فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

جستجو

نابینایان به مصاحبه استخدامی آموزش و پرورش فراخوانده شدند

نابینایان به مصاحبه استخدامی آموزش و پرورش فراخوانده شدند

این مطلب تهیه و تنظیم شده توسط روابط عمومی بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی می‌باشد

به گزارش روابط عمومی بنیاد به نقل از خبرگزاری فارس، همین چند روز پیش بود که حمید جعفری مدیرعامل شبکه ملی افراد دارای معلولیت به ماجرای رد شدن نابینایان در آزمون استخدامی آموزش و پرورش واکنش نشان داد.

آقای جعفری در گفت وگو با فارس اشاره کرد: براساس ماده 15 تبصره 2 قانون حمایت از معلولان، دولت وظیفه دارد تا 3درصد از استخدام های دستگاه های دولتی و عمومی بودجه بگیر را به افراد دارای معلولیت اختصاص دهد. این استخدام برای معلولان جسمی حرکتی و ناشنوایان و… صورت می گیرد اما برای نابینایان وقتی آزمون برگزار می شود اغلب آن ها را به بهانه های مختلف رد می کنند.

وی به جزییات رد شدن افراد دارای معلولیت نابینایی در آزمون آموزگاری اشاره کرد و گفت: همکاران ما در آزمون ها قبول می شوند اما وقتی پایشان به مراحل مصاحبه و کمیسیون های پزشکی می رسد آنها را می کنند.

مدیرعامل شبکه ملی افراد دارای معلولیت بینایی با انتقاد از وزارت آموزش و پرورش درباره سیاست های این سازمان در قبال افراد نابینا، گفت: ما از وضعیت موجود در قبال نابینایان به شدت معترضیم و نامه ای به رییس جمهور در تیرماه سال جاری و وزیر آمورش و پرورش ارسال کرده ایم.

در عین حال کمپینی چند صدامضایی از سوی جامعه افراد دارای معلولیت در فارس من به راه افتاد که حکایت از اعتراض چندصدنفری این جامعه به رد شدن در آزمون آموزگاری دارد. در بخش هایی از این پویش اشاره شده:«با عنایت به صراحت قانون در خصوص سهمیه سه درصدی معلولان در آزمون های استخدامی کشور و آزمون های استخدامی آموزش و پرورش، به رغم قبولی تعدادی از متقاضیان معلول در آزمون استخدامی معلمی مدارس استثنایی و عادی مورخ 1402.02.08، متأسفانه در مرحله مصاحبه حضوری، کمیسیون پزشکی آموزش و پرورش در اقدامی غیرقانونی و تبعیض آمیز تمامی متقاضیان معلول را به دلیل معلولیت بینایی از ادامه مراحل استخدامی منع کرده اند و به مرحله مصاحبه جهت احراز شایستگی و توانایی نرسیدند و بدین طریق سهمیه قانونی حق اشتغال معلولان را بدون ادله قانونی تضییع نموده اند.»

طراحان این پویش در ادامه تأکید کردند: «وزارت آموزش و پرورش از جمله دستگاه هایی است که به قانون سهمیه سه درصدی اشتغال معلولان توجهی نداشته و صرفاً به دلیل وضعیت جسمی معلولان که در قانون لحاظ شده بدون ادله قانونی از استخدام معلولان نه تنها در بخش آموزشی مدارس استثنایی که حتی در سایر قسمت هایی که این افراد توانایی لازم را دارند خودداری می کند.»

اعتراض ها به رد شدن جامعه افراد دارای معلولیت نابینایی تا جایی پیش رفت که فاطمه عباسی، معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با ارائه نامه ای اعتراض آمیز خواستار بررسی این موضوع از سوی وزارت آموزش و پرورش شد.

فاطمه عباسی، معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور در واکنش به اعتراض جمعی از افراد دارای معلولیت نابینایی به رد شدن در آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش، با ارسال نامه ای مدیر کل محترم برنامه ریزی منابع انسانی و امور اداری وزارت آموزش و پرورش از عدم همکاری برخی ادارات کل آموزش و پرورش استان ها با بهزیستی برای حضور نمایندگان بهزیستی درجلسات مصاحبه استخدامی افراد دارای معلولیت انتقاد کرد.

وی این اعتراض را در قالب نامه ای به وزارت آموزش و پرورش ارسال کرده است. در این نامه آمده است که «بر اساس ماده 15 قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت تمامی دستگاه های اجرایی و نهاد های عمومی غیر دولتی مکلفند حداقل 3درصد از مجوز های استخدامی را به افراد دارای معلولیت اختصاص دهند، بر همین اساس اشتغال افراد دارای معلولیت در آن وزارتخانه و بهره مندی از این امتیاز دارای پشتوانه قانونی است.»

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور در ادامه نوشته است: «متأسفانه بر اساس اطلاعات واصله مکاتبات ادارات کل بهزیستی تعدادی از استان ها انجمنهای افراد دارای معلولیت و مراجعات حضوری و تلفنی علیرغم ثبت نام این عزیزان بر اساس شرایط مندرج در دفترچه آزمون استخدامی و پذیرفته شدن در آزمون کتبی وزارت آموزش و پرورش طبق ضوابط و مقررات مقرر اکثر پذیرفته شدگان دارای معلولیت به دلایلی از حق قانونی خود محروم و از روند چرخه استخدام خارج می شوند، انتظار می رود ضمن بررسی مشکلات پیش آمده و ارائه گزارش مستندی از فرایند اجرای مصاحبه این افراد توضیحات مستدلی در خصوص علل حذف این عزیزان از روند مصاحبه به این حوزه ارسال دارند.»

خداکرم عضو هیأت مدیره شبکه ملی شمنا اظهار کرد: امروز در یک جلسه ای به نمایندگی از شبکه ملی شمنا حضور داشتم که با حضور نمایندگانی از آموزش و پرورش، سازمان بهزیستی و داوطلبان حضور داشتند، در این جلسه سازمان بهزیستی به صراحت از داوطلبان دارای معلولیت نابینایی حمایت کرد و از سویی دیگر آموزش و پرورش نظر مساعدی نسبت به همکاران داشت.

وی افزود: زمان حضور متقاضیان در مصاحبه و کمیسیون های پزشکی پس از برنامه ریزی و تدوین برنامه ها متعاقبا در سایت آموزش و پرورش به اطلاع داوطلبان خواهد رسید.

روزهای گذشته جمعی از افراد دارای معلولیت نابینایی که در آزمون استخدام آموزگاری آموزش و پرورش رد شده بودند در پویشی از اجرا نشدن سهمیه 3 درصد استخدام معلولان در آموزش و پرورش انتقاد کردند.

LinkedIn
Email
Telegram
WhatsApp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *