فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

جستجو

کاهش ۲۰ درصدی ترانزیت مواد مخدر از ایران

کاهش ۲۰ درصدی ترانزیت مواد مخدر از ایران

این مطلب تهیه و تنظیم شده توسط روابط عمومی بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی می‌باشد

به گزارش روابط عمومی بنیاد به نقل از ایرنا، دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر با بیان اینکه بیش از ۸۰ درصد مجموع کشفیات موادمخدر در کشور توسط فرماندهی انتظامی انجام می‌شود، گفت: به دلیل افزایش ریسک شاهد کاهش ۲۰ درصدی ترانزیت موادمخدر از خاک ایران هستیم.

ستاد مبارزه با موادمخدر؛ دکتر اسکندر مؤمنی در همایش تخصصی روسای پلیس مبارزه با موادمخدر ضمن تبریک ایام الله دهه فجر بیان کرد: به راستی که در سالروز انقلاب اسلامی جای شهدای دوران دفاع مقدس و انقلاب اسلامی، شهدای امنیت و حدود ۴ هزار شهید عرصه مبارزه با موادمخدر خالی است.

وی خطاب به روسای پلیس مبارزه با موادمخدر استان های سراسر گفت: به شما عزیزان که در خط مقدم مبارزه جهانی با موادمخدر هستید، خداقوت می گویم.

دبیرکل ستاد تصریح کرد: بیش از ۷۰ درصد کشفیات موادمخدر در مرزهای شرقی و حاشیه شرق کشور صورت می‌گیرد و شاید کمتر از ۳۰ درصد کشفیات در عمق کشور باشد که نشان از تلاش‌های ماموران انتظامی و تمرکز خوب و مناسب پلیس است که مبارزه را از نقطه صفر مرزی شروع کرده است.

مؤمنی اظهارداشت: پلیس نقش بی‌بدیلی در مبارزه با موادمخدر دارد و بیش از ۸۰ درصد مجموع کشفیات موادمخدر در کشور توسط فرماندهی انتظامی کشور انجام می‌شود، همچنین بیش از ۷۰ درصد کشفیات موادمخدر ناشی از اقدامات اطلاعاتی است و کمتر از ۳۰ درصد اقدامات انتظامی است.

دبیرکل ستاد افزود: بر اساس آخرین آمار رسمی سازمان ملل در سال ۲۰۲۳، مصرف موادمخدر در دنیا، ۲۳ درصد نسبت به سال‌های گذشته‌ی آن افزایش داشته است. همچنین سالانه ۵۰۰ هزار نفر به دلیل سوءمصرف جان خود را از دست می‌دهند.

مؤمنی با بیان اینکه شرایط منطقه به‌گونه‌ای است که شاهد افزایش روزافزون موادمخدر صنعتی در افغانستان هستیم، گفت: به صراحت می گوییم که تولید موادمخدر صنعتی رهاورد غرب است؛ زیرا پیش سازهای تولید شیشه، مت‌آمفتامین و مخدرهای صنعتی از کشورهای غربی وارد افغانستان می‌شود، در آن کشور تبدیل به شیشه می‌شود و بار دیگر به کشورها ارسال می شود؛ لذا درعین‌حال که همه موضوعات را پیگیری می‌کنیم، موادمخدر صنعتی را در تقدم اولویت‌ها قرار داده‌ایم.

وی افزود: بر اساس کار پژوهشی یکی از دانشگاه ها، خوشبختانه با مجموعه اقداماتی که توسط همه دستگاه‌ها از جمله مقابله‌ای و نهادهای فرهنگی انجام شده است، آهنگ رشد مصرف موادمخدر در کشورمان کاهش یافته است.

دبیرکل ستاد بیان داشت: مبارزه ایران با موادمخدر و حجم زیاد کشفیات از سوی کشورمان، منجر به تغییر مسیر قاچاق مواد مخدر به سمت دریا و مرزهای آبی شد. البته مبارزه در مرزهای آبی نیز توسعه و تقویت شده است؛ به طوری که ترانزیت از مسیر ایران با توجه به اقدامات و ریسک آن، به ۱۵ تا ۲۰ درصد کاهش یافته و قاچاقچیان مسیرهای دیگری را برای ترانزیت انتخاب کرده اند.

مؤمنی در پایان با اشاره به حوزه جمع آوری و ساماندهی معتادان متجاهر گفت: اقدامات خوبی در این حوزه انجام شده است. ایجاد مرکز نگهداری و درمان و بازپروری معتادان وظیفه پلیس نیست، اما فراجا با توجه به اهمیت موضوع و احساس مسئولیت بالا پای کار آمده که این نشان میدهد اهتمام جدی در این کار وجود دارد.

 جمع آوری معتادان متجاهر ادامه می‌یابد

سردار ایرج کاکاوند رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر فراجا نیز در این همایش با بیان اینکه شاهد اتفاقات خوب در این زمینه از جمله جمع آوری معتادان متجاهر و نیز برخورد با خرده فروشان هستیم، بر ضرورت برخورد با فروشندگان مواد مخدر روان گردان در فضای مجازی تاکید کرد و گفت: این مواد امروزه در قالب قرص های لاغری و نیز داروهای روان گردان به مردم عرضه می شوند که تاکنون چندین باند در این رابطه شناسایی و منهدم شده اند.

وی توجه به امر آموزش را از دیگر برنامه های پلیس مبارزه با مواد مخدر عنوان کرد و افزود: با توجه به آموزش های تخصصی به کارکنان در این بخش شاهد افزایش کشفیات در این حوزه خواهیم بود و از تاکیدات ما در این حوزه، مقابله هدفمند و منسجم است.

رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر فراجا با بیان اینکه در ۱۰ ماهه سال جاری بیش از ۵۰۰ تن مواد مخدر در سطح کشور کشف شده است که بیشترین و مهم ترین بخش آن به حوزه مواد روان گردان شیشه بر می‌گردد، خاطرنشان کرد: نزدیک ۱۹ درصد در کشفیات مواد روانگردان و شیشه نسبت به سال گذشته افزایش داشته‌ایم و این میزان کشفیات در حالی انجام شده که اقدامات ما متمرکز بر مرزها و اقدامات اطلاعاتی بوده است.

وس با تاکید بر جمع آورس معتادان متجاهر و دستگیرس خرده فروشان و استمرار این طرح اضافه کرد: این موضوع از تاکیدات فرمانده کل انتظامس است و تلاش خواهیم کرد که تدابیر وس در این زمینه محقق شود و خوشبختانه در جمع آورس معتادین متجاهر قریب به ۱۱۹ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته ایم.

سردار کاکاوند افزود: در زمینه دستگیرس خرده فروشان که یکی از دغدغه های مردم و مسئولان محسوب می شود نیز افزایش ۴۲ درصدی دستگیری ها را داشته ایم  و خوشبختانه در این حوزه شاهد افزایش رضایتمندی مردم می باشیم.

LinkedIn
Email
Telegram
WhatsApp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *