فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

جستجو

سالانه 800 هزار نفر در جهان خودکشی می کنند/ به ازای هر خودکشی کامل، 40 نفر فکر خودکشی و 20 اقدام به خودکشی ثبت می شود

سالانه 800 هزار نفر در جهان خودکشی می کنند/ به ازای هر خودکشی کامل، 40 نفر فکر خودکشی و 20 اقدام به خودکشی ثبت می شود

این مطلب تهیه و تنظیم شده توسط روابط عمومی بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی می‌باشد

به گزارش روابط عمومی بنیاد به نقل از خبرگزاری رکنا، حمید پیروی، مسئول مرکز مشاوره دانشگاه علوم پزشکی ایران ، با بیان این‌که دانشگاه علوم پزشکی ایران همایش بین‌المللی روز جهانی پیشگیری از خودکشی را 19 شهریور 1402 در سالن همایش‌های بین‌المللی رازی، با دعوت از متخصصان برجسته داخلی و خارجی از کشورهای انگلستان، فرانسه، پاکستان و مصر برگزار می‌کند، در ادامه اظهار کرد: خودکشی از موضوعات اصلی سلامت روان هر کشوری است که بار بیماری بسیاری را به نظام سلامت جامعه تحمیل می‌کند.

وی، با اشاره به خودکشی سالانه بیش از 700 تا 800 هزار مورد در جهان افزود: هر خودکشی کامل بیش از 135 نفر اعم از خانواده، بستگان، نزدیکان و افرادی که خود در معرض خطر خودکشی هستند را به سوگ شدید روانشناختی دچار می‌کند.

مسئول مرکز مشاوره دانشگاه علوم پزشکی ایران، با اظهار تأسف از این‌که به ازای هر خودکشی کامل چیزی نزدیک به 40 نفر فکر خودکشی و 20 نفر اقدام به خودکشی داشته‌اند، در ادامه تصریح کرد: خودکشی پدیده‌ای چندوجهی است و عواملی چون بیماری‌های روانپزشکی، مصرف مواد، رویدادهای استرس‌زا، تکان‌شگری، ناامیدی، مشکلات قانونی، مشکلات اقتصادی، جدایی و طلاق و.. بر افزایش نرخ اقدام به آن تاثیرگذار هستند.

پیروی، خاطرنشان کرد: اما بر اساس نتایج بررسی و مطالعات درباره خودکشی، حدود 90 درصد کسانی که با خودکشی فوت می‌کنند، مبتلا به یک اختلال روانپزشکی هستند و 60 درصد آن‌ها، حین اقدام مبتلا به افسردگی اساسی بوده‌اند.

وی، با بیان این‌که متأسفانه انعکاس اخبار خودکشی در شبکه‌های مجازی و اخبار باعث افزایش خودکشی‌های تقلیدی در جامعه می‌شود، گفت: این خود از آسیب‌های جدی در حیطه رسانه است.

نایب رئیس جمعیت علمی پیشگیری از خودکشی ایران، افزود: با توجه به افزایش میزان خودکشی طی سال‌های اخیر و به‌دنبال همه‌گیری کرونا ، جمعیت علمی پیشگیری از خودکشی ایران برنامه‌های آموزشی، آگاه‌سازی و تخصصی با همکاری انجمن علمی روانپزشکان ایران، انجمن روانشناسی ایران و برخی سازمان‌های تخصصی برگزار می‌کند.

پیروی، یادآور شد: رونمایی از سایت جمعیت علمی پیشگیری از خودکشی ایران، تولید و انتشار محتواهای چند رسانه‌ای با هدف ارتقاء آگاهی آحاد جامعه، اهالی رسانه و مسئولان و نیز برگزاری دوره‌های آموزشی تخصصی مداخله در خودکشی ویژه متخصصان از دیگر برنامه‌های این روز جهانی است.

لازم به ذکر است این جمعیت با مجوز فعالیت از کمیسیون انجمن‌های علمی وزارت علوم ، تحقیقات و فن‌آوری و با هدف مسئولیت اجتماعی و ارتقا علمی، تخصصی و توانمندی متخصصان و آگاه‌سازی جامعه و پیشگیری از خودکشی‌ از علاقه‌مندان واجد شرایط ‌جهت عضویت در این جمعیت علمی دعوت به همکاری کرد.

کارشناسان، متخصصان، اساتید و دانشجویان در رشته‌های روان‌شناسی، روان‌پزشکی، جامعه‌شناسی، حقوق، جرم‌شناسی، پزشکی عمومی، پزشکی قانونی، پرستاری و اپیدمیولوژی از افراد واجد شرایط عضویت هستند.

هم‌چنین متخصصان پزشکی اجتماعی، بهداشت جامعه، مددکاری اجتماعی و علوم اجتماعی (گرایش خدمات اجتماعی) می‌توانند به‌منظور همکاری یا عضویت در جمعیت علمی پیشگیری از خودکشی ایران ثبت‌نام کنند.

LinkedIn
Email
Telegram
WhatsApp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *