فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

فرا رسیدن نوروز باستانی، یادآور شکوه ایران، بر همه مردم پاک پندار و نیک کردار خجسته باد

جستجو

گسترش اقدامات اطلاعاتی در مرزها و تمرکز بر باندهای بزرگ موادمخدر

گسترش اقدامات اطلاعاتی در مرزها و تمرکز بر باندهای بزرگ موادمخدر

این مطلب تهیه و تنظیم شده توسط روابط عمومی بنیاد پیشگیری از آسیب های اجتماعی می‌باشد

به گزارش روابط عمومی بنیاد به نقل از ایرنا، دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر گفت: امسال اقدامات اطلاعاتی در مرزها و تمرکز بر باندهای بزرگ موادمخدر، ضربه به بنیان‌های مالی قاچاقچیان و تقویت امر اطلاع رسانی و فرهنگی با هدف پیشگیری را در دستور کار داریم.

دکتر اسکندر مؤمنی گفت: امروزه در شرایطی قرار داریم که شاهد جنایات بسیاری از رژیم جعلی و منحوس صهیونیستی هستیم، جنایاتی که در تاریخ مشابه آن نیست که اینگونه زنان و کودکان و مردمان بیگناه را گرسنه به شهادت برسانند. متاسفانه کشورهای بسیاری هم در مقابل این جنایات سکوت کرده‌اند؛ اما آحاد مردم آن کشورها، با مشاهده تصاویر جنایات رژیم وحشی صهیونیستی در غزه، فریاد نابودی اسرائیل غاصب و آزادسازی قدس شریف را سر می‌دهند. این جنایات را محکوم می‌کنیم و بدون تردید پیروزی از آن مردم فلسطین خواهد بود.

وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه موضع رسمی ما براساس مشاهدات، افزایش ورود مواد مخدر صنعتی از افغانستان است، بیان داشت: مواد مخدر صنعتی یک تهدید نوظهور برای همه‌ی دنیا است و مقابله با آن باید یکی از محورهای اصلی برنامه‌ریزی ما باشد. در نشست منطقه‌ای بغداد در سال گذشته، تمام کشورهای حاشیه خلیج فارس به شدت از گسترش مواد صنعتی در کشورشان نگران بودند. همچنین در اجلاس کمیسیون موادمخدر وین که اواخر اسفند ماه سال گذشته برگزار شد کشورها در این خصوص ابراز نگرانی جدی داشتند و از جمله وزیر امور خارجه آمریکا که در این خصوص اذعان داشت این مواد، کشورش را دارد از پای درمی‌ آورد و آمار فوتی‌ها در پی مصرف این مواد در یک سال در آن کشور، ۲ برابر شده است.

دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر بر گسترش اقدامات اطلاعاتی در مرزها و تمرکز بر باندهای بزرگ موادمخدر بیان داشت: این مهم موجب دستیابی به دستاوردهای بزرگ، افزایش کشفیات موادمخدر و ضربات موثرتر خواهد شد؛ لذا این دست اقدامات باید در اولویت حوزه‌ی مقابله با عرضه قرار گیرد.

مومنی با اشاره به موضوع ساماندهی معتادان متجاهر گفت: در تعطیلات نوروزی این مهم در تمام استانها انجام شد و علاوه بر آن برخورد با خرده فروشان نیز از سوی پلیس صورت گرفت.

وی با اشاره به جلسه‌ی ریاست محترم جمهوری با کارگزاران در نخستین روزهای کاری سال‌جدید و تاکید چند باره ایشان بر «پیگیری امور» تصریح کرد: از آنجایی که ستاد دستگاه اجرایی نیست و هر برنامه‌ای که دارد دستگاه‌ها باید آن را انجام دهند؛ بنابراین ما به عنوان یکی از مخاطبان جدی این دستور، با پیگیری مستمر می توانیم به اهدافمان برسیم.

برجسته سازی «برنامه محور بودن» و «مردمی سازی امور»

دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر ادامه داد:«برنامه محور بودن» و «مردمی سازی امور» از دیگر تاکیدات رییس جمهور محترم در این جلسه بود که این دو امر نیز در ستاد باید جایگاه برجسته تری داشته باشد.

مومنی بیان داشت: در حوزه خیرین نیز، طی ۲ سال گذشته شاهد راه‌اندازی مجمع خیرین یاریگران زندگی در استان های کشور بودیم که البته فعلاً زیرساخت این مشارکت آماده شده است و امسال باید شاهد بهره‌برداری و اثرگذاری آن باشیم. معتقدیم امکان ندارد دولت به‌تنهایی بتواند موضوع آسیب‌ها از جمله آسیب اعتیاد را ساماندهی کند و این با کمک و مشارکت مردم محقق می شود.

وی تصریح کرد: تاکنون خیرین بیش از تصورمان در حوزه پیشگیری و درمان مشارکت کرده‌اند، چرا که موضوع اصلی این کار، انسانیت است. وقتی خیری، فردی را که در خیابانی و پارکی زندگی و موادمخدر مصرف می‌کرده، به بهبودی رسانده و شغلی را برایش مهیا کرده است، می بیند، احساس رضایت می‌کند؛ لذا یکی از بخش‌هایی که امسال باید فعال‌تر شود، مردمی سازی و امور خیرین است تا به بهره‌برداری نهایی برسد.

دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر با اشاره به حوزه پیشگیری از اعتیاد گفت: پیشگیری قطعاً در دسترس‌ترین و راحت‌ترین راه برای رسیدن به اهداف مورد نظر ستاد است. در سال جاری سعی داریم اطلاع‌رسانی و فرهنگی را ارتقاء دهیم و تقویت کنیم تا اثرگذاری بیشتری داشته باشد و پیام های پیشگیرانه به بهترین و موثرترین شیوه به مردم انتقال داده شود.

مومنی با تاکید بر استفاده از ظرفیت حوزه دیپلماسی گفت: باید یک جهش خوبی را در این حوزه در سالجاری شاهد باشیم؛ تبادل اطلاعات و انتقال تجربیات با دیگر کشورها می تواند موجب اثرگذاری برنامه‌ها ‌شود که این مهم باید در کنار مطالبات در حوزه بین الملل دنبال شود.

وی در پایان بر تقویت ساختار و مدیریت مبارزه با پولشوئی، ضربه به بنیان‌های مالی قاچاقچیان موادمخدر با هدف متلاشی شدن باند قاچاق و پیگیری اصلاحات نهایی قانون مبارزه با موادمخدر تأکید کرد.

اصلاح و به روزآوری قانون مبارزه با موادمخدر

همچنین دکتر علیرضا کاظمی، قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر در ابتدای این مراسم گزارشی از اهم اقدامات انجام شده در سال ۱۴۰۲ بیان کرد و گفت: اصلاح و به روزآوری قانون مبارزه با موادمخدر بعد از ۳۵ سال در ۱۱۵ ماده تصویب و به هیات دولت ابلاغ شد که این از مهمترین اقدامات سال گذشته ستاد است.

وی؛ تدوین برنامه عملیاتی ۱۴۰۲ ، تهیه نسخه اولیه برنامه هفتم طرح ملی و برنامه ۱۴۰۳، راه اندازی مجمع خیرین یاریگران زندگی در ۳۱ استان کشور با مشارکت ۳ هزار خیر و ایجاد ۳۵۰۰ شغل و ارائه آموزش های فنی و حرفه ای به مددجویان مراکز ترک اعتیاد از دیگر اقدامات مهم ستاد برشمرد.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر افزود: ضربه به بنیان های مالی قاچاقچیان موادمخدر، با تشکیل کمیته ملی مبارزه با بنیان های مالی پولشویی و راه‌اندازی سامانه رصد معاملات مشروع و هماهنگی بین دستگاه ها، با رشد چند برابری ضربه به بنیان های مالی قاچاقچیان موادمخدر در سال ۱۴۰۲ همراه بوده است و این رقم به ۴۶ هزار میلیارد رسید.

کاظمی، برگزاری بزرگترین مزایده کشور در کرمان و الکترونیکی کردن برگزاری مزایده ها، کشف ۶۱۰ تن موادمخدر، اجرای ۱۷ فعالیت مشترک با یونیسف، فعال سازی مرکز نوآوری و کارآفرینی ستاد، اجرای طرح یاریگران زندگی در ۳۰ درصد روستاهای کشور، برگزاری مسابقات ورزشی جام یاریگران زندگی در روستا، ارتقاء و توسعه کانون یاریگران زندگی در دانشگاه ها و محلات و نیز برگزاری نخستین نمایشگاه عمومی یاریگران زندگی را از دیگر اقدامات مهم ستاد در سال ۱۴۰۲ خواند.

گفتنی است؛ شوراهای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان ها به صورت ویدئو کنفرانس در این مراسم حضور داشتند و در پایان این جلسه نیز، از تعدادی از کارکنان ستاد مبارزه با موادمخدر که به افتخار بازنشستگی نائل شده اند، تکریم شد.

LinkedIn
Email
Telegram
WhatsApp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *