فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

جستجو

آماده ‌باش ۴۰ گشت ویژه برای اسکان افراد بی‌سرپناه پایتخت

آماده ‌باش ۴۰ گشت ویژه برای اسکان افراد بی‌سرپناه پایتخت

این مطلب تهیه و تنظیم شده توسط روابط عمومی بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی می‌باشد

مدیرعامل سازمان خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران از آماده باش کامل و شبانه‌روزی گشت‌های فوریت‌های خدمات اجتماعی حامی شهر و مددسراهای ثابت و سیار فصلی این سازمان برای خدمت رسانی به آسیب دیدگان اجتماعی در روزها و شب‌های سرد پیش رو خبر داد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد به نقل از خبرگزاری تسنیم،  احمد احمدی‌صدر با اشاره به آماده‌باش گشت‌های ویژه سازمان رفاه برای ارائه خدمات به افراد بی‌سرپناه اظهار کرد: با توجه به هشدار هواشناسی مبنی بر در پیش بودن روزها و شب‌های بسیار سرد و احتمال وقوع یخبندان در سطح معابر پایتخت، بیش از 40 گشت ویژه فوریت‌های خدمات اجتماعی حامی‌شهر به صورت شبانه‌روزی آماده‌باش هستند و فعالیت‌های خود را نیز افزایش داده‌اند تا در صورت مشاهده افراد آسیب‌دیده اجتماعی در سطح مناطق 22گانه کلانشهر تهران نسبت به انتقال آنها به مددسراها اقدام کنند.

وی افزود: حدود 20 مددسرا در سطح تهران در حال خدمت‌رسانی به آسیب‌دیدگان اجتماعی از جمله کارتن‌خواب‌ها، بی‌سرپناهان و در راه ماندگان  هستند و همچنین حدود 20 گرمخانه سیار فصلی نیز در میادین اصلی پایتخت مستقر هستند تا سرپناهی برای این افراد آسیب‌دیده باشند.

احمدی صدر در ادامه گفت: در حال حاضر حدود 2500 ظرفیت در مددسراهای کلانشهر تهران برای پذیرش افراد بی‌سرپناه و کارتن‌خواب وجود دارد و به صورت شبانه‌روزی آماده خدمت‌رسانی به این عزیزان هستند و 28 پایگاه فوریت‌های خدمات اجتماعی نیز در حال رصد آخرین وضعیت معابر در پایتخت هستند.

مدیرعامل سازمان خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران در پایان گفت: شهروندان تهرانی می‌توانند در صورت مشاهده افراد آسیب‌دیده اجتماعی از جمله افراد بی‌سرپناه و کارتن‌خواب با سامانه 137 شهرداری تهران تماس حاصل نمایند تا ‌گشت‌های فوریت‌های خدمات اجتماعی حامی شهر نسبت به انتقال این افراد به مددسراها اقدام کنند.

در سال 1383 راه‌اندازی دو باب گرمخانه به شکل چادر در پارک‌های المهدی منطقه 9 و محله هرندی منطقه 12 اقدام به ایجاد سرپناه برای بی‌خانمان‌ها و کارتن‌خواب‌ها در شب‌های تهران کرد که در سنوات بعد با تخصیص فضاهایی همچون انبار خاوران، زندیان، فتح و سوله ورزشی بهمن در سال 1385 فعالیت در راستای ارائه خدمات به این افراد به شکل جدی‌تری آغاز شد.

در این راستا در سال 1390 با توجه به نیاز شهر تهران راه‌اندازی گرمخانه‌های‌های مناطقی در سطح مناطق 22 گانه شهر تهران در دستور کار سازمان خدمات و مشارکت‌های اجتماعی قرار گرفت تا در قالب مراکز مجهزی با عنوان گرمخانه به قشر آسیب پذیر ارائه خدمات کند.

از سال 96 نیز به دلیل کاهش ناگهانی و شدید دمای هوا و عدم تمایل برخی افراد بی‌خانمان جهت حضور در گرمخانه‌های ثابت سازمان طرح گرمخانه سیار(اتوبوس‌های تجهیز شده) را آغاز کرد از سوی دیگر سازمان رفاه خدمات و مشارکت‌های اجتماعی از سال 98 خانه‌های اضطراری خود را که صرفاً در فصول سرد سال فعال بودند را دائمی کرد به طوری که همه گرمخانه‌ها در تمام سال آماده خدمت رسانی به افراد بی خانمان هستند.

در حال حاضر، 16 گرمخانه ویژه آقایان در مناطق یک، 3، 4، 5، 6، 9، 11 (2 گرمخانه)، 12، 14، 17، 18، 19، 20 و 21 ظرفیت پذیرش یک هزار و 500 نفر از معتادان متجاهر و کارتن‌خواب‌ها را دارد.

در مناطق 5 ، 8 ، 12 و 22 نیز گرمخانه‌های ویژه بانوان مشغول به ارائه خدمات هستند که با ظرفیت 350 نفری، زنان آسیب‌دیده اجتماعی در پایتخت را ساماندهی کنند.

در گرمخانه‌های شهرداری تهران، خدمات اسکان، بهداشتی، درمانی، مددکاری، روانشناختی و مشاوره با اسکان موقت معتادین متجاهر و کارتن خواب‌ها ارائه می‌شود.

هزینه نگهداری افراد بی‌خانمان و کارتن‌خواب در گرمخانه‌های شهرداری برای هر فرد حدود 70 هزار تومان است که این هزینه شامل هزینه نگهداری و توزیع 3 وعده غذا، صبحانه، نهار و شام به این افراد است؛ البته این هزینه علاوه بر این موارد به پزشک و مددیار نیز اختصاص دارد.

LinkedIn
Email
Telegram
WhatsApp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *