pishgiri

بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی

pishgiri

افزایش 17.5 درصدی مرگ و میرهای ناشی از مصرف موادمخدر

افزایش 17.5 درصدی مرگ و میرهای ناشی از مصرف موادمخدر

این مطلب تهیه و تنظیم شده توسط روابط عمومی بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی میباشد

به گزارش روابط عمومی بنیاد به نقل ازخبرگزاری فارس، تهمینه باهری مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با موادمخدر در یک برنامه تلویزیونی با اشاره به سیاست های پیش رو این ستاد در مبارزه با موادمخدر گفت: این ستاد سیاست گذاری های مختلف در حوزه مبارزه با موادمخدر چه در بحث پیشگیری و مقابله و مبارزه را در دستور قرار داده است و در همین راستا موضوع آموزش و توانمندی جامعه هدف خود را دنبال می کند.

وی ادامه داد: بر اساس آخرین آمارهای سازمان ملل 296 میلیون نفر در دنیا موادمخدر مصرف می کنند که نسبت به دهه گذشته 13 درصد این آمار رشد داشته است.

مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با موادمخدر با اشاره به مصرف موادمخدر روانگردان ها در دنیا را خطرناک توصیف کرد و گفت: 219 میلیون نفر در دنیا نیز بر اساس این آمارهای سازمان ملل از کانابیست ها (شاهدانه) استفاده می کنند که مرگ و میرهای حوزه موادمخدر نسبت به مدت مشابه سال گذشته 17.5 درصد افزایش داشته است.

باهری ادامه داد: هیچ کشوری از آسیب موادمخدر در امان نیست و به طور قطع موادمخدر می تواند مرزهای تمامی کشورهای دنیا را چه به صورت مستقیم و غیرمستقیم تهدید کند.

وی اضافه کرد: در شرایط کنونی باید چه سیاستی را دنبال کرد، هدف آن است که دستورالعمل هایی که ما بر پایه شواهدی که استاندارد هستند را بتوانیم دنبال کنیم تا آسیب های موادمخدر بر روان گردان ها کمتر خانواده ها و نوجوانان و جوانان را تهدید کند.

این مقام مسؤول در ستاد مبارزه با موادمخدر با تأکید بر این موضوع که مقابله با مواد مخدر به مانند شیوع کرونا دارای دستورالعمل های استانداری است گفت: همانطور که در ماجرای پاندمی کرونا دیدیم که تمامی مرزهای کشورها بسته شد اما این ویروس در کشورهای دنیا توانست آسیب های بسیاری را به مردم جوامع مختلف وارد کند. بر این اساس نیز باید برای حوزه مبارزه و مقابله با مصرف موادمخدر نیز دستورالعمل های لازم و پیش بینی شده را اجرا کنیم تا بتوانیم در پیشگیری از آسیب های اجتماعی مؤثر باشیم.

وی در توصیه ای به خانواده ها تأکید کرد: مهمترین عاملی که می تواند نوجوانان و جوانان را در مقابله با موادمخدر کمک کند همین ارتباط مؤثر خانواده ها در درون زندگی خودشان است که پیوندهای عاطفی منطق می تواند مانع بروز رفتارهای آسیب زا در درون این خانواده ها باشد.

باهری عنوان کرد: از دو سال گذشته برای پیشگیری از مصرف موادمخدر در کشور مجمع یاری گران زندگی راه اندازی شده است که در محیط های دانش آموزی، دانشجویی، محیط های کار و تولید و جوامع روستایی و شهری مجموعه اقداماتی برای توانمندسازی گروه های هدف توانسته است اجرا کند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: خانواده ها باید به طور منظم با فرزندان خود در ارتباط باشند و در روند زندگی کودکان و نوجوانان خود مشارکت داشته باشند تا بتوانند مانع هرگونه بروز رفتارهای آسیب زا در زندگی فرزندان خود شوند.

 

مطالب مرتبط

Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *