصد جامعه مصرف دخانیات دارند و میزان مصرف مواد دخانی در مردان بالای 15 سال 18 درصد و در زنان 6 درصد است. به طور کلی برآورد این است که حدود 8 تا 9 میلیون نفر سیگاری در کشور داریم.

 

زنان به اندازه مردان قلیان می‌کشند!

 

وی افزود: مصرف سیگار در مردان بیشتر از زنان است اما در میزان مصرف قلیان تفاوت زیادی بین مصرف قلیان در زنان و مردان وجود ندارد و تقریباً 25 تا 30 درصد جامعه اعم از زنان و مردان،‌ مصرف قلیان دارند. این رقم نشان می‌دهد که در سال‌های آینده مصرف سیگار نیز افزایش خواهد یافت زیرا مصرف تنباکو سخت‎تر از سیگار است و مصرف‌کنندگان قلیان به سوی استفاده از سیگار سوق پیدا می‌کنند.

 

دخانیات عامل 20 درصد سرطان‌هاست

 

رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با بیان اینکه دخانیات اولین علت قابل پیشگیری مرگ و میر در دنیا است؛ درباره مضرات مصرف دخانیات تصریح کرد: مصرف دخانیات علت اصلی بروز حدود 20 درصد سرطان‌ها، 70 درصد بیماری‌های ریه و 50 درصد بیماری‌های قلبی و عروقی است و تقریباً هیچ ارگانی در بدن نیست که از مضرات مصرف مواد دخانی در امان باشد.

 

دخانیات علت ناباروری و ناتوانی جنسی جوانان!

 

وی ادامه داد: پوست، مو، کلیه، مثانه و حتی غدد جنسی در زن و مرد تحت تاثیر مصرف دخانیات قرار می‌گیرند و مطالعات نشان داده که علت بسیاری از ناباروری‌ها و ناتوانی‌های جنسی جوانان در سال‌های اخیر،‌ مصرف سیگار است. سلول‌ها و هورمون‌های جنسی بر اثر مصرف دخانیات کاهش می‌یابند.

 

راهکار کنترل مصرف دخانیات چیست؟

 

حیدری افزایش مالیات بر دخانیات را راهکار کنترل مصرف دخانیات در کشور عنوان و ابراز کرد: سازمان جهانی بهداشت بهترین راهکار برای کنترل مصرف دخانیات در هر کشوری را افزایش مالیات بر دخانیات اعلام کرده است و تجارب کشورهای دنیا نشان می‌دهد که کشورهایی که مالیات بر دخانیات را افزایش داده‌اند توانسته‌اند مصرف دخانیات را کنترل کنند.

 

رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه “برخی مدعی می‌شوند که افزایش مالیات دخانیات منجر به افزایش قاچاق سیگار به داخل کشور می‌شود” بیان کرد: این باور کاملاً غلط است؛ در کشورهایی مانند انگلستان، نروژ، آلمان و کانادا که سیگارهای بسیار گرانی دارند و مالیات بر سیگار را افزایش داده‌اند کمترین میزان قاچاق سیگار به داخل کشورشان را داشتند و در کشورهایی مانند افغانستان، عراق سوریه و کشور ما که سیگارهای ارزان وجود دارد؛ میزان قاچاق همچنان بالاست.

 

نمایش مصرف دخانیان در فیلم‌ها ممنوع است

 

وی با انتقاد از مصرف سیگار در فیلم‌های سینمایی و سریال‌های نمایش خانگی خاطرنشان کرد: بر اساس قانون قانون جامع کنترل دخانیات هرگونه نمایش مصرف دخانیات به صورت مستقیم و غیر مستقیم ممنوع است اما بسیاری از تهیه کنندگان فیلم‌ها به این مهم توجه ندارند.

LinkedIn
Email
Telegram
WhatsApp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *