فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

جستجو

۳ شاخص برای تشخیص خطرناک بودن یا نبودن مجرمان

۳ شاخص برای تشخیص خطرناک بودن یا نبودن مجرمان

این مطلب تهیه و تنظیم شده توسط روابط عمومی بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی می‌باشد

رئیس کل دادگستری استان تهران با تاکید بر دقت در نحوه شناسایی مجرمان خطرناک گفت: «ماهیت جرم»، «کیفیت ارتکاب» و «حالات روحی و روانی» در دسته‌بندی مجرمان همواره باید مورد توجه قرار گیرد و در تعیین خطرناک بودن یا نبودن مجرم، این سه شاخص ملاک تشخیص است.

به گزارش روابط عمومی بنیاد به نقل از ایرنا، علی القاصی مهر در نشست ستاد استانی کنترل مجرمان حرفه‌ای، سابقه‌دار و خطرناک با گرامیداشت سالروز شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و همرزمان ایشان اظهار داشت: جریانی که سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در منطقه بنیان نهاد و سپس در اقصی نقاط عالم تکثیر شد، همه معادلات استکبار جهانی و ایادی آن را بر هم زد و ماهیت واقعی و تروریست‌پرور امریکا و کشورهای غربی را آشکار کرد.

وی به جنایت‌های اخیر رژیم صهیونیستی در شهادت سردار سرتیپ پاسدار سید رضی موسوی و صالح العاروری نایب رئیس دفتر سیاسی حماس و فرمانده ارشد کتائب القسام اشاره کرد و گفت: رژیم صهیونیستی امروز بیش از هر زمان دیگری نقاب از چهره پلید و کودک‌کش خود برداشته و با اقدامات تروریستی به‌دنبال استمرار بقای رو به زوال خویش است؛ حال آنکه ناقوس مرگ این رژیم موقت به صدا درآمده و هیچ راه گریزی از آن نیست.

القاصی مهر با تاکید بر اینکه جسارت ارتکاب برخی از جرایم و شیوه انجام آن در تعیین خطرناک بودن یا نبودن مرتکب دخیل و اثرگذار است، افزود: گاهی در برخی از پرونده‌های قتل، اولیای دم نسبت به شخص مرتکب اعلام رضایت می‌کنند اما کیفیت ارتکاب جرم و شیوه انجام آن مانع از آن می‌شود که از باب جنبه عمومی جرم با تساهل برخورد کرد.

رئیس کل دادگستری استان تهران تصریح کرد: قاضی در تشخیص دارای روحیات خطرناک بودن مرتکب می‌تواند نظریه پزشکی قانونی را به‌عنوان کارشناس راهنما دریافت و به آن استناد کند و مرجع تشخیص خطرناک بودن یا نبودن مجرم، علی‌القاعده مقام قضایی است که با بهره‌گیری از شاخص‌های مورد اشاره در این زمینه اعلام نظر می‌کند.

القاصی مهر با اشاره به موافقت رئیس دستگاه قضا با کنترل مجرمان سابقه‌دار به وسیله پابند و دستبند الکترونیک، افزود: تحقق این امر، ضمن اثرگذاری در پیشگیری از وقوع جرم، از تکرار وقوع بزه سرقت نیز جلوگیری خواهد کرد.

وی ادامه داد: وقوع بزه سرقت علاوه بر خسارات مالی، امنیت روانی شهروندان را نیز به مخاطره می‌اندازد و ممکن است گاهی تکرار وقوع یک بزه خاص مانند سرقت گوشی تلفن همراه سبب عادی‌انگاری موضوع شود؛ اما نباید از کنار این موضوع به سادگی گذشت زیرا مرتکب به بزه سرقت با هر بار ارتکاب جرم و عدم دستگیری و مجازات، نسبت به دفعه قبل جری‌تر شده و امنیت روانی تعداد بیشتری از شهروندان را به مخاطره می‌اندازد.

رئیس کل دادگستری استان تهران با اشاره به «جدیت» و «قاطعیت» دستگاه قضا در مقام مجازات سارقان و به‌طور خاص مرتکبان به سرقت‌های خشن اضافه کرد: تاکید می‌شود قضات در خصوص مرتکبان بزه سرقت و به‌ویژه سرقت‌های خشن و مقرون به آزار جدیت و قاطعیت را در مقام انشاء رأی ملاک عمل قرار دهند.

LinkedIn
Email
Telegram
WhatsApp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *