فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

جستجو

گرایش فرزندان به سمت آسیب‌های اجتماعی برگرفته از نوع رفتار خانواده است

گرایش فرزندان به سمت آسیب‌های اجتماعی برگرفته از نوع رفتار خانواده است

این مطلب تهیه و تنظیم شده توسط روابط عمومی بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی می‌باشد

به گزارش روابط عمومی بنیاد به نقل از ایرنا، استاد روانشناسی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، گرایش فرزندان به سمت آسیب‌های اجتماعی بویژه اعتیاد به مواد مخدر را تحت تاثیر نوع برخورد و رفتار خانواده با آن‌ها دانست.

مجتبی ناجی افزود: توجه بیش از حد به فرزند از یک سو و بی توجهی و طرد او از خانواده از سوی دیگر عوامل موثری هستند که می‌تواند به ناسازگاری و انحراف و کج روی او منجر شود.

وی با اشاره به اینکه خانواده، کوچک‌ترین نهاد اجتماعی است که اساس و زیرساخت واحدهای بزرگ‌تر به شمار می‌رود گفت: میزان موفقیت و سهمی که فرزندان برای ایفای نقش در جامعه ایفا می‌کنند بستگی کامل به نحوه رشد، تربیت و رفتار در کانون خانواده دارد.

این روانشناس افزود: بررسی‌ها نشان می دهد که اگر کودک مورد توجه خانواده واقع نشود و یا از خانواده طرد شود و یا بر عکس اگر بیش از حد مورد توجه و حمایت واقع شود آماده کج روی، ناسازگاری و تجاوز به حقوق دیگران خواهد شد.

ناجی، با بیان اینکه والدین تاثیر عمیقی بر رفتار و شخصیت فرزندان می‌گذارند گفت: اگر محیط خانواده سالم باشد کودک با اعتماد به نفس و احساس مسوولیت بیشتری در جامعه حاضر می‌شود.

وی یادآور شد: کودکانی که در محیط خانه با رفتار صحیح تربیت نشده‌اند به رفتارهایی ازجمله ترک خانه، مدرسه و ناسازگاری با دیگران اقدام می‌کنند.

استاد روانشناسی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، همچنین حمایت بیش از اندازه و چشم پوشی بی نهایت پدر و مادر از اشتباهات فرزندان را نیز از دیگر تهدیدات تربیتی برای آن‌ها عنوان کرد که به پرورش افرادی پرتوقع و ناکارآمد در جامعه منجر می‌شود که با دیگران قدرت سازش و ارتباط صحیح نخواهند داشت.

وی با اشاره به تهدید بزرگ آسیب اجتماعی از نوع اعتیاد برای افرادی با تربیت ناصحیح در خانواده گفت: این افراد به عنوان یک موجود ضد اجتماعی طعمه خوبی برای قاچاقچیان و خرده فروشان مواد مخدر به شمار می‌آیند.

این روانشناس افزود: عواقب خطرناک اعتیاد ایجاب می کند که والدین در تربیت فرزندانشان از لحظه تولد تا دوران نوجوانی دقت و حساسیت بیشتر و رفتاری متعادل و مناسب با آن‌ها داشته باشند.

وی تاکید کرد: برای سالم سازی محیط خانواده، اعضای خانواده باید اصلاح رفتاری را از خود شروع کنند تا بتوانند افرادی با اندیشه، گفتار، رفتار درست و منطقی به جامعه تحویل دهند و آن‌ها را از آسیب‌های اجتماعی پیرامون برحذر دارند.

LinkedIn
Email
Telegram
WhatsApp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *