جستجو

بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی

رشد 2 برابری تعداد سالمندان ایرانی

رشد 2 برابری تعداد سالمندان ایرانی

این مطلب تهیه و تنظیم شده توسط روابط عمومی بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی می‌باشد

به گزارش روابط عمومی بنیاد به نقل از خبرگزاری فارس، محمدحسن بندپی نماینده مردم چالوس در مجلس و عضو کمیسون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در جلسه شورای ملی سالمندان که صبح امروز در وزارت کار برگزار شد، اظهار کرد: رشد سالمندی آسیا در دنیا بالاتر است و در ایران بالاتر از تمام کشورهای آسیا است.

وی افزود: پدیده سالمندی به یک دولت و جناح و زمان خاصی اختصاص ندارد و باید کسانی که در این حوزه فعال هستند در جلسات شورای ملی سالمندان حضور یابند.

وی ادامه داد: متاسفانه وضعیت سالمندی بانوان ما خطرناک‌تر از میزان سالمندی مردان است و برهمین اساس ما در مجلس فراکسیون سلام سالمندی را ایجاد کرده ایم.

این نماینده مجلس ابراز کرد: وضعیت سالمندی در کشور ما نیازمند یک سیاست گذاری جدی برای تمام کشور است و امروز می بینیم هزینه های سلامت سالمندان بسیار توان دهنده است و چالش های بسیاری را برای ما به دنبال خواهد داشت و متأسفانه سازمان های بیمه گذاران پای کار حمایت از سالمندی و اجرای درست نظام ارجاع نیامدند.

وی با انتقاد  از بی توجهی به وضعیت سالمندان گفت: آماری از سالمندان وجود دارد که اغلب آنها تنها زندگی می کنند و باید به پدیده های سالمندی در جلسات توجه جدی تری شود. و باید استانداران پای کار بیایند و به فکر پیشگیری بود.

در ادامه مژگان رضا زاده، رییس دبیر خانه شورای ملی سالمندان کشور در جلسه شورای ملی سالمندان کشور گفت: وضعیت سالمندی کشور ما در حال حاضر رشد بیشتری نسبت به کشورهای دنیا دارد این در حالی است که ما جز کشورهای جوان بودیم اما شتاب سالمندی در کشور ما بیشتر شده است.

وی افزود: گیلان و مازندران و تهران پیرترین استان‌های کشور نا در سال های اخیر هستند و ما برای این استان‌ها برنامه ریزی کرده ایم.

وی تاکید کرد: موالید در کشور ما بسیار کاهش پیدا کرده و این شیب بسیاری را شاهد بوده است.

رییس دبیر خانه شورای ملی سالمندان کشور ابراز کرد: ما شاهد دو برابر شدن رشد جمعیت سالمندی کشور در ۴۳ سال گذشته و دوبرابر شدن مجدد جمعیت سالمندی ایران در طول ۲۳ سال گذشته بوده ایم.

وی عنوان کرد: از چالش های سالمندی می توان به عدم توجه به دانش و منزلت سالمندان، حقوق و مستمری، درمان و بیمه پایه و تکمیلی و مسکن و مناسب سازی محیط اشاره کرد.

LinkedIn
Email
Telegram
WhatsApp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *